Polskie Radio
Section05
muzyka elektroniczna

Przed Domówką: Skalpel. "Nasza muzyka jest wielowymiarowa"

- Przygotowaliśmy kilka utworów z naszych dwóch ostatnich płyt, ale w specjalnych ambientowych wersjach, żeby było bardziej domowo. Zagramy też utwory dedykowane Pendereckiemu - mówili w Programie 2 Polskiego Radia muzycy zespołu Skalpel, którzy w najbliższą sobotę (6.02) będą gospodarzami kolejnej "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna Dwójka muzyka współczesna elektronika Bartosz Panek

Wezwanie do słuchania

Staram się nie słuchać kiepskich płyt i tym razem znów mi się udało! O albumie „Call to prayer” będę pisać w samych superlatywach. Zupełnie niezwykłe jest to, że arabski śpiew i barwa głosu Ghalili, barok francuski na violę da gamba oraz ragi i śpiew dhrupad stanowią dla siebie tak naturalne konteksty jak na tej płycie. Ten trójstyk kulturowy wybrzmiewa tu zupełnie organicznie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna Słowianie folk Remigiusz Mazur-Hanaj

Eugeniusz Rudnik. Od muzycznych eksperymentów do techno

Eugeniusz Rudnik, choć nigdy nie nauczył się czytać nut ani grać na żadnym tradycyjnym instrumencie, uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki eksperymentalnej. - Na początek znajomości z twórczością Rudnika proponuję "Prostokąt dynamiczny". To takie minimal techno z lat 70. - mówi muzykolog Michał Mendyk.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kompozytor muzyka elektroniczna MUZYKA Kamil Jasieński Eugeniusz Rudnik

Przywracanie pamięci - Bajgelman. Get to tango

Już rok temu miałam okazję zapowiadać w magazynie „Źródła” powstanie tej płyty, ale wówczas nie wszystkie utwory były gotowe, więc nie spodziewałam się albumu aż tak pięknego i ważnego. Niesłusznie oczywiście, bo każda płyta Jarosława Bestera była i jest wydarzeniem artystycznym. To już dziesiąta. Na niej muzyka poruszająca serce, pamięć i uszy!
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna Jakub Knera Słowianie folk