Polskie Radio
Section05

Trójka

Róża Etkin - sensacja pierwszego Konkursu Chopinowskiego

Melomani i melomanki z całego świata zaczynają powoli żyć perspektywą XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbywa się co pięć lat i odbędzie się znów w tym roku. Przyjmowanie zgłoszeń konkursowych zakończyło się 12 stycznia, w kwietniu rozpoczną się przesłuchania, a w październiku obejrzymy i usłyszymy jak zwykle zjawiskowy finał. Kiedy odbył się pierwszy konkurs szopenowski? Podpowiadam - w 1927 roku. A czy wiedzą Państwo, że sensacją tego pierwszego konkursu była jego najmłodsza uczestniczka? Opowie dziś o niej Anna Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Anna Kowalczyk Zobacz także muzyka fortepianowa konkurs chopinowski

Pomoc militarna dla Ukrainy. Szejna: musimy uzupełnić zasoby

- Czekamy na zaprzysiężenie Donalda Trumpa. Wtedy będziemy wiedzieć, na co możemy liczyć ws. pomocy dla Ukrainy - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Zapytany o to, czy Polska przekaże samoloty, które broniłyby nieba nad zachodnią Ukrainą, odparł, że obecnie "nie odważyłby się tego powiedzieć".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Renata Grochal Andrzej Szejna MSZ Wołodymyr Zełenski Ukraina relacje polsko-ukraińskie wojna na Ukrainie

Nierówności. Inkluzywność jako złotym gralem gospodarki

Inkluzywność może poprawić naszą gospodarkę. Osoby z niepełnosprawnościami, matki, a czasem po prostu - kobiety. Amerykańska ekonomistka Claudia Goldin zbadała kluczowe czynniki wpływające na różnice między mężczyznami a kobietami na rynku pracy i dostała za to ekonomiczną Nagrodę Nobla w 2023 roku. O mechanizmach i narzędziach, które wspomagają równość, cywilizacyjnym problemie Michał Matus porozmawia z Prof. Elżbietą Mączyńską, Przemysławem Żydokiem - Prezesem Zarządu Fundacji Aktywizacja oraz Prof. Henrykiem Domańskim – socjologiem PAN-u.
Zobacz więcej na temat: 

Memy, czyli nowy sposób komunikacji - nie tylko w internecie

Trudno wyobrazić sobie przeglądanie mediów społecznościowych bez memów. Choć podobno pierwowzorem tego, co dziś znamy pod nazwą mem, był obrazek wcale nieinternetowy, bo opublikowany w 1921 roku w magazynie "The Judge". Przedstawia dwa wizerunki mężczyzny: przystojnego, który został podpisany "Jak myślisz, że wyglądasz, kiedy robią ci zdjęcie" i karykaturalnego z podpisem "Jak wyglądasz naprawdę". Brzmi znajomo? Ale czy to rzeczywiście mem? I jak memy wpływają na naszą współczesną (nie tylko internetową) komunikację?
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Mateusz Adamczyk memy komunikacja internet

Śledztwa za czasów PiS. Prokurator wyjaśnia mechanizm

- Epatowano samą istotą wszczęcia postępowania. Samo to było jakby równoznaczne z przedstawieniem zarzutów. Jeśli wszczęto postępowanie w stosunku do określonej osoby, to do końca nie istniało domniemanie niewinności. Wszczęcie postępowania funkcjonowało w przestrzeni medialnej jako element wskazywania, że ktoś mógł się dopuścić określonego przestępstwa - mówił w radiowej Trójce prokurator Jarosław Onyszczuk.
Zobacz więcej na temat:  Renata Grochal POLSKA prokuratura PiS