Polskie Radio
Section05
Jakub Domoradzki

Karol Wojtyła. W jaki sposób papież został filozofem?

Karol Wojtyła był człowiekiem wielu talentów i zainteresowań. Znamy go przede wszystkim jako wielkiego przywódcę religijnego, ale także dramaturga, poetę i aktora. Był też filozofem. - Miał dobre przygotowanie literackie, natomiast jeśli chodzi o jego dzieła filozoficzne i teologiczne, to jest to trudny styl i są to teksty bardzo zaawansowane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Grzegorz Hołub, filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła filozofia Jan Paweł II religia wiara Jakub Domoradzki

"Żeromski w Rapperswilu". Wyjątkowa wystawa w kieleckim Muzeum Narodowym

Blisko 200 eksponatów znalazło się na nowej wystawie w Muzeum Stefana Żeromskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł: "Wolność to wielka rzecz. Żeromski w Rapperswilu" i poświęcona jest pracy Stefana Żeromskiego w pierwszej na świecie polskiej placówce muzealnej – Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswilu.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Kielce wystawa Stefan Żeromski muzeum Rapperswil

"Kanał w Nowym Porcie" wrócił do Gdańska. Muzeum Narodowe odzyskało cenne dzieło

Muzeum Narodowe w Gdańsku odzyskało zaginione w czasie II wojny światowej niezwykle cenne dzieło sztuki. Obraz "Kanał w Nowym Porcie" Arthura Bendrata uratował prywatny kolekcjoner. - Jak to się stało, że obraz przetrwał zawieruchę wojenną i powojenną, na razie pozostaje tajemnicą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Magdalena Mielnik, kurator Oddziału Sztuki Dawnej gdańskiego muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk muzeum malarstwo historia Polski Jakub Domoradzki

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Krakowscy naukowcy z wyjątkowym projektem

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców chcą stworzyć naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach projektu dokumenty, zdjęcia i inne archiwalia po odkrywcach zostałyby zdigitalizowane. Archiwalia takie znajdują się obecnie często w prywatnych zbiorach rodzinnych oraz w mniejszych, lokalnych kolekcjach. Obecnie wiele z tych obiektów dziedzictwa kulturowego nie ma opieki konserwatorskiej i nie jest ogólnodostępnych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wynalazcy Witold Szolginia matematyka Lwów Kraków

Otwarto pierwszą w Polsce galerię sztuki nowoczesnej na obszarze wiejskim

Tu powstawały mowy Mikołaja Sienickiego, wielokrotnego marszałka sejmu w XVI wieku. Tu żył i tworzył Mikołaj Rej. Mowa o Siennicy Różanej w województwie lubelskim. Dobra te, przez dziesięciolecia, należały do magnackiego rodu Potockich, a kilkanaście dni temu w zabytkowym dworku otwarto pierwszą w Polsce Galerię Sztuki Nowoczesnej na obszarze wiejskim: Dwór Sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  lubelskie Jakub Domoradzki KULTURA malarstwo rzeźba plakat

Muzeum Dominikanów w Krakowie. Znajdują się tam dzieła najwyższej klasy

Muzeum Dominikanów w Krakowie to przykład przenikania się liturgii, teologii, sztuki, filozofii i historii. Klasztor dominikański, będący jego siedzibą, przez 800 lat był świadkiem trudnej i dumnej historii naszej ojczyzny. - W okresie komunizmu był to główny ośrodek, gdzie mogli schronić się wszyscy represjonowani i internowani - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o. Maciej Soszyński. Dziś można tu obejrzeć dzieła najwyższej klasy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków Kościół i kultura Jakub Domoradzki

O eksploracji Księżyca w rocznicę misji Apollo 17

Mija 50. rocznica startu ostatniej załogowej misji księżycowej Apollo 17. Tego samego dnia z pokładu statku wykonano słynne zdjęcie Ziemi - "Blue Marble" - najczęściej wykorzystywaną fotografię w dziejach ludzkości. "Blue Marble" jest jedną z niewielu fotografii pokazujących w pełni oświetloną Ziemię, gdyż w momencie wykonywania zdjęcia Słońce znajdowało się za statkiem kosmicznym. Dlaczego Apollo 17 to ostatnia misja księżycowa? 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki kaligrafia pismo odręczne zdolności średniowiecze kosmos księżyc astronautyka