Polskie Radio
Section05
III Rzesza

"Przerażające miejsce cierpienia i kaźni". Rocznica wyzwolenia KL Mauthausen-Gusen

75. lat temu, 5 maja 1945 roku, o godzinie 17 wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie Austrii niedaleko Linzu. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Europa Niemcy III Rzesza nazizm ŚWIAT

75. rocznica wyzwolenia Dachau. Przewodniczący KEP: to dzień pamięci i modlitwy o pokój i pojednanie

Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy doświadczyli cierpienia. Niech to będzie wyraz naszej czci i solidarności wobec męczenników oraz prośba do Boga o pokój i pojednanie dla wszystkich - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau.
Zobacz więcej na temat:  Dachau II wojna światowa nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne historia Polski Stanisław Gądecki Episkopat Polski aktualności katolickie Kościół POLSKA

Dźwięki syren i wirtualna akcja Żonkile. Warszawa oddała hołd powstańcom z getta

Dźwiękiem syren w południe, wirtualną akcją Żonkile oraz złożeniem kwiatów w miejscach związanych z walkami uczczono 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z powodu epidemii nie odbyły się oficjalne uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie getto warszawskie II wojna światowa Żydzi historia Polski Holokaust Warszawa okupacja niemiecka III Rzesza pamięć POLSKA

Tusk porównał Orbana do członka NSDAP. Węgierskie media: unieważnia cierpienie i śmierć ofiar Shoah

W węgierskich mediach pojawił się artykuł Ádáma Petri Lukácsa (Węgra pochodzenia żydowskiego), który w ostrych słowach skrytykował Donalda Tuska. Sprawa dotyczy słów Przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej - Tusk stwierdził, że "Carl Schmitt byłby bardzo dumny z Viktora Orbana".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Viktor Orban Żydzi Holokaust III Rzesza Węgry Europa ŚWIAT

"To było wydarcie części człowieka". Wspomnienie więźniarki z KL Ravensbrück

78 lat temu, 18 kwietnia 1942 roku, Niemcy rozstrzelali w Ravensbrück 13 Polek z transportu lubelskiego. Zginęły w egzekucji przeprowadzonej między bunkrem a murem obozu. Grupa kobiet, w której były młode dziewczyny i harcerki, została przywieziona do Ravensbrück 22 września 1941 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ravensbrück II wojna światowa historia Polski III Rzesza zbrodnie wojenne nazizm POLSKA

Zbrodnia katyńska. 77 lat temu Niemcy poinformowali o odkryciu masowych grobów

77 lat temu Niemcy poprzez Radio Berlin poinformowali o odkryciu masowych mogił polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji. O mord na jeńcach wojennych naziści oskarżyli Rosjan, sowieci zaprzeczyli twierdząc, że za egzekucjami stoją Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA II wojna światowa Zbrodnia Katyńska Katyń ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin stalinizm zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne III Rzesza

"Historia i współczesność potrzebują prawdy". Gliński odwiedził Muzeum Stutthof

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie), gdzie zapoznał się z ekspozycją dokumentującą historię b. KL Stutthof i złożył kwiaty w byłym krematorium, oddając hołd ofiarom obozu - poinformował resort kultury.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa historia Polski III Rzesza Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pamięć polityka historyczna POLSKA