Polskie Radio
Section05
niepełnosprawność

Para prezydencka w Dniu Osób Niepełnosprawnych: pomagajmy tym, którzy pomocy potrzebują, ale rzadko o nią proszą

- Te osoby bardzo często walczą ze stereotypami, z uprzedzeniami i pokonują bariery, które wydają się nie do pokonania. Nie bójmy się niepełnosprawności - zaapelowali Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność społeczeństwo pomoc Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda prezydent POLSKA

Cel: przełamać bariery w społeczeństwie. Paweł Wdówik o życiu osób niepełnosprawnych

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik powiedział, że w przygotowanej na lata 2020-2030 strategii, działania na rzecz niezależnego życia osób niepełnosprawnych są priorytetem. - Chodzi o to, by osoba z niepełnosprawnością mogła samodzielnie mieszkać, samodzielnie pracować i żeby otoczenie było tak ukształtowane, by nie było barier, które im to utrudniają - wyjaśnił wiceminister w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność społeczeństwo pomoc Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej POLSKA

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnością?

Pracownicy niepełnosprawni właściwie niczym nie różnią się od osób w pełni sprawnych - są lepiej lub gorzej wykształceni, mniej lub bardziej chętni do podejmowania wyzwań, mają swoje preferencje, zalety i wady, ale na pewno, tak jak każdy, bardzo potrzebują mieć pracę, która daje nie tylko źródło utrzymania, ale też zwiększa poczucie własnej wartości, sprawia satysfakcję i pozwala na rozwój.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie wychowanie niepełnosprawni niepełnosprawność praca zdalna praca w domu

TYLKO U NAS Głosy za, głosy przeciw. Rodzice niepełnosprawnych dzieci opowiedzieli nam, co myślą o aborcji

Państwo Iga i Konrad Grzybowscy z Warszawy, Anna i Krzysztof Chaładynowie z Łodzi oraz dwie mamy - Anna Krzyściak z miejscowości Kąty koło Nowego Sącza i Anna Fedorow z Głoskowa pod Warszawą od lat mierzą się z niepełnosprawnościami swoich dzieci. Opowiedzieli dziennikarzowi portalu PolskieRadio24.pl o miłości, która daje im siłę i chwilach zwątpienia, które podcinają skrzydła. Cztery rodziny, cztery różne historie, różne też spojrzenia na kwestię aborcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja niepełnosprawność protest

TYLKO U NAS Jej antyaborcyjny apel obejrzało tysiące osób. Teraz mówi, dlaczego zabrała głos w sprawie protestów

- Nie zamierzam nikogo atakować. Uważam jednak, że trzeba mówić prawdę o tym, czym naprawdę jest aborcja - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Małgorzata Jakubów, która jako niepełnosprawna osoba postanowiła zabrać głos w sprawie protestów dotyczących orzeczenia TK. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja protest niepełnosprawność społeczeństwo

Wiceminister rodziny: w najbliższych dniach ogłoszenie zmian w programie "Za życiem"

Myślę, że w ciągu najbliższych dni premier ogłosi zmiany we wprowadzonym przed kilkoma laty programie "Za życiem" - powiedział w sobotę wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Mateusz Morawiecki rząd niepełnosprawni niepełnosprawność Program Za Życiem PiS Trybunał Konstytucyjny

Akcja "Pracodawca z sercem". Niepełnosprawny może być dobrym pracownikiem

Czy osoba niepełnosprawna może być pełnowartościowym pracownikiem? Czy jej szanse na uzyskanie zatrudnienia są takie same, jak osoby zdrowej? Czy przeciwnie, wciąż mamy do czynienia z dyskryminacją osób niepełnosprawnych i podziałami społecznymi? Takie pytania zadała sobie Joanna Olszewska, a potem wymyśliła kampanię społeczną "Pracodawca z sercem".
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność kampania społeczna

"Mam zaszczyt współpracować z Nim w rządzie". Premier poleca wywiad z niewidomym Pawłem Wdówikiem

"Bardzo polecam wywiad z wiceministrem rodziny Pawłem Wdówikiem" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. "Mam zaszczyt współpracować z Nim w rządzie. To on odpowiada za nową strategię dotyczącą osób niepełnosprawnych na lata 2020-30" - podkreślił szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawni niepełnosprawność Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej premier Mateusz Morawiecki polityka POLSKA

Studencie, zostań stypendystą Fundacji Anny Dymnej. Jak aplikować?

- To stypendium zmienia losy nie tylko osób, które się do nas zgłaszają, ale też świat wokół nich. Dobro idzie dalej - mówi o "Indeksie Marzeń" Katarzyna Szostak z Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Trwa właśnie nabór do programu dla osób niepełnosprawnych, które rozpoczynają albo kontynuują naukę na uczelniach wyższych. Jak można otrzymać stypendium?
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Wojciech Urban Anna Dymna edukacja niepełnosprawność niepełnosprawni

Niepełnosprawny Michał i jego "Wyprawa dla przyszłości"

35-letni Mariusz Zimowit nie widzi, nie słyszy i nie mówi. Mimo to właśnie w towarzystwie ojca i jego znajomego rozpoczął kajakową wyprawę przez całą Polskę. To wszystko w ramach programu "Wyprawa dla przyszłości", którego pomysłodawcą jest właśnie pan Mariusz. Jego celem jest zwrócenie uwagi na trudną sytuację osób niepełnosprawnych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo niepełnosprawni niepełnosprawność kajakarstwo pomoc