Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

CZARNA SERIA #19 KATASTROFA POD OTŁOCZYNEM

Nad ranem 19 sierpnia 1980 roku pod Otłoczynem niedaleko Torunia doszło do najtragiczniejszej pod względem liczby ofiar katastrofy kolejowej w historii Polski. Nieoczekiwanie jadące po tym samym torze pociągi pasażerski i towarowy zderzyły się czołowo. W wyniku katastrofy śmierć poniosło aż 67 osób. Do dzisiaj nie wiadomo dlaczego pociąg towarowy, który powinien był oczekiwać na zezwolenie na wjazd, nagle ruszył z Otłoczyna wjeżdżając na niewłaściwy tor.
Zobacz więcej na temat: 

"Miejsce do życia" - reportaż Joanny Bogusławskiej o mieszkaniu w blokach z wielkiej płyty

Okazuje się, że mieszkania w dużych blokach z lat 70. i 80. są jednymi z najbardziej poszukiwanych lokali w Warszawie. Mają dogodną lokalizację, są bardzo dobrze skomunikowane z resztą miasta, plusem jest bliskość szkół, przedszkoli, punktów usługowych. Często na niewielkim metrażu znajduje dużo pokoi. Od lat 60. do początku lat 90. wielka płyta była bardzo rozpowszechniona w polskim budownictwie mieszkaniowym. Jednak przed oddaniem mieszkań do użytku następowała nieco wolniejsza faza prac wykończeniowych, dodatkowo spowolnionych przez nieterminowe dostawy potrzebnych materiałów. Było wiele niedoróbek i usterek. Dla wielu mieszkańców jednak jest to ich miejsce na ziemi. W reportażu zostały wykorzystane nagrania archiwalne.
Zobacz więcej na temat: 

Europejskie Menu 2.10.2023. Unia Europejska obserwuje plany zwycięskiej w wyborach partii Smer na Słowacji

Partia Smer byłego premiera Roberta Fico zwyciężyła w przedterminowych wyborach na Słowacji. Kraje Unii Europejskiej obserwują plany polityczne Słowacji głównie przez pryzmat wojny na Ukrainie. Fico zapowiadał wstrzymanie wojskowej pomocy dla Kijowa. W jakim kierunku pójdzie Słowacja w polityce wobec Unii Europejskiej, Ukrainy oraz Rosji? Przygotowali: M. Skajewska, K. Grzesiowski, R. Małkiewicz.
Zobacz więcej na temat: 

"Maraton dobra" - reportaż Oliwii Krettek o weteranie wojennym i jego pięknej inicjatywie

Marsz kojarzy się jednoznacznie z wojskiem. 32-letni Petro Skrypka nie mógł jednak go kontynuować w ten sposób, choć bardzo chciał. Maszeruje więc już jako weteran wojenny sam do celu oddalonego o kilka tysięcy kilometrów, myślami będąc nadal z tymi, którzy zostali w jego ojczyźnie. Chce przez swoją inicjatywę, którą nazwał "Maraton dobra" postawić rannych na nogi, zbierając pieniądze na protezy. Idzie z Kijowa do Lizbony przez Polskę, całą drogę relacjonuje na swoim blogu. Jednym z obserwatorów jest 11-letni chłopiec z Ożarowa Mazowieckiego, pisał do Petra, że bardzo chciałby go spotkać i gdy Petro był w Warszawie, odwiedził go. W niedzielę był we Wrocławiu. Aktualnie idzie w kierunku Niemiec. O jego drodze przez nasz kraj Oliwii Krettek opowiadał Bartłomiej Murawski.
Zobacz więcej na temat: 

Prognozę pogody przygotowuje się w czterech wymiarach

Podsumowujemy rekordowy, jeśli chodzi o temperatury wrzesień 2023 i lato. Skąd w Polsce tak wysokie temperatury, czy modele przewidywały taka pogodę? Czy można uzyskać dużą dokładność w przewidywaniu pogody, - od czego to zależy? Dlaczego prognozy przygotowuje się w czterech wymiarach jakich? Z Mateusz Kulik zaprasza na rozmowę z pasjonatem meteorologii Krzysztofem Piaseckim, który prowadzi profil "Pogoda w stolicy jak i okolicy"
Zobacz więcej na temat: 

Za Kulisami Perfekcyjnego Treningu

W tym odcinku podcastu "Rejon Ruchu" zgłębiamy nieopowiedziane historie z życia sportowców. Zuzanna Gardocka, trenerka i fizjoterapeutka, dzieli się swoją osobistą walką z "bulimią sportową". Intensywne treningi, obsesja dietetyczna i konsekwencje codzienności w której trening i jedzenie były na pierwszym miejscu, kosztem relacji z bliskimi i własnego zdrowia. Dowiedz się, jak ostatecznie znalazła balans i nauczyła się słuchać swojego ciała. To poruszające świadectwo o tym, że za każdym perfekcyjnym treningiem kryją się nie tylko pot i wysiłek, ale też emocje, walka i pasja. Zapraszam na inspirująca rozmowę - Piotr Galus.
Zobacz więcej na temat: 

#7 TRYB SPORTOWY | Akrobacje nadziemne | Marta Grabowska - instruktorka pole dance

Bohaterką siódmego odcinka podcastu jest kobieta, która wie doskonale, jak z pomocą prostej metalowej rury wykonywać teatr akrobacji, unosząc się dodatkowo nad ziemią. Mowa o Marcie Grabowskiej - instruktorce pole dance z ponad 10-letnim stażem, która jest również certyfikowaną instruktorką stretchingu i kettlebell. Marta, która swoją przygodę z pole dance zaczęła jeszcze wtedy, kiedy o ów sporcie w Polsce mało kto słyszał, podzieliła się z nami swoją historią, doświadczeniami i obserwacjami. Wyjaśniła m.in.: - Czy pole dance to bardziej dyscyplina sportowa czy forma artystyczna? - Dlaczego pole dance to aktywność efektowna i efektywna jednocześnie? - Dlaczego w pole dance trzeba ćwiczyć dwie strony i co to znaczy? - Dlaczego instruktor pole dance powinien być wyśmienitym asekurantem? - I czy pole dance zrzucił wreszcie brzemię erotycznych pokazów z klubów go-go? Zapraszam do słuchania!
Zobacz więcej na temat: