Piotr Sałajczyk: Orfeusz to ukoronowanie artystycznej drogi - To dla mnie bardzo niespodziewana nagroda. Dzięki temu cenniejsza i sprawiająca, że czuję się zaszczycony i dumny. Cieszy mnie bardzo, że moja praca i wysiłek zostały zauważone – mówił w Dwójce znakomity pianista i pedagog. Zobacz więcej na temat: fortepian KULTURA MUZYKA Jacek Hawryluk
Konstanty Andrzej Kulka i debiutancki album The Police W audycji wróciliśmy do artystów z pierwszej dziesiątki naszego plebiscytu. Tym razem zaprezentowaliśmy płytę Konstantego Andrzeja Kulki. Zobacz więcej na temat: Rock MUZYKA KULTURA Krzysztof Dziuba Przemysław Psikuta Tomasz Szachowski
Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora Przed nami osiem dni z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. W dniach 16-23 listopada zagości w Warszawie śmietanka artystyczna z całego świata, a na antenie Dwójki pojawią się transmisje festiwalowych koncertów. Zobacz więcej na temat: Krzysztof Penderecki
Świątkiewicz: słuchanie stało się częścią mojego zawodu - Słuchając, często koncentruję się na wybranych aspektach wykonawczych, na porównaniach, na szukaniu rozwiązań, które mogę przejąć – mówił w Dwójce klawesynista Marcin Świątkiewicz. Zobacz więcej na temat: Agata Kwiecińska KULTURA MUZYKA
Koncert inauguracyjny Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Transmisja! W "Filharmonii Dwójki" zapraszamy na transmisję koncertu z Filharmonii Narodowej, który otworzy Festiwal Urodzinowy Krzysztofa Pendereckiego. Zobacz więcej na temat: Krzysztof Penderecki
London Sinfonietta gra III Symfonię Góreckiego Koncert miał miejsce 11 listopada w londyńskiej Royal Festival Hall z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zobacz więcej na temat:
Zimerman i Paderewski. Nagrania laureatów Dwójkowego plebiscytu W audycji zaprezentowaliśmy nagrania zwycięzcy plebiscytu "Wieczoru płytowego" - Krystiana Zimermana oraz zdobywcy 2. miejsca - Ignacego Jana Paderewskiego. Zobacz więcej na temat: Krzysztof Dziuba Przemysław Psikuta Tomasz Szachowski MUZYKA
Wielcy kompozytorzy i Polska Orkiestra Młodzieżowa W audycji wysłuchaliśmy transmisji koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, w czasie którego zabrzmiały utwory Wolfganga A. Mozarta i Felixa Mendelssohna. Zobacz więcej na temat:
Mary Bevan na Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. Transmisja W audycji wysłuchaliśmy retransmisji koncertu w siedzibie NOSPR z udziałem uznanej sopranistki. Było to spotkanie z twórczością Andrzeja i Roxanny Panufników. Zobacz więcej na temat:
Koncert Ravela wg Cédrica Tiberghiena W audycji wysłuchaliśmy retransmisji koncertu Filharmoników Berlińskich pod dyrekcją George’a Benjamina. W roli solisty ceniony francuski pianista. Zobacz więcej na temat:
Spacerem po Elbphilharmonie w Hamburgu W "Kwadransie bez muzyki" odbyliśmy przechadzkę po jednym z najbardziej popularnych obiektów kultury ostatniej dekady. Zobacz więcej na temat: filharmonia Hamburg Milena Gąsienica MUZYKA KULTURA
Krzysztof Urbański dyryguje NDR Radiophilharmonie W audycji wysłuchaliśmy retransmisji koncertu niemieckiej orkiestry w ramach tegorocznego Schleswig-Holstein Musik Festival. Zobacz więcej na temat:
Muzyka wobec śmierci W audycji rozmawialiśmy o muzyce, która towarzyszy śmierci poprzez żałobne rytuały, gdzie odgrywa rolę pierwszoplanową, porządkując uroczystość. Zobacz więcej na temat: Ewa Obniska Magdalena Łoś MUZYKA
Kwartet Śląski gra Bacewiczównę Album zrecenzował w audycji Kacper Miklaszewski, a o samym nagraniu i Bacewiczównie opowiedział nam prymariusz Kwartetu Śląskiego – Szymon Krzeszowiec. Zobacz więcej na temat: Kwartet Śląski płyta Jacek Hawryluk kacper miklaszewski MUZYKA
Concentus Musicus w dziełach Haydna W audycji wysluchaliśmy retransmisji koncertu cenionego austriackiego zespołu podczas festiwalu Styriarte. Zobacz więcej na temat:
"Niemieckie Requiem" Brahmsa. Karajan najlepszy Płytowy Trybunał Dwójki wybrał najlepszą interpretację arcydzieła Johannesa Brahmsa "Ein deutsches Requiem". Zobacz więcej na temat: Johannes Brahms MUZYKA Jacek Hawryluk
Trzy muzyczne pożegnania W "Bitej godzinie" wspominaliśmy luminarzy polskiej kultury muzycznej, którzy odeszli w ostatnich latach. Zobacz więcej na temat: MUZYKA Ewa Szczecińska Beata Stylińska
Debussy, Franck i Saint-Saens w Grenadzie W "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy retransmisji tegorocznego koncertu z festiwalu w Grenadzie. Zobacz więcej na temat: