Czy Unia potrafi? - Relacje transatlantyckie W tym odcinku przyjrzymy się relacjom transatlantyckim, sprawdzimy, co Europa może zrobić w sprawie stosunków za Stanami Zjednoczonymi – czy lepiej działać razem, czy na własna rękę? Im bliżej wyborów prezydenckich za oceanem, tym bardziej znaczące wydają się pytania, co w tych relacjach przeniosą kolejne 4 lata? Zobacz więcej na temat: Unia Europejska Europa Stany Zjednoczone
Maciej Panek – BOTANICA/Gap Kult Maciej Panek to muzyk, producent i dj skupiony wokół ambientu, muzyki elektronicznej oraz nagrań terenowych. Współtwórca albumu „Kostka Rudnika” – który kilka lat temu powstał na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Wydawnictwo oprócz oryginalnych nagrań, zawiera reinterpretacje muzyczne oraz nowe utwory wykorzystujące rudnikowe sample. Wszystkie zostały przygotowane przez muzyków młodego i średniego pokolenia, tworzących szeroko rozumianą muzykę elektroniczną (od industrialu przez techno i ambient, aż po trip-hop i awangardę). Zobacz więcej na temat:
Kiedy jedzenie staje się cierpieniem. Kiedy zaczynają się zaburzenia odżywiania? Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży to ogromny, bardzo skomplikowany problem. Czym właściwie są? Jak im przeciwdziałać? I co robić, żeby budować w dziecku dobre wzorce względem jedzenia oraz ciała? A co jeśli dziecko zachorowało? Jakie są fazy reagowania na chorobę (reakcje rodziców) i dlaczego potrzebna jest terapia dziecka, rodzinna oraz własna? Co robić, żeby wypracować u dziecka dobre wzorce postrzegania jedzenia oraz ciała? Goście - Agata Ziemnicka, psycholożka kliniczna i dietetyczka i Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyczka kliniczna i psychodietetyczka, autorki książki „Znikam. Zaburzenia odżywiania dzieci i młodzieży”. Zobacz więcej na temat:
Czy z każdym można się dogadać? 17.10 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji. Czym są mediacje? Czym różnią się od negocjacji? Czym są mediacje rówieśnicze? Czy mediacja jest dobrowolna? Kto i w jaki sposób może z niej skorzystać i jakie przynosi korzyści osobom w niej uczestniczącym? Jakich spraw dotyczą mediacje, na jakich zasadach przebiegają? Kim jest mediator? Goście - dr Jerzy Książek, współzałożyciel Polskiego Centrum Mediacji, Alina Siudzińska, dyrektor 5 LO w Poznaniu i uczennica IV klasy Zofia Łakomy, Maria Janeczka – Janicka, mediatorka z Poznania. Zobacz więcej na temat:
Europejskie Menu 16.10.2024 Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała plan działania w sprawie migracji. Wezwała do przyspieszenia wdrażania paktu migracyjnego, który ma pomóc krajom Unii Europejskiej lepiej zarządzać procedurami azylowymi oraz deportacyjnymi. Ursula von der Leyen chce też wzmocnienia ochrony unijnych granic. Przygotowali: M. Strzałkowski, K. Surówka, M. Filar. Zobacz więcej na temat:
Samotność wśród tłumu - o epidemii samotności dziś W Polsce samotności regularnie doświadcza około 45 proc. osób w wieku 18-34 lat i 39 proc. osób powyżej 65. roku. W "Otwartym studiu Czwórki" Jakub Jamrozek i jego goście rozmawiali o tym, jak poradzić sobie z samotnością, gdzie szukać skutecznej pomocy i jak nie dać się oszukać biznesom, które z żerowania na naszym osamotnieniu czerpią ogromne zyski. Zobacz więcej na temat:
Kim są Inni? Dlaczego się ich boimy? Dziś świat jest kulturową "mieszanką"; w Polsce mieszkają obywatele przeróżnych krajów, wyznawcy różnych religii, osoby o wszystkich odcieniach skóry. Jednak wciąż ktoś jest "inny". Kim jest "swój", kim "obcy", a kim jest "inny"? Odpowiedzi na te pytania padły tym razem w "Otwartym studiu Czwórki". Justyna Dżbik-Kluge o "innych" rozmawiała z wieloma gośćmi. Zobacz więcej na temat:
Magda Mikołajczuk o powieści Ewy Przydrygi "Równonoc" Justyna traci ukochaną siostrę i przez lata nie może poradzić sobie z wyrzutami sumienia związanymi z tą tragedią. Próbuje szukać pomocy na grupowych zajęciach terapeutycznych, w czasie których używane są kontrowersyjne metody, a w niektórych pacjentach cierpiących na różnego rodzaju fobie budzą się najgorsze instynkty. Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA
Młodzi dla klimatu - Moda czy misja? Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda? Zobacz więcej na temat:
Zapraszamy do Sopotu po sezonie Plaża, woda i spacery po molo bez tłumów turystów. Opowiemy o architekturze i tkance miasta, kulturze i atrakcjach Sopotu. Gośćmi Alicji Michalskiej są Tomasz Kot, autor książek o Sopocie, Arek Hronowski- kulturoznawca, właściciel kultowego SPATiFu w Sopocie i @Miejscówka_Trójmiasto - Małgorzata Muraszko, kronikarka trójmiejskiej i polskiej sceny kulinarnej. Zobacz więcej na temat:
Kolejowa bryka Marszałka, parowóz pasożyt i drezyna dyrektora. Stacja Muzeum Sochaczew Czy muzeum kolejek wąskotorowych może skrywać tajemnice? Oczywiście, że tak! Zapraszam do Sochaczewa, do legendarnej Stacji Muzeum, gdzie wszystkie dworcowe zegary są zatrzymane na tej samej godzinie. Ktoś wie dlaczego? Wszystko wyśnimy. Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Smok i Mis bezpieczni na drodze - 03 - Bezpieczeństwo w domu Jak zachować się kiedy usłyszymy niepokojące dźwięki w domu? Gdy ktoś puka do drzwi, a mama akurat wyszła do sklepu? Miś Michaś i Smok Adaś opowiadają jak zachować bezpieczeństwo będąc we własnym domu. Na podcast zaprasza Polskie Radio Dzieciom. Zobacz więcej na temat:
Wanda Rutkiewicz 16 października 1978 roku zdobyła Mount Everest: na szczycie zabrakło czasu na refleksje, na przeżywanie szczęścia Zobacz więcej na temat:
Jakub Kamiński zagrał najbardziej szalony mecz. "Miejmy nadzieję, że to nie był jednorazowy wybryk" Zobacz więcej na temat:
Poradnik językowy - ciąg dalszy. O wodzie po raz trzeci Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem wyrazy związane z wodą, czyli o wodzie po raz trzeci. Zobacz więcej na temat: poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia
Maria Szabłowska Autorka wielu książek o tematyce muzycznej, fanka Elvisa Presley’a. Przez całe swoje zawodowe życie związana jest z Radiową Jedynką. Maria Szabłowska – ikona polskiego dziennikarstwa muzycznego gościnią Kasi Dydo. Zobacz więcej na temat:
Ostatni list 16 października 1842 r., była to niedziela, Mikołaj Chopin napisał długi list do Fryderyka, jak zwykle swą nienaganną francuszczyzną, nie mając świadomości, że po raz ostatni koresponduje z synem. Do dnia zgonu ojca, 3 maja 1844 roku, Fryderyk nie otrzymał już żadnego listu od niego. Informacje o stanie zdrowia Mikołaja Chopina, zawarte w jego ostatnim liście, nie były pocieszające: „(…) gdyby nie mój kaszel, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej nieznośny, czułbym się jako tako (…). Ja wychodzę bardzo rzadko, najwyżej do naszego ogródka. (…) drogie dziecko, ściskamy Cię serdecznie, tuląc Cię do serca ze wszystkich sił, jakie nam pozostały”. O dolegliwościach ojca informowała też Fryderyka jego siostra Izabela, pisząc: „Papa kaszle jak zwykle”. Nie wiadomo jak Fryderyk zareagował na wiadomość o „nieznośnym” kaszlu ojca. Nie wiadomo też, czy zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji. Ostatni list ojca trafił do rąk Fryderyka dopiero na początku listopada. Kompozytor leżał wówczas „bardzo cierpiący” w swym mieszkaniu na Square d'Orléans 9. (md) Zobacz więcej na temat: