Polskie Radio
Section05
prawo pracy

Spór w Watykanie. Czegoś takiego jeszcze nie było

49 pracowników Muzeów Watykańskich znajduje się w bezprecedensowym sporze z administracją papieża Franciszka. Jego przedmiotem są warunki pracy, które - zdaniem pracowników - uwłaczają ich godności, a także stanowią zagrożenie dla zdrowia. Niewykluczone, że sprawa zostanie skierowana do Sądu Watykańskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan muzeum Kaplica Sykstyńska papież Franciszek Kościół katolicki pracownicy pracodawcy prawo pracy

Przestój w firmie. Czy pracodawca może nakazać pracownikowi wzięcie urlopu?

- Pracuję w małej firmie transportowej. Jak samochód się zepsuje, szef mówi: masz teraz tydzień urlopu. Czy mi się podoba, czy nie, muszę wziąć wolne. Czyli dyktują mi to zepsute samochody, naprawy i przeglądy - mówi słuchacz Programu 1 Polskiego Radia. Czy pracodawca rzeczywiście może w takiej sytuacji wysłać pracownika na urlop?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek urlop podróże pracownik pracodawcy prawo pracy

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo rozwój osobisty praca prawo pracy

Nowości w prawie pracy. Poseł Nowej Lewicy: zmiany, które pozwalają na dłuższy odpoczynek są dobre

- Odpoczywanie od pracy jest także częścią pracy, ponieważ pracownik, który jest niewypoczęty, nie jest efektywny w pracy. Pokazują to różne badania. Uregulowanie tej kwestii jest bardzo potrzebne, jeśli chodzi o implementację praw Unii Europejskiej w Polsce - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA POLSKA prawo pracy społeczeństwo

Jacek Liziniewicz o utajnieniu procesu TVN: to zapowiedź tego, jak on się skończy

- Nic by nie stało na przeszkodzie, aby ten proces był jawny. Stało się jednak inaczej i myślę, że jest to zapowiedź tego, jak się skończy proces - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Michał Piękoś ("Trybuna").
Zobacz więcej na temat:  TVN POLSKA społeczeństwo sąd Polskie Radio 24 mobbing prawo pracy sądownictwo

Praca sezonowa dla młodych zgodnie z prawem. Kampania "Patent na pierwszą pracę"

Od rozpoczęcia tegorocznych wakacji minął już tydzień. Dla wielu młodych ludzi oznacza to początek poszukiwań pracy sezonowej. Jaka praca jest odpowiednia dla młodzieży i na co zwrócić uwagę, podejmując dorywczą pracę, tak by nie dać się oszukać? Odpowiedzi na te pytania udzielają twórcy kampanii "Patent na pierwszą pracę". Wakacyjne wydarzenie w miejscowościach turystycznych Warmii i Mazur zorganizował Okręgowy Inspektorat Pracy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wakacje praca pracownik pracodawcy prawo pracy Warmia Mazury warmińsko-mazurskie kodeks pracy młodzież Łukasz Sobolewski Olsztyn kampania