Polskie Radio
Section05

Trójka

Marta Kawalec - "Ten Głos. Ksawery Jasieński" - odc. 8

Może nie pamiętamy, że „"Jarzyna miał urodziny", ale, słysząc "następna stacja", ten głos natychmiast sobie przypominamy. Od 10 już lat rapuje "Następną stację" Taco Hemingway, a nazwy stacji warszawskiego metra anonsuje nie tylko w piosence słynny lektor i spiker Ksawery Jasieński. Jego biografię postanowiła napisać Marta Kawalec. W Trójce prezentujemy "Ten głos. Ksawery Jasieński. Biografia słynnego prezentera radiowego i lektora" w interpretacji autorki. 12 odcinków już od 9 czerwca 2025. Lekturze towarzyszy muzyka Piotra Mossa.
Zobacz więcej na temat: 

Historia jednego z najstarszych świąt w Kościele katolickim

Jaka jest historia tego święta, również ta muzyczna? Pieśni przeznaczone, komponowane na Boże Ciało -  jedno z najstarszych świąt w Kościele katolickim, kultywowane także dzięki  stosunkowo nowej tradycji, która trwa od 23 lat w formie koncertu JEDNEGO SERCA JEDNEGO DUCHA w Rzeszowie. Opowiedzą o tym min. organizatorzy koncertu rzeszowskiego - Jan Budziaszek i Marcin Pospieszalski.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Trzeciakiewicz Redakcja katolicka

New Radicals - "You Get What You Give"

Był rok 1997. Gregg Alexander, niegdyś cudowne dziecko amerykańskiej branży muzycznej, ale w tamtym czasie po prostu 27-letni niespełniony kompozytor piosenek, podpisał kontrakt z wytwórnią MCA na wydanie albumu jego nowego zespołu, New Radicals. Mając szuflady pełne gotowych kompozycji, marzył o stworzeniu pop-rockowego bestsellera i po prostu palił się do pracy. Wśród jego piosenek były dwa wyjątkowe kawałki. Jeden z nich powstał pod wpływem snu, w którym muzyk dotarł do domu, z którego dobiegała muzyka. W środku zastał Joni Mitchell ubraną w piżamę i odbył z nią rozmowę o muzyce. Tak powstał utwór "You Get What You Give". 
Zobacz więcej na temat: 

L.U.C. kończy z rapowaniem - audycja Agnieszki Szydłowskiej

Łukasz Rostkowski, znany bardziej jako L.U.C., głośno deklaruje "kończę z rapowaniem"... Rozmowa o twórczym napędzie, życiu artysty nieszablonowego, koncertach dla 5 i 500 słuchaczy oraz o tym, jak dorosnąć do zadbania o siebie. I jak z tej dojrzałości skorzystać. 22 lata jego kariery wypełnia cała gama pomysłów artystycznych i realizacji o różnym rozmachu. Od płyt Kanału Audytowego, które frapowały muzycznie, ale i tekstowo, zaskakując tytułami jak choćby słynna "Neurofotoreceptoreplotyka jako magia bytu" z 2005 roku, przez płyty solowe, powołanie Rebel Babel, projekty słowno-muzyczne z cyklu "Zrozumieć Polskę". aż po muzykę do filmu "Chłopi". 
Zobacz więcej na temat: 

Jak walczyć z suszą i pustynnieniem? Audycja Michała Matusa

Mimo stosunkowo chłodnego i mokrego maja Polska wciąż jest zagrożona pustynnieniem i suszą. To nie tylko problem naszego kraju, ale w ogóle Europy. Jak wygląda susza z perspektywy pojedynczej rzeki, z perspektywy Polski i świata? Jak zmieni się nasz świat wobec tak wielkich problemów z wodą? Czy realne jest poprawienie tej sytuacji? Na te pytania odpowiadają goście: Michał Marcinkowski z Zakładu Adaptacji do Zmian Klimatu Instytutu Ochrony Środowiska,  Kamil Wyszkowski - Dyrektor Generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, Daniel Petryczkiewicz - aktywista i fotograf, ambasador rzeki Małej.  
Zobacz więcej na temat: