Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Wojciech Skurkiewicz: chcemy pokazywać historię polskiego oręża

- To swoista klamra. W momencie ogłaszania konkursu przeżywamy setną rocznicę odzyskania Niepodległości, a już za dwa lata będziemy mieli stulecie Bitwy Warszawskiej - powiedział w audycji Cafe Armia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. 8 października zainaugurowany został konkurs "Żołnierze w służbie historii". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa IPN Ministerstwo Obrony Narodowej

Nos Kleopatry. Trudna historia Szwedzkich Gór

W Warszawie, na granicy Bielan i Bemowa, do końca lat 40. XX wieku istniały Szwedzkie Góry. Dziś w ich miejscu zlokalizowane jest Lotnisko Warszawa-Babice. W audycji Nos Kleopatry o historii Szwedzkich Gór opowiadali dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej i Piotr Grzybowski, historyk i publicysta, zajmujący się zbrodniami niemieckimi w latach 1939-1940. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Warszawa zbrodnie wojenne

Ignacy Niedźwiedziński - ksiądz, który został burmistrzem

Jego życie nie ograniczało się do samej posługi kapłańskiej. Duchowny działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, był kapelanem w czasie Powstania Wielkopolskiego, poświęcał się pracy naukowej oraz działał na rzecz lokalnej społeczności. Był zdecydowanym przeciwnikiem socjalizmu i gorącym orędownikiem ruchu spółdzielczego oraz pracy organicznej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół katolicki 11 listopada odzyskanie niepodległości II wojna światowa duchowieństwo

Ekspert: niemiecki prezydent będzie łagodził sytuację

Niemiecki prezydent Frank-Walter Steinmeier w środę rozpoczął  wizytę w Grecji. Rozmowy mają dotyczyć m.in. greckich żądań reparacji wojennych. – Prezydent na pewno będzie próbował łagodzić tę kwestię, a swoje stanowisko w tej sprawie Niemcy powtarzali już wiele razy  – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Kędzierski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Grecja Niemcy polityka II wojna światowa reparacje wojenne Frank-Walter Steinmeier

Poseł PiS: należy przyjąć nowe metody liczenia reparacji

- Raport z 1947 roku szacuje straty wojenne Polski na prawie 50 mln ówczesnych dolarów. Dziś po waloryzacji byłoby to prawie 850 mld dolarów, obecnie należy jednak przyjąć nowe metody liczenia - stwierdził we wtorek kierujący parlamentarnym zespołem ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy historia Polski Prawo i Sprawiedliwość

Szwajcaria: prezydent upamiętni polskiego bohatera

W Lucernie para prezydencka upamiętni Konstantego Rokickiego, polskiego konsula ratującego Żydów w czasie II wojny światowej. Przebywający z wizytą w Szwajcarii prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką wezmą udział w uroczystości odsłonięcia odnowionego nagrobka polskiego dyplomaty, zmarłego w 1958 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria POLSKA Andrzej Duda prezydent Ministerstwo Spraw Zagranicznych Żydzi II wojna światowa

Poczytnik. Twórczość Melchiora Wańkowicza

W audycji "Poczytnik" na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń rozmawiali o twórczości Melchiora Wańkowicza, mistrza opowieści reportażowej, łączącej relację o faktach z fikcją literacką i gawędą. Twórcy takich dzieł jak "Bitwa o Monte Cassino", czy "Dzieje rodziny Korzeniewskich. Drogą do Urzędowa. Reportaże z Wołynia. Od Stołpców po Kair".
Zobacz więcej na temat:  Melchior Wańkowicz KULTURA literatura literatura polska II wojna światowa PRL