Polskie Radio
Section05
Małgorzata Manowska

Spór z KE ws. Izby Dyscyplinarnej. Prezes SN: tu nie chodzi o żadną praworządność

Po ostatnich wypowiedziach szefowej KE Ursuli von der Leyen odnoszę wrażenie, że tu nie chodzi o żadną praworządność - powiedziała w poniedziałkowym wydaniu "DGP" pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska. Jak dodała, "nie rozumie, dlaczego mimo likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN, kara jest naliczana".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Komisja Europejska Małgorzata Manowska Sąd Najwyższy

Minister sprawiedliwości: zarządzenia I Prezes SN ws. Izby Dyscyplinarnej są bezprawne

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w wydanym oświadczeniu nazwał "bezprawnymi" zarządzenia I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Jak napisał minister, zarządzenia są sprzeczne z polskimi ustawami i konstytucją i "blokują pełną pracę Izby".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Zbigniew Ziobro Małgorzata Manowska

"Dobry ruch pozwoli na wypracowanie kompromisu". Pietryga o decyzjach Pierwszego Prezesa SN

- Polski rząd nie chce tego, co proponuje Zbigniew Ziobro, czyli bardziej radykalnego podejścia do sprawy - mówił w Polskim Radiu 24 o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". Dodał, że decyzja Pierwszego Prezesa SN Małgorzaty Manowskiej to dobry ruch, który "pozwoli na wypracowanie kompromisu z Brukselą". Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Mariusz Gierej z mPolska24 i Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adrian Klarenbach sądownictwo Sąd Najwyższy Małgorzata Manowska

I prezes SN: nie dostrzegam pilnych zagadnień, które uzasadniałyby zwołanie posiedzenia Kolegium SN

"Nie dostrzegam obecnie pilnych zagadnień należących do kompetencji Kolegium, które uzasadniałyby organizację posiedzenia tego organu w trybie ekstraordynaryjnym" - napisała w oświadczeniu I prezes SN Małgorzata Manowska, uzasadniając odmowną odpowiedź na wniosek dziesięciorga sędziów w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy Małgorzata Manowska sądownictwo prawo

"Lektura dla dociekliwych badaczy prawidłowości wyboru I Prezesa SN". Prezydent pokazał dokument dot. Gersdorf

Za wybranych przez Zgromadzenie Ogólne SN uważa się dwóch kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów - głosi stanowisko SN z 2017 r., w którym odniesiono się do ważności wyboru sędzi Małgorzaty Gersdorf na I Prezesa SN. Dokument udostępnił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo prawo polityka społeczeństwo POLSKA Małgorzata Manowska Małgorzata Gersdorf reforma sądownictwa

Manowska: największym zagrożeniem dla niezależności SN jest wzajemna niechęć i podziały między sędziami

Największego zagrożenia dla niezależności Sądu Najwyższego upatruję w głębokim podziale pomiędzy sędziami i we wzajemnej niechęci - powiedziała I Prezes SN Małgorzata Manowska. Jej zdaniem w takiej atmosferze niemożliwa jest dobra współpraca i kształtowanie orzecznictwa.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo reforma sądownictwa POLSKA Małgorzata Manowska społeczeństwo Sąd Najwyższy

"Niebywały absurd". Andrzej Dera ws. zarzutów o złamanie konstytucji przy wyborze I Prezesa SN

- Zarzuty, że prezydent Andrzej Duda w związku z wyborem sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego złamał konstytucję, to niebywały absurd - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. - Prezydent wybrał prof. Małgorzatę Manowską, bo to osoba środka, niezaangażowana politycznie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy sądownictwo Małgorzata Manowska Andrzej Dera

"Pojednawczy gest". Publicysta o wyborze sędziego Laskowskiego

- Nie uważam, że wybór sędziego Laskowskiego był perfidium politycznym prezydenta Andrzeja Dudy lub zagrywką. Andrzej Duda prowadzi taką politykę, że stara się też drugiej stronie zadośćuczynić, wystosowywać gesty pojednawcze. Ten gest pojednawczy zadziałał - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski ("Sieci"). Gośćmi byli również Tomasz Żółciak ("Dziennika Gazeta Prawna") i publicysta Miłosz Lodowski. 
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy Małgorzata Manowska Andrzej Duda sądownictwo POLSKA

Znani prawnicy nabrali się na internetowy trolling. Dr Karnkowski: ludzie są w stanie uwierzyć w każdą bzdurę

- Widząc paragrafy, numery aktów prawnych, nie sprawdzili ich i przyjęli je w dobrej wierze. Sądzili, że jeśli ktoś coś napisał, to zamieszcza to na poważnie. Jak widać, pewne niechlujstwo prawników się zdarza - powiedział dr Krzysztof Karnkowski, publicysta "Gazety Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Michał Rachoń polityka twitter Sąd Najwyższy konstytucja Andrzej Duda prawo Małgorzata Manowska