Polskie Radio
Section05

[S4-22] Dlaczego Libia zbankrutowała?

Libia to wyjątkowy na światowej mapie kraj. W 90 procentach składa się z pustyni i w 60 procentach z ropy. Z Libią mogą kojarzyć Ci się beduini, koczownicy oraz pewien dyktator, który dzięki ropie uczynił kraj jednym z najbogatszych w Afryce. Ale gdy dyktatora zabrakło, kraj stoczył się w przepaść. W tym odcinku chcę opowiedzieć Ci zupełnie niezwykłą historię ostatnich lat w Libii. Posłuchaj do końca, a dowiesz się jak to jest możliwe, że kraj stoczył się w przepaść i jak rewolucja doprowadziła do ogromnej powodzi. Muzyka: Hanu Dixit - „Underground Academy“ Hanu Dixit - „The Bazaar Canon“ Twin Musicom - „Arabian Bazaar“ Godmode - „To Pass Time“ Francis Preve - „Djinn“ Wykorzystano fragmenty serwisów informacyjnych ABC News i BBC.
Zobacz więcej na temat: 

Kalergis Magdaleną

17 maja 1849 r. Eugène Delacroix w swym „Dzienniku” zapisał: „Wniebowstąpienie. Wychodząc z kościoła, wstąpiłem do Chopina; miewa się rzeczywiście lepiej. Przybyła tam pani Kalergis”. Tę chwilową poprawę stanu zdrowia kompozytora zauważyli jego przyjaciele już kilka dni wcześniej, gdy wybrał się na premierę opery „Prorok” Meyerbeera. Czuł się jednak na tyle osłabiony, że nie mógł rozpocząć lekcji ze swymi uczniami. Skupił się więc na pracy kompozytorskiej, ale i to nie przychodziło mu z łatwością. Poprawiał wcześniej napisane kompozycje, a na nowe zdobywał się z niesłychanym trudem. Rozmyślał bez przerwy o swojej chorobie, która uniemożliwiała mu pracę, a tym samym pozbawiała środków do życia. W tym czasie otoczony był opieką wielu przyjaciół, utrzymywał kontakty z pianistką, swą uczennicą i mecenasem sztuki, hrabiną Marią Kalergis, o której wspominał Delacroix: „Na wieczorze u Fryderyka była pani Kalergis. Grała, ale niezbyt sympatycznie; za to jest prawdziwie piękna, kiedy podnosi oczy, wygląda jak Magdaleny Guida lub Rubensa”. (md) 
Zobacz więcej na temat: 

Czym różni się astronom od astronauty? Już jutro 18 maja Dzień Astronomii [SŁUCHAJ OD 7.00]

Obaj zajmują się gwiazdami, tylko jeden z nich nigdy nie poleci w kosmos. Astronom i astronauta są jak piłkarz i kibic, którzy interesują się piłką na dwa sposoby: praktyczny i teoretyczny. W przeddzień Międzynarodowego Dnia Astronomii zapraszamy na "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, w którym największe kosmiczne problemy i odkrycia przybliżymy w towarzystwie Jacka Zawady. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie gryzonie edukacja przyrodnicza astronomia astronauta kosmos

Agnieszka Stein o relacji dziecko - rodzic w okresie dzieciństwa i dorastania

Jak zmieniają się siły i ustawienia w relacji pomiędzy dzieckiem i rodzicem w miarę dorastania i dojrzewania dziecka. Jakie zmiany zachodzą w tej relacji w miarę rozwoju świadomości dzieci i nastolatków. Na te i wiele innych pytań dotyczących komunikacji rodzica i dziecka odpowie gość Polskiego Radia Dzieciom, Agnieszka Stein, psycholog. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców DAB+ wychowanie rodzicielstwo Strefa Rodzica

Kryminał-romans-western, czyli "Zły" Leopolda Tyrmanda

104. rocznica urodzin Tyrmanda to doskonała okazja, by przypomnieć "Złego", najpoczytniejszy kryminał napisany w PRL. - Gdyby powieść Tyrmanda była budowlą, to byłaby wzniesiona w stylu eklektycznym - mówił w Polskim Radiu 24 przewodnik Arkadiusz Żołnierczyk, który oprowadza wycieczki po miejscach, w których rozgrywała się akcja książki.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand książki literatura Sylwia Chutnik Polskie Radio 24