Polskie Radio
Section05
Jakub Domoradzki

"Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu". Pierwsza monograficzna wystawa prac Włodzimierza Tetmajera

Malarz, polityk i pisarz, jeden z czołowych reprezentantów młodopolskiej sztuki inspirowanej rodzimym folklorem, przyjaźnił się ze Stanisławem Wyspiańskim i Lucjanem Rydlem - mowa o Włodzimierzu Przerwie-Tetmajerze, jednym z patronów roku 2023. Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na pierwszą monograficzną wystawę prezentującą twórczość Włodzimierza Tetmajera - "Włodzimierz Tetmajer. Siła barw i temperamentu".
Zobacz więcej na temat:  poezja Jakub Domoradzki malarstwo Włodzimierz Tetmajer

Bursztyn, czyli polskie złoto znad Bałtyku. Kiedy i gdzie go szukać?

Od najdawniejszych czasów był używany jako kamień ozdobny i leczniczy. Amulety wyrabiano z niego już w paleolicie, a niezwykłym powodzeniem cieszył się w Cesarstwie Rzymskim. Dziś wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, jubilerskim i w medycynie - bursztyn bałtycki, zwany także bałtyckim złotem. Czym jest? Jak powstał? Gdzie występuje i dlaczego wciąż jest tak popularny?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki bursztyn Morze Bałtyckie Bałtyk

Indie chcą wylądować na Księżycu. Czy będą kosmicznym mocarstwem?

Z portu kosmicznego w stanie Andhra Pradesh na południowym wschodzie Indii wystartowała rakieta, która ma wylądować na Księżycu. - To kolejny etap rozwoju możliwości tego państwa i demonstrator technologii, który ma pokazać, że Indie są już kosmicznym mocarstwem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Piotr Witek z Planetarium Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Jakub Domoradzki księżyc

Zygmunt - najsłynniejszy polski dzwon skończył 502 lata

- Czas wojny raczej kazałby lać lufy armatnie, a nie dzwony. A tymczasem król funduje dzwon. Dlaczego? Królowa Bona była wtedy brzemienna. 1 sierpnia urodził się następca tronu, Zygmunt August. Można więc przypuszczać, że to było wotum w intencji szczęśliwego rozwiązania - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mieczysław Rokosz - historyk, prezes Komitetu Kopca Kościuszki, dzwonnik wawelski.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Kraków zabytki historia Polski

Wystawa "Pro morte". Zaduma nad sprawami ostatecznymi w obrazach Sławomira Marca

"Pro morte" oznacza miejsce w szpitalach, gdzie uznani za martwych zatrzymywani są jeszcze na kilka godzin. Jak wyznanie bezradności, ale i nadziei po utracie nadziei. Miejsce, gdzie wszystko może jeszcze się wydarzyć. Tak też nazywa się najnowsza wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, która prezentuje prace Sławomira Marca - malarza, performera i teoretyka sztuki.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Warszawa Jakub Domoradzki Akademia Sztuk Pięknych śmierć przemijanie KULTURA

Trwa Zakopiański Festiwal Literacki 2023. "To przede wszystkim dyskusje o książkach"

Zakopane to nie tylko zimowa stolica Polski i miejsce wypoczynku setek tysięcy turystów, ale w najbliższych dniach najważniejszy punkt na kulturalnej mapie naszego kraju. W piątek rozpoczął się tam Zakopiański Festiwal Literacki. - O tym, że miasto i Tatry inspirują współczesnych pisarzy, najlepiej świadczy liczba książek zgłaszanych do Nagrody Literackiej Zakopanego - mówi Jakub Domoradzki z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Zakopane

"Barokowi herosi". Wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

"Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky'ego z lat 20. XVIII w." - to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Ambona kościoła katedralnego, epitafia pierwszych biskupów, a wreszcie znakomity zespół rzeźb Ojców Kościoła Zachodniego sprawiają, że staje się on postacią powszechnie podziwianą - mówi o rzeźbiarzu Piotr Oszczanowski, dyrektor muzeum.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Wrocław Dolny Śląsk Jakub Domoradzki barok muzeum rzeźba Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Roman Ingarden. Fenomenolog o niezwykle bogatym i różnorodnym dorobku

- Pierwszoplanowy myśliciel polski i w ogóle słowiański - tak mówił o Romanie Ingardenie wybitny czeski filozof - uczeń Husserla, sygnatariusz Karty 77, represjonowany przez władze komunistyczne - Jan Patočka. Dlaczego? Życie, twórczość i poglądy jednego z najwybitniejszych polskich filozofów Romana Ingardena w "Eurece" przybliżył prof. Wojciech Starzyński z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Roman Ingarden filozofia Polska Akademia Nauk Jakub Domoradzki

Dzieciństwo oczami współczesnych artystów. Nowa wystawa w Zamku Ujazdowskim

W niektórych miejscach świat dzieciństwa króluje nie tylko 1 czerwca. Jednym z nich jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie można oglądać wystawę "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej". Ekspozycja prezentuje rzeczywistość młodych ludzi, nie tylko w bajkowej odsłonie, widzianą oczami artystów.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wystawa Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski dzieciństwo

Wystawa "Polski mężczyzna 1910-2010". Przegląd stylów i tendencji w sztuce

"Polski mężczyzna 1910-2010" to tytuł najnowszej wystawy w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (oddział Muzeum Narodowego w Kielcach). Na ekspozycję składają się obrazy i rzeźby, które przedstawiają mężczyzn w rolach społecznych i zawodowych, jakie pełnili w ciągu stu lat. Na dziełach artystów takich jak Maja Berezowska czy Henryk Czarnecki ukazani są m.in. górnicy, rolnicy, biznesmeni, ojcowie i mężowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa Kielce Jakub Domoradzki mężczyzna SZTUKA malarstwo

List polskich biskupów do rządu PRL - "Non possumus". Mija 70 lat

70 lat temu - 8 maja 1953 roku - polscy biskupi skierowali do rządu PRL list, który przeszedł do historii pod nazwą "Non possumus". - List to jest wielka skarga na pogarszającą się sytuację Kościoła katolickiego w państwie, nieprawość władz, na odchodzenie od porozumienia między państwem a Kościołem podpisanego w 1950 r. - wyjaśnia historyk prof. Bartosz Kaliski.
Zobacz więcej na temat:  PRL Kościół katolicki komunizm Jakub Domoradzki