Polskie Radio
Section05
handel w niedzielę

Polskie Radio 24 Powrót do handlu w niedziele? Ekspert wskazuje ważną kwestię

- Ostatnie cztery lata to dosyć silna pauperyzacja gospodarstw domowych. Należy zadać pytanie czy przynajmniej część osób, która wcześniej nawet była przeciwnikiem tego rozwiązania, nie będzie teraz bardziej przychylna wprowadzeniu handlowych niedziel - ze względu na możliwość dorabiania - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Anna Grabowska handel społeczeństwo handel w niedzielę

OPINIE Powrót niedziel handlowych? Klienci za, pracownicy mniej

Polska 2050, nie czekając na rząd, złożyła projekt ustawy dotyczący uwolnienia handlu w dwie niedziele w miesiącu. Klienci, z którymi rozmawiał portal PolskieRadio24.pl, w większości chwalą pomysł. Wśród pracowników handlu zdania są natomiast podzielone. - Będą płacić podwójnie? Jak tak, to jestem za - mówi sprzedawca z dyskontu w centrum Warszawy. - Niech sami pracują w niedzielę - postuluje inna pracownica.
Zobacz więcej na temat:  handel TYLKO U NAS pracownicy Polska 2050 handel w niedzielę POLSKA GOSPODARKA

Zakaz handlu zostanie na dłużej? Żukowska: to dobre rozwiązanie, praca w niedzielę rozbija życie rodzinne

- Ludzie, którzy pracują w handlu - bardzo często są to kobiety - potrzebują odpoczynku. Oczywiście można rozmawiać o tym, czy wyższa płaca, by im coś w tym zakresie wynagrodziła. Pewnie w jakiś sposób tak, ale długofalowo praca w niedziele po prostu rozbija życie rodzinne - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia POLSKA polityka Anna Maria Żukowska Nowa Lewica handel w niedzielę Karol Surówka

Eksperci: dialog we wszystkich sprawach społecznych i gospodarczych jest kluczowy dla dalszego rozwoju

Dialog społeczny powinien być rozwijany jako ważny element demokracji. Przez minione lata nie było z tym najlepiej, a wiele ustaw było procedowanych jako projekty poselskie co wykluczało dyskusję nad nimi w Radzie Dialogu Społecznego. przykładem projektu, który jako obywatelski także do Rady nie trafił była ustawa o zakazie handlu w niedziele. Obecnie jest mowa o jego przywróceniu, co byłoby uzasadnione ekonomicznie, choć raczej powinno polegać na umożliwieniu otwierania sklepów w niedziele tak, aby sytuację ukształtował rynek w zależności od potrzeb konsumentów i analiz biznesowych przedsiębiorców a nie zakazów administracyjnych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Maciej Bukowski z Wise Europa i dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę Rada Dialogu Społecznego

Związkowcy nie chcą powrotu niedziel handlowych. Obawiają się wyzysku pracowników

Politycy Koalicji Obywatelskiej deklarowali w kampanii wyborczej, że po dojściu do władzy przywrócą niedziele handlowe. Kasjerzy i sprzedawcy nie chcą o tym słyszeć. Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Zakaz ten nie ma jednak charakteru absolutnego. Przewidziano od niego łącznie 32 wyjątki. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA związki zawodowe handel handel w niedzielę

TYLKO U NAS Co dalej z zakazem handlu w niedziele? Na stole kilka propozycji

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę, która przewiduje, że w niedzielę, która wypada w Wigilię handel będzie zakazany. Przedstawiciele nowej sejmowej większości zapowiadają, że to dopiero preludium do zmian, jakie będą wprowadzane w tym obszarze przez rząd Donalda Tuska. Sprawa jest przedmiotem rozmów wewnątrz przyszłej koalicji.
Zobacz więcej na temat:  handel sklep Sejm Borys Budka handel w niedzielę polityka POLSKA

Szef handlowej Solidarności: społeczeństwo przyzwyczaiło się do wolnych od handlu niedziel

- Większość parlamentarna przyjęła rozwiązania, które sprzyjają pracodawcom - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Alfred Bujara, przewodniczący handlowej Solidarności, komentując przegłosowane przez Sejm przepisy, że jeśli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na dzień 24 grudnia (Wigilia), zakaz nie obowiązuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę handel zakupy rynek Sejm

PR24 Niedziele handlowe w grudniu. Alfred Bujara: zwyciężyło lobby pracodawców

- Cieszymy się, i przede wszystkim pracownicy handlu cieszą się, że nie będą musieli przyjść w niedzielę 24 grudnia do pracy. Wnioskowaliśmy o to, żeby ustanowić ten dzień wolnym bez ustanawiania w zamian innej niedzieli handlowej. Jest ona niepotrzebna - mówił w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara z KK NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Solidarność handel handel w niedzielę społeczeństwo POLSKA

Eksperci: zerowy VAT i blokowanie cen energii w 2024 r. raczej zostaną utrzymane

Wiele wskazuje na to, że zerowy VAT na żywność zostanie utrzymany. Ceny energii mogą być wtedy podwyższane, ale stopniowo. Nikt nie zechce wziąć na siebie odium znacznych podwyżek cen życia obywateli i wzrostu inflacji, którą rezygnacja z tarczy antyinflacyjnej by spowodowała. A co do handlu w niedzielę, to czeka nas dyskusja w tej sprawie, bo zwiększyłoby to obroty firm, a więc i przychody budżetu z podatków. Zapewne potrzebne byłyby wówczas osłony dla pracowników tego sektora - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Hubert Gąsiński, z WSB Merito i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę inflacja vat