Polskie Radio
Section05
seniorzy

"Od geologii po jogę". Krystyna Lewkowicz o aktywizacji seniorów na uniwersytetach trzeciego wieku

- Społeczeństwa na całym świecie się starzeją, wydłuża się życie ludzkie. Powstał problem, co zrobić z tym coraz dłuższym okresem po zakończeniu pracy, czasem ciągle dużej aktywności i nie najgorszego zdrowia - mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Lewkowicz, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy SGH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka aktywność fizyczna seniorzy Szkoła Główna Handlowa

"Pod jednym dachem" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej o wsparciu dla osób starszych, samotnych

Co czwarty senior mierzy się z izolacją: 36 procent z brakiem towarzystwa okresowo, a niemal co piąty senior odczuwa samotność. Samotność ma wpływ na jakość życia i zdrowie psychiczne tej grupy społeczeństwa. W 2021 roku w Rybniku miasto wyremontowało starą kamienicę. Znajduje się w niej osiem mieszkań, w tym dwa mieszkania chronione. Jedno z mieszkań jest przeznaczone dla seniorek: mieszkają w nim trzy kobiety, które wcześniej się nie znały. Dzisiaj są zachwycone i uważają, że to był znakomity pomysł. To pierwszy taki projekt w Polsce. Czy będą kolejne?
Zobacz więcej na temat:  reportaż seniorzy silversi mieszkanie opieka pomoc społeczna Rybnik Grażyna Wielowieyska

Seniorzy: mieć gdzie mieszkać i nie czuć się samotnym. O wsparciu dla osób starszych

Co czwarty senior mierzy się z izolacją, 36 proc. z brakiem towarzystwa okresowo, a niemal co piąty senior odczuwa samotność. Samotność ma wpływ na jakość życia i zdrowie psychiczne tej grupy społeczeństwa. W 2021 roku w Rybniku miasto wyremontowało starą kamienicę. Znajduje się w niej osiem mieszkań, w tym dwa mieszkania chronione. Jedno z mieszkań jest przeznaczone dla seniorek: mieszkają w nim trzy kobiety, które wcześniej się nie znały. Dzisiaj są zachwycone i uważają, że to był znakomity pomysł. To pierwszy taki projekt w Polsce. Czy będą kolejne?
Zobacz więcej na temat:  reportaż Klub Trójki seniorzy silversi mieszkanie opieka pomoc społeczna Rybnik Grażyna Wielowieyska Trójka pr poleca Michał Nogaś

Jak wyglądają relacje międzypokoleniowe? Czy łatwo o porozumienie między dziećmi i dziadkami?

Trwa Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. To dobry czas, by zastanowić się, jak wyglądają dzisiaj relacje, jak je nawiązujemy i jak znaleźć wspólny język z dziadkami, rodzicami, wnuczkami i dziećmi. Jak dbamy o relacje w zabieganym świecie? - O tym w Trójce opowiedziała Magda Romanowska z Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dialogi seniorzy pokolenie z silversi Robert Grzędowski społeczeństwo

Anna Chabiera: ageizm to coś więcej niż dyskryminacja

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej służy budowaniu relacji, które przeciwdziałają ageizmowi, czyli dyskryminacji ze względu na wiek, ale też pogłębionej niechęci, często nieuświadomionej - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Chabiera z zespołu Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA społeczeństwo seniorzy dyskryminacja Krzysztof Grzesiowski

"Każdy wiek może być złoty". Startuje Tydzień Międzypokoleniowy

Pod hasłem "Każdy wiek może być złoty" rozpocznie się w środę w Warszawie Tydzień Międzypokoleniowy promujący integrację międzypokoleniową i walkę z dyskryminacją z powodu wieku. Od 24 do 30 kwietnia odbędzie się ponad 120 wydarzeń skierowanych do osób z różnych grup wiekowych, w tym m.in. potańcówka, pokaz mody, czy speed friending.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo senior seniorzy starość

Gerontokardiologia. Zyski z naukowego i holistycznego podejścia do kardiologii wieku podeszłego

W dobie starzejącego się społeczeństwa, jednocześnie przyszłością, jak i największym wyzwaniem kardiologii jest starość. Dojrzała kardiologia to kardiologia kompleksowa, skoordynowana, oparta na współpracy lekarzy różnych specjalności. Badania prof. Piotra Jankowskiego potwierdzają biologiczny czynnik starzenia się układu sercowo-naczyniowego.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna zdrowie serce kardiologia seniorzy Gerontokardiologia geriatria

Działalność sądeckiego hospicjum. Reportaż "Każdy na swój temat cierpi" [POSŁUCHAJ]

To miejsce, gdzie brak nadziei splata się z nadzieją, cierpienie z poczuciem ulgi, samotność z obecnością. Mowa o hospicjum. Tu czas płynie wolniej niż gdzie indziej. Monika Chrobak przyjrzała się działalności sądeckiego ośrodka, w którym jest zapewniona opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi lub innymi chorobami nieuleczalnymi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak hospicjum pomoc społeczna seniorzy reportaż w Jedynce pr poleca

"Każdy na swój temat cierpi" - reportaż Moniki Chrobak o działalności sądeckiego hospicjum

To miejsce, gdzie brak nadziei splata się z nadzieją, cierpienie z poczuciem ulgi, samotność z obecnością. Mowa o hospicjum. Tu czas płynie wolniej niż gdzie indziej. Monika Chrobak przyjrzała się działalności sądeckiego ośrodka, w którym jest zapewniona opieka nad pacjentami z chorobami nowotworowymi lub innymi chorobami nieuleczalnymi.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Monika Chrobak hospicjum pomoc społeczna seniorzy