Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Kto i ile zapłaci pracownikowi za "chorobowe"? Ministerstwo planuje rewolucyjne zmiany

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w zasadach wypłaty pracownikom "chorobowego". Jeśli wejdą one w życie, to wynagrodzenia dla pracowników na zwolnieniu będą wynosić 90, a może nawet i 100 procent, a ich koszty poniesie ZUS.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pieniądze płace choroba zatrudnienie praca ZUS pracownik Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka

Program "Aktywny rodzic". "Nie każdego stać na żłobek"

- W Polsce wciąż mamy białe plamy w zakresie dostępu do żłobków, a na żłobki prywatne nie każdego rodzica stać. Dlatego 1500 zł, np. w formie dofinansowania opłaty, jest instrumentem pozwalającym umieścić dziecko w żłobku i powrócić na rynek pracy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, nawiązując do programu "Aktywny rodzic".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Osiecki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk Sygnały Dnia polityka rodzina Rząd Donalda Tuska rodzice dzieci wychowanie

Krótszy tydzień pracy. Rząd ma pierwsze analizy

Chciałabym, żeby w tej kadencji doszło do skrócenia tygodnia pracy - powiedziała w poniedziałek szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak mówiła, Polacy są jednym z narodów pracujących najwięcej w UE, dlatego "brakuje nam czasu na życie, na przyjaźń, na miłość, na spędzanie czasu z rodziną, co przekłada się na sytuację demograficzną, na choroby zawodowe". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agnieszka Dziemianowicz-Bąk społeczeństwo praca GOSPODARKA

Kiedy druga waloryzacja emerytur i rent? Wiceminister wskazał miesiąc

- Zakładamy, że druga waloryzacja emerytur i rent byłaby przeprowadzona we wrześniu; projekt w tej sprawie jest na etapie Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu - powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski. Od 1 marca świadczenia wzrosną o 12,12 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Gajewski polityka emerytura renta dożywotnia waloryzacja emerytur społeczeństwo GOSPODARKA

Coraz mniej urodzeń w Polsce. Wiceminister rodziny: mamy plan na wyjście z zapaści demograficznej

- Dane GUS na temat spadku urodzeń są zatrważające. Powołamy Radę Polityki Rodzinnej i Demograficznej, która wypracuje rozwiązania pozwalające nam wyjść z zapaści demograficznej - zapowiedziała wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska. Zapowiedziała nowy program - "Aktywny Rodzic" i zmiany w "Maluchu plus".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus dzieci noworodek emerytura 800+ rodzina społeczeństwo

Poprawa sytuacja wcześniaków i ich rodziców. Dziemianowicz-Bąk o priorytetach resortu

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że poprawa sytuacji wcześniaków i ich rodziców jest jednym z priorytetów resortu. Zaznaczyła, że powołała już zespół roboczy, który zajmie się tą sprawą, a spotkanie z przedstawicielami strony społecznej jest zaplanowane na 15 lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dzieci noworodek

Minister rodziny przeprasza za niestosowny wpis wymierzony w prezydenta. "Wnioski i konsekwencje zostaną wyciągnięte"

"Nie ma i nie będzie mojego przyzwolenia na mowę pełną pogardy. Żadne obraźliwe treści nie mogą pojawiać się na profilu Ministerstwa. Przepraszam za niestosowny wpis wymierzony w Prezydenta RP" - napisała w mediach społecznościowych minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Dziemianowicz-Bąk prezydent Andrzej Duda polityka