Polskie Radio
Section05
handel w niedzielę

Zakaz handlu w niedziele. „Polacy będą w stanie to znieść”

– Zakaz handlu będzie dla wielu osób szansą na spędzenie większej ilości czasu z najbliższymi – powiedział pastor Michał Jabłoński. W audycji „Ideologika” wraz z jezuitą o. Mariuszem Bigielem i Adamem Abd El Alem z Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie rozmawiali, m.in. o tym, jakie skutki wynikną z ustawy zakazującej handlu w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca pracodawcy handel w niedzielę

Zakaz handlu w niedziele. "Propolska ustawa"

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele Sejm w raz z poprawkami Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z nimi, wszystkie niedziele wolne od handlu mają być w 2020 roku. W przyszłym roku w każdym miesiącu handlowe byłyby po dwie niedziele, w 2019 - jedna. O zakazie handlu w niedzielę mówił w audycji Gorący Temat Alfred Bujara z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  handel w niedzielę praca Sejm

Zakaz handlu w niedzielę. Zmiany rozłożone w czasie

Zakaz handlu w niedziele będzie wprowadzany stopniowo. Według poprawek PiS do projektu ustawy o handlu w niedziele, którą przyjęła sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, od 1 marca 2018 będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 roku - jedna, a od 2020 roku ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele. O zakazie handlu w niedzielę mówili w audycji Rządy Pieniądza Monika Kurtek (Bank Pocztowy), Paweł Rochowicz („Rzeczpospolita”) i Kamil Maliszewski (mBank).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel Sejm handel w niedzielę Prawo i Sprawiedliwość

Spór o handel w niedzielę. "Chcemy ulżyć pracownikom"

– Przesłanką powstania tego projektu jest ulżenie ponad milionowi pracowników branży handlowej, którzy są przeciążeni – mówił na antenie Trójki Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - W kodeksie pracy, zmieniając zaledwie jeden artykuł, można dopisać, że pracownikom przysługują np. dwie niedziele wolne - stwierdził Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji "Lewiatan". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Beata Michniewicz Trójka Jeremi Mordasewicz Lewiatan Solidarność handel w niedzielę pracownicy

Handel w niedzielę: Solidarność odcina się od projektu PiS

„W obecnym kształcie projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele nie jest już projektem obywatelskim. Solidarność nie przyznaje się już do tego projektu. Jest on głęboką rysą na współpracy Solidarności z Prawem i Sprawiedliwością. Teraz jest to projekt PiS -  powiedział szef NSZZ Solidarność Piotr Duda. O projekcie ustawy ograniczającym handel w niedzielę mówili w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara z Sekretariatu Krajowego Banków Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność oraz Janusz Śniadek, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” i poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 handel handel w niedzielę Solidarność Piotr Duda Janusz Śniadek

Handel w niedziele. "Proponuje się półśrodek"

"Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jest procedowana w formule pewnego kompromisu. Robimy pierwszy krok na drodze dojścia do zakazu, w takim kształcie, jakiego oczekuje Solidarność" - mówił szef podkomisji ds. rynku pracy Janusz Śniadek (PiS). "To nie jest kompromis" - tak projekt ustawy ocenia "Solidarność". O sporze wokół wolnych niedziel mówił w audycji Północ-Południe Maciej Chudkiewicz (z-ca red. nacz. "Tygodnika Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  handel w niedzielę handel Solidarność związki zawodowe