"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 24.01.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Zazdrosny Krasiński 24 stycznia 1847 r., gdy Zygmunt Krasiński dowiedział się, że Chopin grał na wieczorze u wybranki jego serca, hr. Delfiny Potockiej, napisał z sarkazmem: „Chwała Bogu, że się udało i że zadźwiękły palce Szopenowe na fortepianie”. Obaj wielbili Delfinę, nie zdając sobie sprawy, że w równym niemal stopniu są przez nią kochani. Osoba Krasińskiego w niewielkim stopniu zajmowała uwagę Chopina, który nigdy nie pasjonował się poezją. Poza listami do Delfiny, gdzie Fryderyk kilkakrotnie wymienił nazwisko poety, nie zachowały się żadne wzmianki o nim w pozostałej korespondencji. Krasińskiego drażniły paryskie kontakty Chopina z hrabiną: „Tylko wiem przez Krucyfiksa, że był na obiedzie u Ciebie, żeś doskonały obiadek dała, żeś zdrowa była, żeś śpiewała i że Chopin grał”. (md) Zobacz więcej na temat:
Największe przejęcie w historii branży! Microsoft wykupił Activision Blizzard. To prawdziwe trzęsienie ziemi w świecie nowych technologii oraz gier wideo. Jak po tym przejęciu zmieni się branża? O tym z Marcinem Kubickim z Magazynu T3 rozmawia Mateusz Kulik Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 23.01.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
W trakcie Wielkiej Wojny 23 stycznia 1915 r. w „Le Journal des Débats” pojawił się anonimowy artykuł zatytułowany „Echa”, opisujący tragiczne wydarzenia, które jak tytułowe „echa” dotarły z Warszawy do Paryża: „Mówi się, że oddziały [generała marszałka polowego von] Hindenburga zniszczyły w kościele w Polsce tablicę pamiątkową upamiętniającą chrzest Fryderyka Chopina oraz zbezcześciły głupimi i obscenicznymi napisami pamięć o kompozytorze”. W geście oficjalnego protestu Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Paryżu złożyło wówczas wiązankę kwiatów na cmentarzu Père-Lachaise. Autor artykułu wyrażał swoje oburzenie i zdumienie, jak naród niemiecki, mający taką piękną przeszłość muzyczną, „uwziął się z dzikim obłąkaniem na wszystkie zabytki i pamiątki […]. Jak Niemcy mogą twierdzić, iż popierają wyzwolenie Polski, jeśli znieważają jej największego artystę?” (md) Zobacz więcej na temat:
"Podcast o niepełnosprawności" - odcinek 13. Przychodzi bez zaproszenia. Nikt go nie chce. Czasem porządkuje - w okrutny ale skuteczny sposób nasze zwariowane życie i głęboko schowane choroby, czy schorzenia. Udar mózgu. Kto go przeszedł, ten zaczyna zupełnie nowe życie. Niestety nie z wyboru, ale z konieczności. Chociaż z drugiej strony... To także wybór, a wszystko po to, żeby przedwcześnie nie znaleźć się "po drugiej stronie". W tym odcinku historia Pani Katarzyny. Zapraszam, Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat:
Krowa Czy krowy potrafią pływać? Dlaczego krowa to święte zwierzę w Indiach? Po co jej rogi? Podobne, choć może nie konkretnie takie pytania zadawali sobie mieszkańcy wsi od setek lat, starając się zrozumieć zwierzę, które wiernie towarzyszyło im w wiejskim życiu. I choć w przysłowiach nie jest obiektem szczególnej estymy, to jednak w życiu o mało które zwierzę się tak dbało, jak o krowę. W najnowszym odcinku cyklu "Źródłosłów" językoznawczyni i etnolingwistka dr Olga Kielak opowie nam jak to robiono i dlaczego... Zobacz więcej na temat: Aleksandra Tykarska kultura ludowa tradycja znaczenie wyrazów język polski język ojczysty antropologia
Małe Betlejem - jak wygląda pomoc chrześcijańskim rzemieślnikom? Betlejem - to jedno z najważniejszych miejsc dla chrześcijan i miejsce do którego wielu chciałoby się udać. Małe Betlejem to z kolei inicjatywa, która ma za zadanie pomóc miejscowym rzemieślnikom. W jaki sposób? Wie to Przemysław Marciński, przewodnik po Ziemi Świętej, który jest gościem podcastu. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 22.01.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Kompozycja poloneza 22 stycznia 1934 r. w dodatku do krakowskiej gazety „Ilustrowany Kurier Codzienny” opublikowany został „młodzieńczy” Polonez B-dur Chopina, z reprodukcją rękopisu znajdującego się w bogatych zbiorach polskiego muzykologa Aleksandra Polińskiego. Przypuszczał on, że utwór ten napisany został doświadczoną ręką pierwszego nauczyciela Fryderyka, Wojciecha Żywnego. W rzeczywistości to Mikołaj Chopin zapisał tę kompozycję swego syna. Wykazał to Zdzisław Jachimecki, autor cennych studiów nad twórczością kompozytora, publikujący jego wczesne utwory. Józef Elsner wielokrotnie tłumaczył swemu genialnemu uczniowi w czym tkwi różnica między „polonezem do tańca”, a „polonezem będącym kompozycją muzyczną”. Tworząc pierwsze „młodzieńcze” polonezy, pamiętając też o uwagach swego pedagoga, Fryderyk starał się, by były one „kompozycjami muzycznymi”. (md) Zobacz więcej na temat:
Odcinek 41 (21.01.2022) Propozycja zwiększenia liczby polskich piosenek emitowanych przez stacje radiowe, walka z pandemią SARS-CoV-2 u progu jej piątej fali. Zobacz więcej na temat:
Newsy z Kosmosu Pora na najświeższe wiadomości z kosmosu! Jakie plany mają naukowcy próbujący dogonić międzygwiezdną kometę? Jaki wpływ na obserwacje astronomiczne mają wybuchy wulkanów? Czy na Marsie kiedyś mogło istnieć życie? Sprawdzimy też czy astronauci na pokładzie ISS mają dostęp do internetu? Zobacz więcej na temat:
Lubię jak jest ciężko. Jak zostać czołową zawodniczką biegów z przeszkodami? Jakich dyscyplin warto spróbować zanim znajdzie się tę ulubioną? Czy dziewczyny powinny dźwigać ciężary? Czy można zjeść 1400 kalorii na śniadanie? I co zrobić gdy się nie chce uprawiać sportu? Gościem Piotrka Galusa jest wybitna multisportsmenka Julia Maciuszek. Zobacz więcej na temat:
"Dźwiękowe kalendarium historyczne" 21.01.22 Z jakim ważnym wydarzeniem związana jest konkretna data? Co istotnego dla historii Polski i świata wydarzyło się danego dnia w przeszłości? Zobacz więcej na temat:
Na tarasie życia - odcinek 14. Zaprosiliśmy do naszego cyklu promującego zainteresowanie Historią dra Jacka Bukowskiego, wieloletniego wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Od blisko 40 lat prowadzi on w Warszawie autorską pracownię, w której artyści malarze pod jego kierunkiem doskonalą swoje umiejętności, uczestniczą w działaniach Związku Polskich Artystów Plastyków i organizują wystawy indywidualne oraz zbiorowe. Jacek Bukowski w 1973 roku ukończył studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego - dyplom pod kierunkiem prof. dr hab. Ireny Wojnar - zmarłej pod koniec ubiegłego roku. Oddając Hołd jej pamięci opisał liczne działania jej zespołu - w tym swoje - które są częścią prac z pogranicza sztuki performatywnej i terapii. Zapraszają Anna Falkiewicz i Krzysztof Kaczmarczyk. Zobacz więcej na temat: