Polskie Radio
Section05

wyłączenie banerów

Maciej Panek – BOTANICA/Gap Kult

Maciej Panek to muzyk, producent i dj skupiony wokół ambientu, muzyki elektronicznej oraz nagrań terenowych. Współtwórca albumu „Kostka Rudnika” – który kilka lat temu powstał na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Wydawnictwo oprócz oryginalnych nagrań, zawiera  reinterpretacje muzyczne oraz nowe utwory wykorzystujące rudnikowe sample. Wszystkie zostały przygotowane przez muzyków młodego i średniego pokolenia, tworzących szeroko rozumianą muzykę elektroniczną (od industrialu przez techno i ambient, aż po trip-hop i awangardę).
Zobacz więcej na temat: 

Kiedy jedzenie staje się cierpieniem. Kiedy zaczynają się zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży to ogromny, bardzo skomplikowany problem. Czym właściwie są? Jak im przeciwdziałać? I co robić, żeby budować w dziecku dobre wzorce względem jedzenia oraz ciała? A co jeśli dziecko zachorowało? Jakie są fazy reagowania na chorobę (reakcje rodziców) i dlaczego potrzebna jest terapia dziecka, rodzinna oraz własna? Co robić, żeby wypracować u dziecka dobre wzorce postrzegania jedzenia oraz ciała? Goście - Agata Ziemnicka, psycholożka kliniczna i dietetyczka i Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka, autorki książki „Znikam. Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży”.
Zobacz więcej na temat: 

Czy z każdym można się dogadać?

17.10 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Czym są mediacje? Czym różnią się od negocjacji? Czym są mediacje rówieśnicze? Czy mediacja jest dobrowolna? Kto i w jaki sposób może z niej skorzystać i jakie przynosi korzyści osobom w niej uczestniczącym?  Jakich spraw dotyczą mediacje, na jakich zasadach przebiegają? Kim jest mediator? Goście - dr  Jerzy Książek, współzałożyciel Polskiego Centrum Mediacji, Alina Siudzińska, dyrektor 5 LO w Poznaniu i uczennica IV klasy Zofia Łakomy, Maria Janeczka – Janicka, mediatorka z Poznania.
Zobacz więcej na temat: 

Poradnik językowy - ciąg dalszy. O wodzie po raz trzeci

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem wyrazy związane z wodą, czyli o wodzie po raz trzeci.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Ostatni list

16 października 1842 r., była to niedziela, Mikołaj Chopin napisał długi list do Fryderyka, jak zwykle swą nienaganną francuszczyzną, nie mając świadomości, że po raz ostatni koresponduje z synem. Do dnia zgonu ojca, 3 maja 1844 roku, Fryderyk nie otrzymał już żadnego listu od niego. Informacje o stanie zdrowia Mikołaja Chopina, zawarte w jego ostatnim liście, nie były pocieszające: „(…) gdyby nie mój kaszel, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej nieznośny, czułbym się jako tako (…). Ja wychodzę bardzo rzadko, najwyżej do naszego ogródka. (…) drogie dziecko, ściskamy Cię serdecznie, tuląc Cię do serca ze wszystkich sił, jakie nam pozostały”. O dolegliwościach ojca informowała też Fryderyka jego siostra Izabela, pisząc: „Papa kaszle jak zwykle”. Nie wiadomo jak Fryderyk zareagował na wiadomość o „nieznośnym” kaszlu ojca. Nie wiadomo też, czy zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji. Ostatni list ojca trafił do rąk Fryderyka dopiero na początku listopada. Kompozytor leżał wówczas „bardzo cierpiący” w swym mieszkaniu na Square d'Orléans 9. (md)
Zobacz więcej na temat: