Polskie Radio
Section05
księżyc

Geodezja satelitarna. Jakie ma znaczenie dla poznawania naszej planety?

Dr inż. Dariusz Strugarek z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest laureatem programu START FNP, który otrzymał wyróżnienie za rozwój geodezyjnych satelitarnych technik pomiarowych, które umożliwiają monitorowanie ruchów tektonicznych - trzęsień Ziemi, topnienia lodowców i konsekwencji eksploatacji górniczej. O swoich osiągnięciach dr inż. Dariusz Strugarek opowiedział w audycji "Ludzie Nauki". 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski kosmos geografia księżyc nawigacja badania satelita Ziemia

Jerzy Żuławski. Z ziemi polskiej na Księżyc

Choć akcję swych najsłynniejszych książek umieścił na przełomie dwudziestego dziewiątego i trzydziestego wieku, to poruszał problemy aktualne tysiąc lat wcześniej. Księżycowe scenerie, opisy pozaziemskich cywilizacji i fantastycznych technologii były metaforami zjawisk, które Jerzy Żuławski obserwował za życia.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Żuławski Juliusz Żuławski Andrzej Żuławski Xawery Żuławski Marek Żuławski science-fiction proza poezja księżyc podróże kosmos literatura książki Młoda Polska

Czy rewolucję w energetyce wywoła izotop z Księżyca?

Hel-3, przez naukowców nazywany kosmicznym pierwiastkiem, może całkowicie zrewolucjonizować energetykę. Wykorzystywany jako paliwo w reakcji fuzji termojądrowej pozwoli na produkcję czystej energii – bez emisji dwutlenku węgla i radioaktywnych odpadów. Sprawność procesu wynosi aż 70 proc. Choć na Ziemi tego pierwiastka brakuje, to szacuje się, że złoża na Księżycu mogą nam wystarczyć na 250 lat.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski księżyc Polska Akademia Nauk kosmos Ziemia

Indie chcą wylądować na Księżycu. Czy będą kosmicznym mocarstwem?

Z portu kosmicznego w stanie Andhra Pradesh na południowym wschodzie Indii wystartowała rakieta, która ma wylądować na Księżycu. - To kolejny etap rozwoju możliwości tego państwa i demonstrator technologii, który ma pokazać, że Indie są już kosmicznym mocarstwem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Jakub Domoradzki księżyc

Konkurs "10 kroków na Księżyc". Jakie cechy powinien mieć astronauta?

"10 kroków na Księżyc" to wyjątkowy konkurs rozgrywany w ramach akcji "Lato z Radiem". Zwycięzca trafi na trzy tygodnie do wyjątkowego, w skali świata, symulatora lotów w kosmos. W Programie 1 Polskiego Radia mówiliśmy o tym, jakie cechy charakteru predysponują do udziału w misji w Lunares, o którą walczą nasi słuchacze. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Lato z Radiem 2023 kosmos księżyc astronauta konkurs

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA astronomia Pluton USA Arizona odkrywcy obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety planeta księżyc