Polskie Radio
Section05
księżyc

"10 kroków na Księżyc". Pani Maria rozpoczyna analogową symulację misji

"10 kroków na Księżyc" to konkurs, który był jedną z nowości tegorocznego "Lata z Radiem". Laureatka, pani Maria Malanowska, bierze udział w misji kosmicznej, czyli w badaniach naukowych podczas analogowej symulacji misji w placówce badawczej Lunares. Akcja zamknięcia w stacji imitującej warunki kosmiczne rozpocznie się w dziś ok. godz. 15-16 i potrwa dwa tygodnie. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Habitat Lunares

NASA zbuduje dmuchaną bazę na Księżycu. Załogowa misja coraz bliżej.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przygotowuje załogową misję Artemis II. W jej ramach czworo astronautów obleci Księżyc i sprawdzi działanie statku Orion. Jak podkreślają naukowcy, misja utoruje drogę do wyczekiwanego lądowania człowieka na Księżycu. NASA ogłosiła także, że zamierza zbudować tam dmuchaną bazę. Na czym ma polegać projekt?
Zobacz więcej na temat:  Trójka kosmos NASA lot na Księżyc

Drakonidy, Orionidy i niezwykle jasna Wenus: październikowe niebo pełne atrakcji

Najwięcej i najgłośniej mówi się o spadających gwiazdach w lecie, szczególnie o sierpniowych Perseidach, jednak wielbiciele astronomii wiedzą, że niebo nad Polską jest pełne atrakcji przez cały rok. Jak się okazuje, także w październiku można podziwiać spadające gwiazdy. I nie tylko…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA astronomia gwiazdy niebo obserwacje zaćmienie słońca Piotr Firan Rafał Grabiański Trójka

Anglia, Wielka Brytania czy Zjednoczone Królestwo? Jak powinniśmy mówić?

Wielka Brytania i Anglia to dwa terminy, które często są używane zamiennie, jednakże mają one zupełnie różne znaczenie. Sprawy dodatkowo nie ułatwiają kolejne nazwy: Wyspy Brytyjskie i Zjednoczone Królestwo. Czy Anglia to Wielka Brytania? Na to pytanie odpowiada Zuzanna Pteszyńska, doktorantka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Wielka Brytania Anglia Weronika Puszkar Jędrzej Rosiewicz

Superpełnia Księżyca – już dziś nad naszymi głowami zaświeci Blue Moon. Następny dopiero w 2037 roku

Na nocnym niebie będzie można zobaczyć superpełnię. Z 30 na 31 sierpnia będziemy obserwować drugą pełnię tego miesiąca. Księżyc znajdujący się wyjątkowo blisko Ziemi wyda nam się większy i bardziej pomarańczowy niż zwykle. Zjawisko nazywane jest Blue Moon, co tłumaczyć można jako Niebieski Księżyc.
Zobacz więcej na temat:  Trójka astronomia Piotr Firan niebo