Polskie Radio
Section05
sklepy

Handlowe niedziele. Kto zyska, a kto straci?

- Już w zeszłym roku mówiliśmy, żeby nie procedować projektów gospodarczych ścieżką poselską. To powinna być ścieżka rządowa, powinny być normalne konsultacje społeczne, żeby cała strona społeczna mogła się wypowiedzieć - tak Maciej Ptaszyński (prezes Polskiej Izby Handlu) skomentował w radiowej Jedynce projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Dziś projektem zajmują się posłowie.
Zobacz więcej na temat:  handel w niedzielę Polska Izba Handlu dyskont handel POLSKA

Zakaz handlu w wigilijną niedzielę. Ekspertka: kierunek zmian jest właściwy

– Kierunek zmian na pewno jest właściwy, ale mocno spóźniony. Sklepy mają już ustalone wcześniej grafiki i taka zmiana doprowadzi do dużego zamieszania – mówiła Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Gościem audycji był także Marek Lewandowski, rzecznik prasowy Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Wigilia Boże Narodzenie POLSKA handel handel w niedzielę Trójka Dariusz Wieczorkowski

Tłumy klientów, awantury i bójki w sklepach to przeszłość: Black Friday przeniósł się do sieci

Tłumy klientów najpierw czekających przez całą noc pod sklepem, a potem w Black Friday szturmujących stoiska i kasy: takie filmy z USA co roku były przebojem serwisów informacyjnych i internetu. Jednak to już przeszłość: od czasów pandemii handel w dużej mierze przeniósł się do sieci.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zakupy zakupy w sieci black friday wyprzedaż Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka

Zakaz handlu w tegoroczną Wigilię. Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy z 2018 roku o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, dotyczący Wigilii. W nowelizacji chodzi o to, by niedziela 24 grudnia, czyli Wigilia, została objęta tym zakazem. Ustawowo niedziela ta miała być jedną z dwóch niedziel w grudniu, oprócz 17 grudnia, w którym zakaz handlu miał nie obowiązywać.
Zobacz więcej na temat:  handel w niedzielę handel POLSKA społeczeństwo sklep Wigilia GOSPODARKA

Większość Francuzów uważa, że kupowanie francuskiego towaru to sposób na wsparcie krajowych przedsiębiorstw

93 proc. Francuzów uważa, że kupowanie francuskiego towaru to sposób na wsparcie francuskich przedsiębiorstw, a tym samym gospodarki kraju - wynika z sondażu Opinionway z 2020 r. Odpowiadają na to francuskie sklepy promując lokalne produkty i oznaczając je np. napisami: "Smaki naszych regionów" czy "Nasze regiony mają talent".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Francja owoce warzywa żywność produkcja rolnictwo ŚWIAT społeczeństwo