Polskie Radio
Section05
Aneta Korycińska

Późna diagnoza ADHD. Codzienność osoby neuroatypowej opisana w książce Anety Korycińskiej

- W pewnym momencie psychiatra postanowił mi zrobić testy. Okazało się, że jestem osobą neuroatypową. Moja historia nie jest jedyną, głównie dotyczy to kobiet w Polsce - opowiada Aneta Korycińska. Polonistka, nauczycielka, redaktorka, oligofrenopedagożka i podcasterka, znana też jako "Baba od polskiego", wydała książkę "Radio w mojej głowie". Opisuje w niej życie osób, u których w późniejszym wieku zdiagnozowano ADHD.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Robert Grzędowski Aneta Korycińska adhd zdrowie zdrowie psychiczne literatura książki

"Młodomowa", czyli jak powstają i co oznaczają nowe słowa w polszczyźnie

- Uważam, że powinniśmy wkraczać w świat młodych ludzi i rozmawiać z nimi o ich języku. To doskonały materiał badawczy, możemy się przyjrzeć, jak konstruowane są słowa. Jakiekolwiek zapożyczenie dostaje polskie końcówki, ważna jest również intuicja językowa - mówiła w Dwójce Aneta Korycińska, polonistka, nauczycielka, znana jako "Baba od polskiego".
Zobacz więcej na temat:  język polski młodzież Młodzieżowe Słowo Roku 2023 mowa Paweł Siwek Dwójka Aneta Korycińska

Jeśli nie masz odklejki, to wiesz, że goblin mode jest na essie… Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku

Znamy już Młodzieżowe Słowo Roku: to "essa", słowo oznaczające pozytywne w wielu aspektach nastawienie do rzeczywistości. Wyróżniono też "odklejkę", czyli utratę, także w różnych aspektach, kontaktu z rzeczywistością. Rada Językowa Oksfordu również ogłosiła wyniki swojego plebiscytu na Słowo Roku. Tam zwycięstwo należy do określenia "goblin mode" (tryb goblina) i zdaniem ekspertów idealnie oddaje współczesne nastroje społeczne. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA język polski Oxford Katarzyna Cygler Trójka młodzież Aneta Korycińska