Polskie Radio
Section05
prawo pracy

Rynek pracy dla uchodźców z Ukrainy. Jakie branże szukają pracowników?

Obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, otrzymają legalny pobyt w naszym kraju z prawem do pracy. - Czekamy na wdrożenie przepisów w życie, jednak aby jak najszybciej udzielić wsparcia obywatelom Ukrainy, stworzyliśmy bazę potencjalnych pracowników - mówi w Programie 1 Iwona Mazur, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Górze. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina pomoc uchodźcy Daniel Wydrych praca pracodawcy prawo pracy Sejm społeczeństwo

Ekspert NSZZ "Solidarność": wkrótce nastąpi uszczelnienie handlu w niedzielę

 Spodziewamy się, że w grudniu prezydent Andrzej Duda podpisze, a w styczniu wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy, uszczelniające zasady pracy handlu w niedzielę. Zależy nam aby fikcyjne placówki pocztowe, nie zmuszały pracowników do pracy w ten ustawowo wolny dzień - powiedział Alfred Bujara szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność", w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel w niedzielę pracodawcy pracownicy prawo pracy związki zawodowe Solidarność

Kapitał i praca. Pluralizm związkowy w służbach mundurowych?

Być może już wkrótce do historii przejdzie przepis narzucający "jednozwiązkowość" w służbach mundurowych. Walczy o to "Solidarność". Jej działacz Bogdan Kubiak wskazał, że organizacja powołuje się na prawa pracownika i Porozumienia Sierpniowe. Natomiast Sławomir Koniuszy (NSZZ Policjantów) podkreślał, że brak pluralizmu związkowego w służbach mundurowych to powszechna praktyka.
Zobacz więcej na temat:  służby i bezpieczeństwo prawo pracy praca rynek pracy związki zawodowe POLSKA policja straż graniczna