Polskie Radio
Section05
waloryzacja emerytur

Minister Maląg: wysoka waloryzacja i dodatkowe świadczenia pomogą seniorom

Rekordowa waloryzacja rent i emerytura, 13-ki, 14-ki, ale też brak obowiązku płacenia podatku dochodowego do kwoty 2500 zł miesięcznie zgodnie z rozwiązaniami wprowadzonymi w Polskim Ładzie powodują, że w kieszeniach seniorów znajdzie się ponad 60 proc. więcej pieniędzy. Chodzi nam o to, aby poprawić jakość życia emerytów i rencistów, także wobec sytuacji związanej z inflacją - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA waloryzacja emerytur Marlena Maląg ZUS inflacja senior ulga podatkowa Ministerstwo Rodziny

Waloryzacja emerytur. Roszkowski: rząd widzi, że takie programy działają

- Takie celowane programy społeczne rząd już za pierwszej kadencji polubił i widział, że działały. Więc myślę, że to jest trochę taka ucieczka do przodu, żeby załatać pewne niezadowolenie społeczne, które reforma podatkowa spowodowała - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego, komentując zapowiedzianą przez rząd waloryzację emerytur.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA ekonomia GOSPODARKA emerytura waloryzacja emerytur społeczeństwo inflacja Polski Ład

Marlena Maląg: 14 emerytura będzie wypłacana jesienią

13 i 14 emerytura, dodatki osłonowe związane z cenami gazu i prądu, zmiany podatkowe w Polskim Ładzie oraz 7 procentowa waloryzacja emerytur, to całościowy program pomocy dla seniorów przygotowany przez rząd - powiedziała Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA emerytura waloryzacja emerytur Polski Ład ulga podatkowa

Rekordowa waloryzacja emerytur. Maląg: prowadzimy konsekwentną i stabilną politykę senioralną

- Od 1 marca minimalna emerytura w Polsce będzie wynosiła 1338 zł, co daje na rękę ponad 1200 zł. Również oczywiście wzrosną renty przy częściowej niezdolności do pracy. To właśnie jest to działanie, które jest bardzo ważne, aby realizować stabilną, konsekwentną politykę senioralną - mówiła w Polskim Radiu 24 Marlena Maląg, przybliżając szczegóły zmian dot. emerytur.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Marlena Maląg POLSKA pomoc społeczeństwo polityka emerytura waloryzacja emerytur GOSPODARKA

Wiceprezes ZUS: w tym roku emerytów czeka rekordowa waloryzacja świadczeń

Emeryci i renciści otrzymują już wyrównania świadczeń styczniowych łącznie z emeryturami czy rentami z lutego. Te zaś są wypłacane w wysokości takiej jak przed wejściem w życie Polskiego Ładu. Nikt z seniorów, czy to pozostający tylko na świadczeniu, czy dorabiający do niego, nie będzie też na nowych rozwiązaniach stratny - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk. Także dziś premier poinformował o rekordowej 7 proc. waloryzacji rent i emerytur w 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS Polski Ład emerytura waloryzacja emerytur pracownik 50 plus

Waloryzacja emerytur i rent. Marlena Maląg: idzie w kierunku 6 proc.

Waloryzacji rent i emerytur idzie w kierunku 6 proc., jednak prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu po 7 lutego - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ze względu na wzrost inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnić się od prognozowanego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny waloryzacja emerytur Główny Urząd Statystyczny inflacja wynagrodzenia

11 mld zł na "czternastki". Zostały tylko dwie transze do wypłacenia

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że na świadczenie przeznaczono 11 mld zł i skorzystało z niego ponad 9 mln emerytów. Jak wskazała - zostały jeszcze dwie transze do wypłacenia - 25 listopada i 1 grudnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rodzina Rodzina 500+ Marlena Maląg społeczeństwo emerytura senior waloryzacja emerytur Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pieniądze

Prezes ZUS: dzięki waloryzacjom i dodatkom zdolność nabywcza polskich emerytur stale rośnie

94 proc. polskich emerytów i rencistów w listopadzie otrzyma dodatkowe świadczenie, czyli tzw. 14-kę. To dodatkowe sprawcie ich budżetów domowych. Nie ma znaczenia czy osoby te dorabiają, nie muszą składać żadnych wniosków. Warto też zaznaczyć, że w ciągu minionych 6 lat wydatki na emerytury w Polsce wzrosły średnio o 46 proc,. a ostatnio rocznie o ponad 14 proc. To znacznie więcej niż wynosiła w tym czasie inflacja - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura waloryzacja emerytur senior

PiS a gospodarka – nie tylko 500 plus, ale wyższa płaca minimalna, emerytury, za to niższe podatki

Podczas sobotniego kongresu PiS Jarosław Kaczyński podsumował rządy partii dotyczące m.in. polskiej gospodarki. Przypomniał o rosnącej gospodarce i poprawie finansów publicznych, pozwalającej na podnoszenie emerytur, czy płacy minimalnej, na wdrożenie takich programów jak 500 plus przy obniżce podatków.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA 500+ finanse publiczne płaca minimalna emerytura waloryzacja emerytur Koronawirus w Polsce pkb przemysł pracownicy