Polskie Radio
Section05
niepełnosprawność

"To jest nasz priorytet". Maląg o polityce rządu wobec niepełnosprawnych

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej podczas konferencji prasowej podkreślała, że "priorytetem rządu jest dalsze wspieranie osób niepełnosprawnych". - Od 2015 r. nakłady na ten cel wzrosły o 140 proc. - dodała. Szefowa MRiPS stwierdziła również, że ze zdziwieniem słuchała wypowiedzi Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg niepełnosprawność niepełnosprawni społeczeństwo

Apel Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego: bardzo potrzebna pomoc!

Ukraiński Komitet Paraolimpijski zwraca się z apelem o pomoc finansową dla paraolimpijczyków i ich rodzin przebywających w Ośrodku Przygotowań Paraolimpijskich w Ukrainie. W związku z przedłużającą się wojną Ukraińcom kończą się pieniądze konieczne na utrzymanie miejsca pobytu setek sportowców z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Każdy może pomóc.
Zobacz więcej na temat:  SPORT niepełnosprawni niepełnosprawność wojna na Ukrainie

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła niepełnosprawność zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców

Uchodźcy z Ukrainy: specjalistyczna pomoc organizacji pozarządowych

Oprócz wszechstronnej pomocy w punktach, do których docierają uchodźcy, organizacje pozarządowe od samego początku podjęły działania pomocowe, związane ze specyfiką swojej pracy, doświadczeniami i możliwościami. I o tej właśnie działalności rozmawiała Elżbieta Korczyńska ze swoimi gośćmi.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki niepełnosprawność pomoc wojna na Ukrainie Trójka Ukraina Elżbieta Korczyńska Trójka

Eurowizja: niepełnosprawni na scenie, w pełni sprawni muzycznie

Niektóre z występów niepełnosprawnych muzyków to istne manifesty: trudności w codziennym życiu, artystycznych życiorysów - równoległych do zdrowych wykonawców i konieczności równego traktowania. O reprezentowanie Polski w tym roku walczy również zespół złożony z głuchych muzyków. Zobacz inne występy niepełnosprawnych artystów na deskach Eurowizji. 
Zobacz więcej na temat:  Eurowizja MUZYKA W POLSKIM RADIU niepełnosprawni niepełnosprawność

Jak to jest być mamą trójki dzieci z niepełnosprawnościami?

Agnieszka Oczkowska jest mamą trójki dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Pierwszą, dorosłą już córką jest Ewa, która cierpi na galaktozemię, czyli wadę genetyczną, która powoduje, że w organizmie tworzy się toksyna, która uszkadza różne narządy. Drugim synem jest nastoletni Franciszek, który urodził się zdrowy, ale bez prawego przedramienia. W wieku szkolnym zdiagnozowano u niego cukrzycę typu pierwszego, a następnie guz podwzgórza mózgu. Najmłodszy syn, Janek również urodził się zdrowy, ale w szpitalu został zakażony pałeczką ropy błękitnej, co spowodowało problemy z oddychaniem i uszkodzenia neurologiczne. Później przeszedł dwie sepsy, które pozbawiły go nawet podstawowych zdolności - przestał sam oddychać.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica niepełnosprawność wychowanie radio dla rodziców

Raport nt. dostępności podmiotów publicznych dla niepełnosprawnych. Dane nie napawają optymizmem

Większość podmiotów sektora publicznego nadal jest niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i seniorów - poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Resort opublikował raport o stanie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność

Parkujesz bez uprawnień na niebieskiej kopercie? Wysoki mandat i punkty karne

Nowe przepisy drogowe przyniosły wyższe kary za parkowanie bez uprawnień na miejscu dla osób z niepełnosprawnością. Teraz nieuczciwy kierowca zapłaci nie 500, ale 800 złotych i otrzyma 5 punktów karnych. - Dokładamy wszelkich starań, żeby za tego typu wykroczenia nie stosować absolutnie żadnych pouczeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Tomasz Spicyn niepełnosprawni niepełnosprawność parkowanie samochód parkowanie Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy

Widzialni w sieci. Fundacja "Widzialni" przeciw wykluczeniu cyfrowemu

Fundacja "Widzialni" to wyjątkowa fundacja, która od lat przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu. Jej głównym celem jest umożliwienie wszystkim swobodnego dostępu do zasobów internetowych niezależnie od ich wieku, sprawności, posiadanego sprzętu czy oprogramowania, ale nie tylko. Fundacja przygotowała i przedstawiła właśnie swój ósmy raport dotyczący dostępności i użyteczności stron internetowych oraz dokumentów cyfrowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Elżbieta Korczyńska niepełnosprawni niepełnosprawność wykluczenie cyfrowe internet online raport

Projekty wsparcia seniorów. MFiPR: 9 mln zł na pomoc osobom starszym i z niepełnosprawnościami

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało o przyznaniu finansowania z funduszy europejskich projektom wspierającym między innymi osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami. Beneficjentami są organizacje pozarządowe z województw podlaskiego i podkarpackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pomoc pieniądze Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej senior niepełnosprawni Grzegorz Puda niepełnosprawność