Polskie Radio
Section05
Katarzyna Jankowska

Monarchia francuska. Od potęgi do upadku

Rocznica wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej skłania do refleksji na temat kształtowania się silnej państwowości w czasach średniowiecza. Panujące po sobie dynastie Karolingów i Kapetyngów i ich odwieczny porządek nie zatrzymały zmian, które doprowadziły do zgilotynowania króla Ludwika XVI Burbona w 1793 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Francja historia Europy Ludwik XVI Rewolucja Francuska

Stefan Starzyński - gospodarz i reformator stolicy w latach 1934-1939

Praca, dorobek i wysiłek, jaki Stefan Starzyński wraz ze swoimi współpracownikami włożył w to, aby Warszawa zmieniła swoje oblicze, są obecnie przedmiotem badań naukowych. To historia niezwykłej przemiany miasta, począwszy od momentu powołania Stefana Starzyńskiego na tymczasowego prezydenta m.st. Warszawy (2 sierpnia 1934 roku), do dnia aresztowania go przez Gestapo i uwięzienia na Pawiaku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA NAUKA historia Polski Stefan Starzyński Mokotów Żoliborz komunikacja miejska reformy woda Muzeum Niepodległości w Warszawie Paryż Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Antoni Patek - zegarmistrz królów, filantrop, powstaniec listopadowy

Światowej sławy imperium zegarków Patek Philippe zostało stworzone w Genewie przez Polaka Antoniego Patka, emigranta, którego życiorys rozpoczął się na Lubelszczyźnie. Kariera jednej z najsłynniejszych szwajcarskich manufaktur miała swój początek w latach 40. XIX wieku, a dewizą firmy jest "piękno, precyzja, niezawodność". Najdroższy zegarek Patka z lat 30. XX wieku na aukcji w 2014 roku osiągnął cenę 24 milionów dolarów.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST zegarek zegarmistrz Szwajcaria Genewa historia Polski emigracja przedsiębiorstwo muzeum

"Sygnatury Napoleona Bonaparte". Listy Napoleona do Polaków i o Polakach

Korespondencja, listy, rozkazy, odezwy i raporty z podpisem "Bonaparte" lub "Napoleon" czy sygnowane literą "N" eksponowane są w pałacu Pod Blachą w Warszawie w dniach 7 maja - 31 lipca 2022 r. na wystawie "Sygnatury Napoleona Bonaparte". Pokazują one związki Polaków z Napoleonem: żołnierzy, ale także arystokratów, którzy czynili zabiegi dyplomatyczne w sprawie polskiej racji stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Zamek Królewski wystawa Napoleon Bonaparte historia Polski

Europejskie oranżerie i palmiarnie. Historia szklanych konstrukcji dla egzotycznych roślin

Oranżerie i palmiarnie zaczęto budować wraz z rozwojem kolekcjonerskich pasji dla roślin przywożonych z kolonizowanych  kontynentów. Z czasem doskonalono metody i techniki budowy. Najwybitniejszym ich konstruktorem był sir Joseph Paxton. Do dziś w ogrodach rezydencjonalnych czy botanicznych możemy oglądać cieplarnie zwane zimowymi ogrodami. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ogród ogród botaniczny historia Europy technologie Londyn rośliny drzewo biologia ekologia natura KULTURA przyroda

"Botticelli opowiada historię". Włoskie wzorce renesansowe historycznych narracji

"Historia Wirginii" to obraz, który znajdował się w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. Przedstawiono na nim tragiczny los córki centuriona, która odrzuca awanse możnego urzędnika i w zemście zostaje fałszywie oskarżona o bycie zbiegłą niewolnicą. Gdy zapada niesprawiedliwy wyrok, ojciec postanawia zasztyletować ją na oczach tłumu. Sandro Boticelli namalował osiem odsłon tej historii, a obraz możemy oglądać, wśród innych dzieł włoskiego malarstwa na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  malarstwo renesans artysta Zamek Królewski ogród rośliny Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Wojciech Fałkowski

Nadmorskie kurorty, zdroje i "bady" w XIX wieku

Uroki dziewiętnastowiecznych kurortów nadmorskich, zwłaszcza nadbałtyckich, przyciągały chętnych do zalecanej talasoterapii i balneologii. W uzdrowiskach, obok leczenia, prowadzono intensywne życie towarzyskie. Dla kuracjuszy organizowano koncerty, wycieczki statkami czy wyprawy do kasyna. Zachowały się wspomnienia, dzienniki i fotografie dokumentujące historię turnusów wodoleczniczych.
Zobacz więcej na temat:  turystyka Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Wybrzeże badaczy i kolekcjonerów. Historyczne zabytki Francuskiej Riwiery

Zabytkowe rezydencje z okolic Nicei i Monako przyciągają uwagę oryginalnością koncepcji i bogactwem kolekcji. Pozostają śladem fascynacji tym regionem wypoczynkowym z początku XX wieku. Villa Kérylos to erudycyjna rekonstrukcja greckiego domu stworzona przez wybitnego badacza czasów hellenistycznych, Theodore'a Reinacha, zaś Villa Ephrussi de Rothschild to wymarzona rezydencja ekscentrycznej milionerki Béatrice Ephrussi de Rothschild zakochanej w sztuce XVIII wieku. Na Lazurowe Wybrzeże licznie przyjeżdżali także przedstawiciele polskiej arystokracji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Francja architektura

Historia ogródków jordanowskich. Przestrzeń wypoczynku, nauki i rozrywki

Dzisiejsze place zabaw dla dzieci, niegdyś popularne jordanki, miały swój początek w Krakowie. Ich pomysłodawcą i założycielem był dr Henryk Jordan. Jego idea polegała na stworzeniu przestrzeni wypoczynku i rozrywki oraz warunków sprzyjających rozwojowi społecznemu, fizycznemu i psychicznemu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska dzieci krajobraz zabawa Katarzyna Jankowska – PODCAST ogród

Kampinoski Park Narodowy. Zielone płuca Warszawy, łosie i pożyteczne bobry

- Dla Warszawy Puszcza Kampinoska to zielone płuca. Świeże powietrze z tego dużego, zalesionego obszaru przez większą część roku jest do niej nawiewane. Dzięki temu w Warszawie jakość powietrza nie jest aż tak słaba, jak w wielu innych miastach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Andrzejewska z Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest też jedną z najważniejszych ostoi fauny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska ochrona przyrody Piknik Naukowy zwierzęta leśne zwierzęta Katarzyna Jankowska – PODCAST kpn Kampinos Puszcza Kampinoska

"Prof. Gieysztor unikał mentorskiego tonu w życiu i w nauce"

- Jego postawę determinowało życzliwe zainteresowanie drugim człowiekiem. Czy to człowiekiem średniowiecza, który zawsze gdzieś tam wyrasta z prac Aleksandra Gieysztora, czy człowiekiem współczesnym, który stoi przed nim z nim rozmawia – mówił w radiowej Jedynce prof. Przemysław Mrozowski, student, doktorant, a następnie współpracownik pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie - prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski KULTURA Aleksander Gieysztor Katarzyna Jankowska

Sztuka myślenia, sztuka życia. Dlaczego filozofia sprawia przyjemność?

Poszukiwania filozoficzne kształtują postawy moralne, wykuwają uniwersalne wartości, są również przydatne w wychowaniu i nauce samodzielnego myślenia. - W filozofii największą nagrodą i pożytkiem jest samo uprawianie filozofii. Zauważyli to już starożytni. Arystoteles mówił, że myślenie jest po prostu największą z przyjemności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Robert Piłat, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  filozofia Robert Piłat Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST NAUKA

Ziemia Święta i jej polskie ślady. "Odgrywała dużą rolę w mentalności Polaków"

Pielgrzymki Polaków do Ziemi Świętej mają bogatą tradycję, która sięga czasów średniowiecza. Istnieje na ten temat wiele wspomnień i opisów podróży. - Praktycznie od początku polskiej państwowości Ziemia Święta odgrywała w mentalności i pobożności Polaków bardzo dużą rolę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Barbara Strzałkowska, biblistka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i przewodniczka po Izraelu.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Jerozolima pielgrzymka wiara Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST