Co polskie firmy mogą zyskać na zielonej rewolucji? Od odnawialnych źródeł energii nie ma odwrotu. To efekt zarówno unijnej polityki klimatycznej, jaki i rosnących cen prądu. Ale to także szansa dla naszej gospodarki, zwłaszcza dla małych i średnich firm. Jak z tej szansy skorzystać? Oraz co i ile można dzięki temu zyskać? Partnerem podcastu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Cykl "Idea Rozwoju Twojego Biznesu" dofinansowano ze środków budżetu państwa. Zobacz więcej na temat:
Sieć 5G- w cieniu spiskowych teorii Rozprzestrzeniają się teorie spiskowe na temat 5G, są one fałszywe i niebezpieczne dla społeczeństwa. Badania naukowe wykazują, że 5G nie jest szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ważne jest, żebyśmy rozumieli technologię i korzystali z jej zalet, a nie poddawali się fałszywym teoriom spiskowym. Jak walczyć z dezinformacją na temat 5G? O tym z Markiem Lipskim z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji rozmawia Mateusz Kulik. Zobacz więcej na temat:
Wspiął się na kasztanowca białego przed gmachem uczelni Posiedzieć w koronie drzewa, odbyć praktyki na kilkunastu metrach wysokości, uczyć się i pracować wśród przyrody- to marzenia, które spełniają studenci kierunku Ogrodnictwo Miejskie i Aborystyka SGGW. Drzewa i rośliny są dla nich wyzwaniem, miłością i pasją. Z Dr Ewą Zaraś Prodziekanem Wydziału Ogrodniczego i studentami kierunku Ogrodnictwo Miejskie i Aborystyka -Piotrem Roguskim i Jankiem Orlińskim rozmawia Weronika Puszkar. Zobacz więcej na temat:
Sławek Czajkowski Zbiok - czym jest "Future Faking”? Sławek Czajkowski Zbiok to twórca murali i interwencji miejskich związany ze środowiskiem street artu. Jego prace prezentowane są również w przestrzeniach galeryjnych. Jest autorem koncepcji kilku wystaw, w tym krakowskiej wystawy "Future Faking". Swoje działania prezentował w wielu miejscach w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Czechach, Francji. Za granicą Zbiok wystawia m.in. w galerii Banksy'ego, z takimi artystami jak BLU oraz sam Banksy. Z artystą rozmawia Kasia Dydo. Zobacz więcej na temat:
Jerozolima- tam zjesz falafel idealny Falafel, burka, pita, precel, chałka, Sabih, hummus, szakszuka - to dania, które są coraz bardziej znane w Polsce, a pochodzą z Bliskiego Wschodu i można je zjeść w Jerozolimie. O przenikaniu się kuchni i religii w Izraelu opowiada Marcie Hoppe Bartek Kieżun, autor książki "Jerozolima do zjedzenia". Zobacz więcej na temat:
"Goetel, post scriptum" - reportaż Macieja Jastrzębskiego o ukochanej kobiecie Ferdynanda Goetla i dwójce ich dzieci Przedwojenny pisarz, działacz polityczny i prezes PEN Clubu oraz Związku Zawodowego Literatów Polskich w 1943 roku został zawieziony przez Niemców do Katynia. Na własne oczy widział tysiące ekshumowanych ciał polskich oficerów, których wiosną 1940 roku zamordowali stalinowscy oprawcy. Po powrocie z Katynia do Warszawy Ferdynand Goetel napisał raport o sowieckiej zbrodni i w trakcie prywatnych oraz publicznych spotkań zaświadczał, że to NKWD odpowiada za śmierć 25 tysięcy polskich oficerów. W 1945 roku, gdy do Polski weszli Sowieci, musiał uciekać. Do ojczyzny już nigdy nie wrócił. Nigdy więcej nie zobaczył swoich dzieci. W reportażu "Goetel, post scriptum" córka Goetla Elżbieta i jego syn Roman w rozmowie z Maciejem Jastrzębskim opowiadają o losach ich matki i o tym, jak wychowywali się bez ojca. W tej opowieści zamyka się niemal cała historia Polski XX wieku. Od I wojny światowej, poprzez rewolucję komunistyczną, odzyskanie przez Polskę niepodległości, II wojnę światową, okres sowieckiego zniewolenia, aż do upadku PRL-u i zrzucenia sowieckiego jarzma. Zobacz więcej na temat:
Kronika Sportowa - 27 listopada 2023 W audycji podsumowanie najważniejszych wydarzeń sportowych mijającego dnia, m.in. mecz Radomiak - Śląsk Wrocław w piłkarskiej Ekstraklasie, rozmowa z młociarzem Wojciechem Nowickim o przygotowaniach do sezonu czy co złego dzieje się z polskimi skoczkami narciarskimi? Zobacz więcej na temat:
«Швидка психологічна допомога». Авторська передача проф. Ірини Коваль. Запис 27 листопада 2023 року Професор Ірина Коваль розповідає про те, як налагодити комунікацію з дітьми і підлітками у непростий період Zobacz więcej na temat: психологія
"Manga znaczy komiks" - reportaż Marcina Glińskiego o polskich komiksach w japońskim stylu "Exitus Letalis", "Artifical People", "Pentagram Alchemist" to polskie komiksy, które rozeszły się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Tworzy je Katt Lett, czyli Michalina Daszuta, artystka pochodząca z Sokółki. Zaczynała rysując na okładkach zeszytów. Z czasem jej pasja przerodziła się w pracę zawodową. Swój pierwszy komiks wzorowany na japońskich mangach wydała gdy miała zaledwie 21 lat. Katt Lett w reportażu opowiada o tym, dlaczego postanowiła rysować w stylu wywodzącym się z Kraju Kwitnącej Wiśni oraz na czym polega tworzenie tego typu opowieści graficznej. O zjawisku mangi w Polsce opowiadają również uczestnicy Podlaskiego Festiwalu Anime. Zobacz więcej na temat:
Czego komputery jeszcze nie potrafią? Światowa gospodarka jest prawdopodobnie w trakcie kolejnej rewolucji technologicznej. Sztuczna inteligencja spowoduje głębokie zmiany tego jak pracujemy, czy odpoczywamy. Zmiana nie nastąpi z dnia na dzień, zajmie najpewniej dekady, ale będzie głęboka. Jak bardzo i jaki będzie miało to wpływ choćby na naszą gospodarkę? Podcast powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A. Zobacz więcej na temat: