Polskie Radio
Section05
krajobraz

Parki narodowe w Polsce. Dlaczego warto je chronić?

Jaka jest kondycja parków narodowych w Polsce? Co można zrobić, aby terenów zielonych w kraju przybywało? Jak ma się do tego kontekst wycinki lasów pod zdobywanie surowca – drewna. O lasach i parkach z myślą nie tylko o ochronie gatunków, którym zagraża wyginięcie, ale także o przestrzeniach, gdzie możemy złapać oddech od zabieganej codzienności, mówił w Trójce Michał Słodowy.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski parki narodowe środowisko natura przyroda krajobraz Trójka Michał Słodowy

Najstarszy skansen w Polsce. Jedynka w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich

W Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia. W audycji opowiedzieliśmy o twórcach muzeum, którymi są Teodora i Izydor Gulgowscy, a także o najciekawszych obiektach zgromadzonych na terenie tego wyjątkowego parku. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka skansen Kaszubski Park Etnograficzny Kaszuby Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny Teodora i Izydor Gulgowscy Bory Tucholskie krajobraz kultura ludowa

Koniec z dzikimi reklamami. Gdynia porządkuje przestrzeń publiczną

Od czwartku w Gdyni wchodzą w życie przepisy uchwały krajobrazowej. Będą one regulować wygląd oraz usytuowanie tablic i urządzeń reklamowych, ogrodzeń i obiektów małej architektury w przestrzeni miejskiej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie dwóch tygodni od ich ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA samorząd Gdynia przestrzeń publiczna krajobraz reklama

"Każdy z nas wyczuwa krajobraz intuicyjnie". Małgorzata Golińska o wpływie przyrody na człowieka

- Myślimy sobie, że krajobraz to jest albo coś prostego, co obserwujemy i na co nie każdy ma wpływ albo coś skomplikowanego z drugiej strony jeśli chodzi o kształtowanie i trzeba mieć wysokie kompetencje i skończyć studia. Ja myślę jednak, że każdy z nas wyczuwa go intuicyjnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody.
Zobacz więcej na temat:  środowisko Anna Popek przyroda ochrona środowiska krajobraz przestrzeń publiczna POLSKA Polskie Radio 24 Małgorzata Golińska ministerstwo środowiska

Organizacja przestrzeni. Czy krajobraz ma wpływ na nasze życie?

Obchodzony w październiku Międzynarodowy Dzień Krajobrazu jest okazją do tego, by zastanowić się, w jakich przestrzeniach czujemy się dobrze i co wpływa na poczucie błogości. W audycji "Leniwe przedpołudnie" Anna Popek rozmawiała z Piotrem Otrębskim, rzecznikiem Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Gość Trójki opowiedział o tym, jak ważne jest podejmowanie odpowiednich kroków w dziedzinie zagospodarowania przestrzeni. 
Zobacz więcej na temat:  krajobraz przestrzeń publiczna Trójka Anna Popek Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ochrona środowiska środowisko przyroda Łazienki Królewskie

Historia ogródków jordanowskich. Przestrzeń wypoczynku, nauki i rozrywki

Dzisiejsze place zabaw dla dzieci, niegdyś popularne jordanki, miały swój początek w Krakowie. Ich pomysłodawcą i założycielem był dr Henryk Jordan. Jego idea polegała na stworzeniu przestrzeni wypoczynku i rozrywki oraz warunków sprzyjających rozwojowi społecznemu, fizycznemu i psychicznemu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska dzieci krajobraz zabawa Katarzyna Jankowska – PODCAST ogród

"Jest możliwa alternatywa dla reklam". Dyrektor NID o chaosie w przestrzeni

- "Reklamoza" to duży problem, na który na szczęście coraz więcej osób zwraca uwagę. (...) Jest możliwa alternatywa i inny sposób podejścia do reklam. Nie chodzi też o to, żeby zupełnie wykluczyć i uniemożliwić działania przedsiębiorców - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia ambasador kampanii "Krajobraz mojego miasta" Bartosz Skaldawski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reklama Grzegorz Jankowski przestrzeń publiczna krajobraz

Czy Kraina Wygasłych Wulkanów zdobędzie uznanie UNESCO?

Najpierw były dwa lata starań. Teraz trwają przygotowania, bo już wkrótce na Dolnym Śląsku pojawi się komisja ewaluatorów. Mają zadecydować, czy Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów znajdzie się w Światowej Sieci Geoparków UNESCO. To szansa na turystyczny, a co za tym idzie, także gospodarczy rozwój całego regionu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Dolny Śląsk wulkan geologia geografia krajobraz Witold Lazar Trójka