Polskie Radio
Section05
Monika Chrobak

Reportaż "Nasza gromadka". [POSŁUCHAJ]

Od zawsze marzyli o dużej rodzinie. Ale nie spodziewali się, że będzie aż tak liczna. Agnieszka i Krzysztof Pawłowscy z Moszczenicy Niżnej w Małopolsce są małżeństwem od 14 lat i doczekali się ośmiorga dzieci. Najstarsze z nich ma 12 lat, najmłodsze półtora miesiąca. Pani Agnieszka i pan Krzysztof nie zrażają się wyzwaniami na co dzień. Czują się spełnionymi i szczęśliwymi rodzicami.
Zobacz więcej na temat:  rodzina Monika Chrobak reportaż w Jedynce reportaż

Pracowity czas dla ratowników TOPR - reportaż [POSŁUCHAJ]

Z powodu trudnych warunków zimowych w ostatnich dniach doszło w Tatrach do serii poślizgnięć turystów i upadków z dużych wysokości. Tak było m.in. na szlaku na Rysy. Z kolei w rejonie Wołowca dwóch turystów zostało porwanych przez lawinę śnieżną. Na szczęście sami zdołali się wydostać z lawiniska i o własnych siłach zejść do Doliny Chochołowskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak reportaż TOPR Tatry reportaż w Jedynce

Język polski dla obcokrajowców – prawdziwe wyzwanie

Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków świata. Kilka lat temu w rankingu przeprowadzonym przez British Council uplasował się w pierwszej piątce pod względem trudności, jaką nauka naszego języka sprawia obcokrajowcom. Jak studenci z innych krajów radzą sobie w przyswajaniu tego języka i jak wygląda praca lektora języka polskiego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Monika Chrobak język polski poprawna polszczyzna nauka języków obcych edukacja

Ferie zimowe w czasach pandemii [POSŁUCHAJ]

17 stycznia ferie zaczynają uczniowie z województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W następnej kolejności wypoczywać będą dzieci i młodzież szkolna z innych województw. Część rodziców zimowe wakacje z pociechami zaplanowała w polskich górach. Przedstawiciele kurortów, takich jak Krynica-Zdrój czy Muszyna, zapewniają, że wszelkie środki bezpieczeństwa będą zachowane.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak społeczeństwo Ferie zimowe góry dzieci młodzież wypoczynek Trójka reportaż

Grekokatolicy świętują wigilię. Poznaj ich zwyczaje

Wyznawcy Kościoła greckokatolickiego zasiądą do wigilijnego stołu. Według kalendarza juliańskiego święta w obrządku wschodnim przypadają bowiem 13 dni po katolickich. 6 stycznia rozpocznie się świętowanie w wielu domach – m.in. na Podlasiu czy w Małopolsce. Jak wygląda wigilia w tradycji greckokatolickiej? Jakie potrawy i zwyczaje jej towarzyszą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Boże Narodzenie święta Monika Chrobak tradycja pierogi jedzenie potrawy małopolskie

Siła ludzkiej woli. Reportaż "Most kamienny Jana Stacha" [POSŁUCHAJ]

Mija 50 lat od budowy największego w Polsce mostu zbudowanego z kamieni przez jednego człowieka własnymi rękami. Rolnik Jan Stach z małopolskich Znamirowic postawił kamienną konstrukcję, aby w ten sposób ułatwić sobie dojazd z domu do drogi głównej, który został zalany przez wody budowanego Zalewu Rożnowskiego. Jedyny możliwy przejazd odbywał się przez drogę sąsiada, ten jednak zabronił Stachowi z niej korzystać. 
Zobacz więcej na temat:  małopolskie architektura reportaż w Jedynce Monika Chrobak

"Most kamienny Jana Stacha" - reportaż Moniki Chrobak

Mija 50 lat od budowy największego w Polsce mostu zbudowanego z kamieni przez jednego człowieka własnymi rękami. Rolnik Jan Stach z małopolskich Znamirowic postawił kamienną konstrukcję, aby w ten sposób ułatwić sobie dojazd z domu do drogi głównej, który została zalana przez wody budowanego Zalewu Rożnowskiego. Jedyny możliwy przejazd odbywał się przez drogę sąsiada, ten jednak zabronił Stachowi z niej korzystać. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak

Rehabilitacja poprzez ruch. Reportaż "Walczymy o nasze dzieci"

Poprzez sport i aktywność fizyczną stawiają pierwsze kroki i uczą się samodzielnego życia. Mowa o podopiecznych fundacji "Handicap" z Zakopanego. Stowarzyszenie wspiera rehabilitację osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie. Pod swoją opieką ma już ponad setkę dzieci i młodzieży.     
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Zakopane rehabilitacja niepełnosprawność aktywność fizyczna reportaż w Jedynce

Black Friday 2021. Jak zrobić zakupy i się nie nabrać?

W 2021 roku Black Friday, czyli coroczna wyprzedaż rozpoczynająca sezon przedświątecznych zakupów przypada 26 listopada. W Stanach Zjednoczonych, skąd przyszła moda na to "święto", zakupowiczów faktycznie czeka dużo okazji. A u nas? Black Friday na ćwierć gwizdka z cenami zbliżonymi do tych standardowych. Eksperci radzą, jak skorzystać z promocji i nie nabrać się na wyprzedażowe sztuczki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Chrobak zakupy sklep handel moda wyprzedaż black friday promocja 2021 społeczeństwo