Polskie Radio
Section05
immunitet

Sawicki: będę namawiał Koalicję Polską–PSL do tego, żeby uchylić immunitet prezesowi NIK

- Będę namawiał Koalicję Polską–PSL, żeby uchylić immunitet panu Banasiowi, bo NIK nie funkcjonuje przez prezesa. Mieliśmy poprzedniego prezesa pod zarzutami i nic się nie działo, NIK przekazywała protokoły i komunikaty - powiedział w niedzielę poseł PSL Marek Sawicki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Sawicki polityka PSL-Koalicja Polska prokuratura Marian Banaś immunitet Najwyższa Izba Kontroli NIK Prokuratura Generalna

Wniosek o uchylenie immunitetu szefa NIK. Jest reakcja Mariana Banasia

- NIK pod moim kierownictwem realizuje misję niezależnego organu kontroli państwowej. Żadne działania wobec mojej osoby tego nie zmienią - oświadczył szef NIK Marian Banaś, odnosząc się do wniosku prokuratury o uchylenie mu immunitetu, który wpłynął do Sejmu. Zapowiedział też ogłoszenie wyników kontroli Funduszu Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marian Banaś NIK Najwyższa Izba Kontroli Sejm immunitet

SN: w sytuacji bezprawia sądowego zdanie odrębne staje się obowiązkiem sędziego

"Jeśli orzeczenie sądowe stanowiłoby bezprawie, a zwłaszcza zbrodnię sądową, prawo sędziego do wyrażenia zdania odrębnego staje się jego obowiązkiem" - wynika z uzasadnienia decyzji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego z 8 lipca uchylającej immunitet byłemu sędziemu SN w związku orzekaniem w stanie wojennym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo służby i bezpieczeństwo sąd Sąd Najwyższy stan wojenny immunitet IPN

"Wzywam pana do procedowania tego wniosku". Marek Pęk apeluje do marszałka Senatu o zrzeczenie się immunitetu

Wicemarszałek Senatu z Prawa i Sprawiedliwości Marek Pęk zwrócił się z apelem do marszałka izby Tomasza Grodzkiego, by zrzekł się immunitetu. Chodzi o wniosek prokuratury regionalnej w Szczecinie, która skierowała do Senatu wniosek o uchylenie immunitetu marszałkowi Grodzkiemu i wyrażenie zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marek Pęk Tomasz Grodzki immunitet Senat

"Błędne orzeczenie". Prokuratura Krajowa skomentowała decyzję Sądu Najwyższego ws. immunitetu sędzi Morawiec

Błędne orzeczenie, które uniemożliwia procesową weryfikację prokuratorskich ustaleń ws. krakowskiej sędzi Beaty Morawiec - w ten sposób Prokuratura Krajowa skomentowała w oświadczeniu decyzję Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która w poniedziałek prawomocnie odmówiła uchylenia immunitetu tej sędzi.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy sądownictwo sąd immunitet korupcja POLSKA prokuratura

Nowe informacje ws. immunitetu Grodzkiego. Ujawniono, co jest we wniosku prokuratury

Szczegóły związane z uchyleniem immunitetu i przebiegiem śledztwa ws. marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ujawnia tygodnik "Sieci". "Nie chodzi o czekoladki wręczane doktorowi jako sympatyczny gest wdzięczności, lecz ordynarne łapówki za miejsce na oddziale, przyspieszenie zabiegu bądź osobiste przeprowadzenie go przez powszechnie poważanego specjalistę" - można przeczytać na łamach czasopisma.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Grodzki Senat immunitet prokuratura korupcja służba zdrowia POLSKA polityka

Sprawa uchylenia immunitetu Grodzkiemu. Jankowski: to kłopotliwe dla samych senatorów KO

- Sytuacja Tomasza Grodzkiego staje się kłopotliwa dla samych senatorów Koalicji Obywatelskiej, bo jak długo można odwlekać posiedzenie komisji senackiej. Marszałek coraz bardziej boi się tych spraw. Gdyby to były wyssane z palca spekulacje, to pewnie szybko by je przeciął - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, dziennikarz Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Grodzki Senat opozycja Donald Tusk koalicja obywatelska Platforma Obywatelska immunitet POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Jeśli ktoś zostaje pozbawiony wolności, to też ktoś jest za to odpowiedzialny". Zbigniew Ziobro ws. sędziego Wróbla

- Jeśli ktoś jest bezprawnie przetrzymywany, pozbawiony wolności, to też ktoś jest za to odpowiedzialny – powiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, prokurator generalny, odnosząc się podczas konferencji prasowej do pytania o wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego Włodzimierzowi Wróblowi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Sąd Najwyższy sądownictwo sąd immunitet

Wraca sprawa uchylenia immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu. PiS złożył odpowiednie wnioski

Wicemarszałek Senatu, Marek Pęk, poinformował o złożeniu wniosków ws. zwołania Komisji Regulaminowej w sprawie o uchylenie immunitetu marszałkowi Senatu, Tomaszowi Grodzkiemu. Marek Pęk przyznał, że przez ostatnie tygodnie izba wyższa była zajęta sprawą Funduszu Odbudowy, ale już pora, by wrócić do tematu. – Przypominam, że bez zwołania komisji Senat nie ma możliwości w końcu zająć się tą sprawą – powiedział portalowi tvp.info Pęk i wskazał, że czerwiec to najwyższy czas, by spór o immunitet Grodzkiego został rozpatrzony.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Grodzki Senat prokuratura prawo immunitet POLSKA polityka

Posiedzenie Izby Dyscyplinarnej ws. immunitetu sędziego J. Iwulskiego odroczone do 1 lipca

Do 1 lipca została odroczona sprawa w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych sędziemu Józefowi Iwulskiemu. Na najbliższym posiedzeniu ma być przesłuchiwany profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy prokuratura immunitet Adam Strzembosz IPN PRL Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny

Prof. Drzonek: sprawa marszałka Grodzkiego może mieć wpływ na wyborców niezdecydowanych

- Każda partia walczy o głosy wyborców, którzy twierdzą, że nie wiedzą, na kogo zagłosują. W tym gronie sytuacja związana z marszałkiem Senatu może być różnie odebrane. Będzie to zależało od tego, czyja narracja - czy prokuratury, czy marszałka - będzie bardziej wiarygodna - powiedział prof. Maciej Drzonek, politolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Eliza Olczyk Senat Tomasz Grodzki immunitet

Dr Karnkowski: marszałek Grodzki, chowając się za immunitetem, traci sporo pod względem wizerunkowym

- Zakładając, że sądy nie są sprzyjające Prawu i Sprawiedliwości, Tomasz Grodzki miałby duże szanse na to, by się wybronić. Inaczej sprawa będzie ciągnęła się za nim do końca kadencji i będzie funkcjonował z piętnem osoby, wobec której były oskarżenia i w żaden sposób nie pozwolił ich wyjaśnić - powiedział dr Krzysztof Karnkowski, publicysta i socjolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Ryszard Gromadzki Tomasz Grodzki Senat immunitet

Lichocka pozywa Budkę i wnioskuje o uchylenie immunitetu. "Działał jak kierownik grupy przestępczej"

- Joanna Lichocka złożyła wniosek do sejmowej komisji regulaminowej o uchylenie immunitetu szefowi PO Borysowi Budce. Została pomówiona. Budka działał jak kierownik swoistej grupy przestępczej - mówi mecenas Andrzej Lew-Mirski. Poinformował, że złożył w imieniu poseł pozew karny wobec Budki o zniesławienie.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Lichocka Borys Budka Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska immunitet polityka POLSKA