X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Nagrody Nobla 2016

Yoshinori Ohsumi laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii

W poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że 23. laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii został Yoshinori Ohsumi. Tegoroczny laureat odkrył mechanizm autofagii (autofagocytozy) polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. O dokonaniach laureata mówił dziennikarz naukowy Polskiego Radia 24 Rafał Motriuk.
Zobacz więcej na temat:  medycyna Nagrody Nobla 2016 NAUKA Nobel Rafał Motriuk

Medyczny Nobel 2016. Co bada Yoshinori Ohsumi?

Japoński badacz otrzymał nagrodę za wykrycie mechanizmów dotyczących autofagii komórek. - Autofagia może pełnić funkcje ratunkowe, kiedy komórka jest pozbawiona substancji odżywczych i wykorzystuje składniki własne, żeby przeżyć. Natomiast w medycynie mówimy o tzw. śmierci komórki w mechanizmie autofagii, czyli w takiej sytuacji, kiedy pod wpływem leków przeciwnowotworowych w komórce nowotworu dochodzi do takiego nasilenia procesu autofagii, że pomału sama się trawi i poprzez to umiera - wyjaśniał dr Łukasz Biały z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Karolina Rożej Nagrody Nobla 2016 NAUKA