Polskie Radio
Section05
Agnieszka Szwajgier

Bezdzietność z wyboru. To prawo i wolność

Dokonujemy w życiu przeróżnych wyborów, jednym z nich może być bezdzietność. Ta indywidualna, intymna, decyzja często jednak jest komentowana, przez naszych bliskich, ale też obcych. "Egoista", "samolub", "pasożyt" to tylko niektóre z inwektyw, które usłyszały bohaterki reportażu "Bezdzietne z wyboru". W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem mówią o prawie do bezdzietności i wiążącą się z nią wolnością. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jakub Jamrozek bezdzietność rodzicielstwo STYL ŻYCIA społeczeństwo Edyta Broda Tatiana Ostaszewska-Mosak Angelika Kucińska Agnieszka Jarosławska dzieci

Dzieci można mieć, ale nie ma takiego obowiązku. Premiera radiowego "półkownika" [POSŁUCHAJ]

Reportaż "Nie chcę mieć dzieci" powstał jako jedna z części większego cyklu "Życie na granicy", nagrywanego w lipcu i sierpniu 2020 roku, przybliżającego losy i życie na pograniczu polsko-niemieckim. Powstało wtedy dziewięć reportaży, z których ten jeden, decyzją ówczesnego szefostwa Polskiego Radia, nie został skierowany do emisji – jak za dawnych czasów komuny, trafił od razu na półkę w archiwum. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski aborcja ciąża Trójka Bartosz Panek zdrowie macierzyństwo dzieci pr poleca

"Nie chcę mieć dzieci" - reportaż Agnieszki Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Trwa dyskusja na temat zmiany prawa antyaborcyjnego. Zmienia się także podejście społeczeństwa do aborcji. To silny głos kobiet, które z różnych powodów – niechcianej ciąży, braku dojrzałości, możliwości finansowych utrzymania dzieci i doświadczeń wyniesionych z domu, ale też z powodu nieodczuwania potrzeby bycia matką – nie chcą mieć dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski aborcja ciąża reportaż

Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski z Nagrodą SDP za reportaż "Bilet powrotny poproszę"

17 czerwca 2021 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło wyniki 28. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. I Nagrodą im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej uhonorowano autorów reportażu "Bilet powrotny proszę", który można było usłyszeć na antenie Programu 3 Polskiego Radia, Agnieszkę Szwajgier i Adama Bogoryja-Zakrzewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż SDP

Reportaże Trójki nominowane do Grand Press - POSŁUCHAJ

Jury konkursu Grand Press 2020 nominowało do finału siedem materiałów w kategoriach Reportaż radiowy. Dwa z nich zostały wyemitowane w Polskim Radiu Lublin, jeden w Dwójce i dwa w Trzecim Programie Polskiego Radia. W tym roku doceniono między innymi duet reporterski - Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski, którzy przygotowali reportaże "Bilet powrotny, proszę" (o bezdomnych Polakach w Berlinie) oraz "Most do domu" o zamkniętej z powodu koronawirusa granicy w Kołbaskowie, która rozdzieliła przyjaciół i rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Niemcy reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski granica