Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

"Aniołki na Szybie" - reportaż Weroniki Puszkar o śmiertelnych przeszkodach dla ptaków

Kolizje z różnego typu infrastrukturą to druga przyczyna śmierci ptaków na świecie, wynikająca z działalności człowieka. Wcześniej jest utrata siedlisk. Najwięcej ptaków zderza się z szybami domów i przystanków, a następnie z szybami wielkich wieżowców. To dla nich po prostu niewidzialne zagrożenie. Dlatego coraz częściej np. na ekranach przy ulicach można spotkać naklejki, które mają sprawić, że ptaki zauważą przeszkodę. Niestety część z nich - głównie te przedstawiające sylwetki ptaków jest nieskuteczna. Najlepsze są gęsto porozklejane kropki. O problemie opowiada Katarzyna Udrycka z Fundacji Szklane Pułapki, która również dokumentuje ptasie wypadki.
Zobacz więcej na temat: 

Sieczka

Bardzo dobrze znają ją dziś hodowcy koni, bydła czy owiec, dawniej żadne gospodarstwo nie mogło się bez niej obyć. Ale mimo że to tak prozaiczna i powszechna niegdyś rzecz, współcześnie mało kto ma z nią do czynienia. Sieczka, to kolejny termin w naszym cyklu "Źródłosłów", ma dla wielu zapewne tylko znaczenie symboliczne. Czyli jakie? To wytłumaczy nam językoznawczyni i etnografka dr Agata Bielak.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia

„Obróciłem się kilka razy”

2 grudnia  1830 r. przebywający w Wiedniu Chopin zaproszony został do pani Weyberheim, siostry znanej kompozytorowi pani Wolffowej z Warszawy, matki jego przyjaciela Edwarda. „Byłem u państwa Weyberheim na tańcującym wieczorze. […] Chciano, ażebym tańczył, wybierano mnie gwałtem do kotyliona; obróciłem się kilka razy i poszedłem do siebie” – napisał Fryderyk do rodziców. W Wiedniu gościł w wielu polskich domach, m.in. u hr. Hussarzewskiego, dobrego znajomego profesora Elsnera. Odwiedzał panią Konstancję Bayerową z pietyzmem kultywującą tradycje narodowe. Fryderyk podśmiewał się z cudzoziemców próbujących w jej salonie tańczyć mazura: „[…] Jakaś stara niemiecka Contessa z dużym nosem i dziurawą fizjognomią, trzymając […] zgrabnie dwoma paluszkami za sukienkę, […] dziwne jakieś walcowe pas długimi a chudymi mamrotała nogami”. (md)
Zobacz więcej na temat: 

"Historia pewnej znajomości" - reportaż Katarzyny Błaszczyk. O miłości do sztuki

Ona jest znaną polską aktorką. On emerytowanym, niemieckim nauczycielem. Z pozoru nic ich nie łączy. Kiedy Eckart Kirschner po raz pierwszy zobaczył Grażynę Barszczewską nie wiedział, że jest w Polsce znaną aktorką. Ich niezwykła znajomość zaczęła się w Cafe Caroline w Krakowie. Po roku, zdecydowali się spotkać w Warszawie. Wzruszająca opowieść o miłości do sztuki.
Zobacz więcej na temat: 

Błaszczyk Katarzyna - "Listy Brazylia-Polska"

Reporterka w Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy odnajduje dziewiętnastowieczne listy polskich emigrantów z Brazylii, które nigdy nie dotarły do adresatów. Postanawia ruszyć tym tropem, który prowadzi ją do Rio Grande do Sul, południowego stanu Brazylii. Czy uda się odnaleźć potomków adresatów i nadawców? Audycja powstała w ramach stypendium im. Jacka Stwory, otrzymanego przez autorkę w 2010 roku. Dziewiętnastowieczne listy były wcześniej znane w środowisku akademickim dzięki książce "Listy emigrantów z Brazylii i Stanów Zjednoczonych 1890-1891" Witolda Kuli, Niny Assorodobraj-Kuli i Marcina Kuli. Z pracy tej można się dowiedzieć m.in. jaka była historia samych listów i jak to się stało, że przetrwały do naszych czasów.
Zobacz więcej na temat: