Polskie Radio
Section05
Monika Chrobak

"Maestro i jego drzewa" - reportaż Moniki Chrobak

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też Arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki ogród rośliny drzewa kompozytor reportaż

W ogrodach Krzysztofa Pendereckiego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka hp ogród rośliny drzewa kompozytor Trójka

"Mogę nie zobaczyć bliskich". Dramatyczne historie Ukraińców

- Liczyłam, że ta wojna szybko się skończy, ale kiedy doszło do bombardowania naszego miasta, zaczęłam się bać o życie swoich wnuków i postanowiłam z nimi wyjechać do Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia pani Maria z Winnicy, która otrzymała bezpieczne schronienie w Krynicy-Zdroju. Mieszkańcy pomagają także uchodźcom m.in. z Kijowa, Lwowa i okolic Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Ukraina wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Monika Chrobak Krynica

Wsparcie dla Ukraińców, wsparcie dla Kresowiaków [POSŁUCHAJ]

Polacy solidaryzują się z ogarniętą wojną Ukrainą. W naszym kraju zebrano do tej pory niezliczone dary dla najbardziej potrzebujących. W akcję pomocową zaangażowała się między innymi fundacja Bratnia Dusza z Krynicy-Zdroju, która od wielu lat wspiera materialnie Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Wraz z małopolskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża ruszyła w regionie ze zbiórką najbardziej niezbędnych rzeczy, które mają pomóc przetrwać ten trudny czas zarówno Kresowiakom, jak i Ukraińcom.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pomoc wojna na Ukrainie wolontariat uchodźcy Monika Chrobak Trójka

Reportaż o ratowaniu lokalnej przyrody [POSŁUCHAJ]

Iwkowa to wieś w woj. małopolskim położona niedaleko Jeziora Czchowskiego. Ma bogatą historię sięgającą połowy XIV wieku i ciekawe zabytki. Niedawno założona przez mieszkańców fundacja Wspólny Las wykupiła od prywatnego właściciela piękny, niezwykle cenny przyrodniczo fragment lasu w pobliskiej Wytrzyszce. Udało się uratować przyrodniczą perłę, która dzięki temu nadal będzie dostępna dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak społeczeństwo reportaż góry las natura przyroda ekologia Trójka

"Nasza gromadka" - reportaż Moniki Chrobak

Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Ale nie spodziewali się, że będzie aż tak liczna. Agnieszka i Krzysztof Pawłowscy z Moszczenicy Niżnej w Małopolsce są małżeństwem od 14 lat i doczekali się ośmiorga dzieci. Najstarsze z nich ma 12 lat, najmłodsze półtora miesiąca. Pani Agnieszka i pan Krzysztof nie zrażają się wyzwaniami na co dzień. Czują się spełnionymi i szczęśliwymi rodzicami. 
Zobacz więcej na temat:  rodzina Monika Chrobak