Polskie Radio
Section05
sklepy

Koniec z nieuczciwymi promocjami w sklepach. Nowe przepisy mają lepiej chronić konsumentów

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że rozporządzenie o uwidacznianiu cen towarów i usług ma na celu walkę z nieuczciwymi promocjami w sklepach. Rozporządzenie weszło w życie wraz z początkiem nowego roku. Chodzi m.in. o obowiązek umieszczania na metce towaru w promocji najniższej ceny z poprzednich 30 dni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Waldemar Buda ceny promocje sklepy

Czy markety będą pracować krócej? Sieci handlowe reagują na kryzys energetyczny

Krótsze godziny otwarcia, redukcja oświetlenia, wyłączenie podświetlanych reklam, zamontowanie drzwi w lodówkach – to tylko niektóre ze sposobów, jakie stosują bądź planują zastosować sieci handlowe w związku z kryzysem energetycznym. Sposobom oszczędzania i dostosowywania się do nowych realiów przyglądał się Trójkowy reporter.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo handel sklepy dyskont kryzys energetyka Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

Centra handlowe ograniczają zużycie energii. "Firmy na wyścigi wdrażają programy oszczędnościowe"

Już nie tylko poszczególne placówki, ale całe centra handlowe przechodzą na tryb mniejszego zużycia prądu. Szykują się nawet na możliwe ograniczenia w jego dostawach - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik podkreśla, że droga energia uderza w biznes, a sklepy są sektorem poszkodowanym wyjątkowo mocno.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel sklepy energia elektryczna oszczędzanie energii oświetlenie klimatyzacja

Sprzedaż detaliczna w sierpniu. GUS opublikował nowe dane

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2022 r. wzrosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1 proc. Według wstępnych danych, od stycznia do sierpnia 2022 r. oddano do użytkowania 145,5 tys. to jest 1,8 proc. więcej niż w roku ubiegłym - podał GUS. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sprzedaż detaliczna sprzedaż gus sklep sklep internetowy sklep w internecie sklepy sklepy online sklepy stacjonarne mieszkanie mieszkania

Małe i średnie firmą tracą na przerwanych łańcuchach dostaw. Jest najnowsze badanie

Zerwane łańcuchy dostaw m.in. w wyniku wojny na Ukrainie wpłynęły negatywnie na działalność blisko 47 procent małych i średnich firm - wskazano w badaniu Skaner MŚP. W tej grupie niemal co trzeci przedsiębiorca wskazał na konieczność szukania nowych dostawców i zamienników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekonomia społeczna ekonomia małe i srednie przedsiębiorstwo sklep sklepy sklepy stacjonarne rzemiosło szewc zegarmistrz żywność POLSKA społeczeństwo