Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

Budżet UE: Propozycje cięć w polityce spójności dotkną Polskę

Polska ma otrzymać 64 mld euro w ramach polityki spójności w nowym wieloletnim budżecie UE - wynika z przedstawionej przez Komisję Europejską propozycji. Cięcia wynoszące ponad 20 proc. oznaczają, że do Polski trafi 19,5 mld euro mniej niż obecnie. O propozycji nowego budżetu unijnego mówił w audycji Świat w Powiększeniu ekspert ds. europejskich Krzysztof Kokoszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska budżet UE 2021-2027 finanse

Propozycje budżetu. "Największym problemem jest skala cięć"

– Sam fakt redukcji środków na politykę spójności i rolnictwa nie wzbudza specjalnych kontrowersji. Największym problemem jest skala cięć – mówił na antenie radiowej Trójki Jan Olbrycht (PO). – Stwierdzenie, że KE tym projektem budżetu odchodzi od dwóch zasadniczych priorytetowych polityk, spójności i wspólnej polityki rolnej, jest, w świetle tego, co przedstawiła Komisja, prawdziwe – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk (PiS).  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Jan Olbrycht Zbigniew Kuźmiuk Komisja Europejska Parlament Europejski nowy budżet UE budżet UE 2021-2027

Nowy budżet UE. Dziś propozycja podziału pieniędzy

Z nieoficjalnych informacji Polskiego Radia wynika, że z polityki spójności nasz kraj otrzyma 64 miliardy 400 milionów euro. To o 23,3 procent mniej niż w obecnym budżecie, choć i tak Polska pozostanie największym beneficjentem funduszy spójności. To na razie projekt budżetu. Ostatecznie o jego kształcie zdecydują unijne kraje. Wymagana jest jednomyślność.
Zobacz więcej na temat:  budżet ue budżet UE 2021-2027 Komisja Europejska Beata Płomecka ŚWIAT nowy budżet UE

Eurobarometr 2018. Jak Polacy oceniają niezależność sądów?

W 2018 r. postrzeganie niezależności sądownictwa przez Polaków praktycznie nie zmieniło się w porównaniu z 2016 r. Opinie są podzielone, choć więcej jest ocen pozytywnych niż negatywnych. O kilka punktów procentowych spadła liczba tych, którzy oceniają ją dobrze - wynika z raportu KE. Elementem opublikowanego w poniedziałek dorocznego raportu nt. wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich UE są dane dotyczące postrzegania niezależności sądownictwa i sędziów przez opinię publiczną.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska sądownictwo

KE chce ułatwić eksport leków generycznych

Komisja Europejska wychodzi naprzeciw producentom leków generycznych i biopochodnych. Wkrótce eksport takich lekarstw ma być łatwiejszy, a to szansa dla rozwijających się firm z Polski. Komisarz do spraw rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska proponuje złagodzenie przepisów dotyczących ochrony patentowej na rynku farmaceutycznym. Propozycją zajmą się teraz unijne rządy i Parlament Europejski.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska farmacja leki refundowane zdrowie

Rolnicy niezadowoleni z propozycji nowego budżetu UE

W kolejnym okresie unijnego finansowania polscy rolnicy mają dostać mniej pieniędzy. To następstwo cięć planowanych w budżecie Unii Europejskiej. Takie ustalenia znalazły się w projekcie przygotowanym przez Brukselę. Ich potwierdzenia - jeszcze nieostatecznego - można się spodziewać w tym tygodniu. Rolnicy nie są zadowoleni z propozycji Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska rolnictwo Komisja Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027

Nord Stream 2. "Rosja chce odbudować strefę wpływów"

– Rosja nie chce zrezygnować z tego, co miał Związek Radziecki, czyli swojej strefy wpływów. Teraz Putin dąży do tego, by to odzyskać. I narzędziem służącym do realizacji celu jest Gazprom – mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspertka ds. rynku gazu z „BiznesAlert”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja bezpieczeństwo energetyczne Związek Radziecki Gazprom Nord Stream 2 Niemcy Komisja Europejska

Ryszard Czarnecki: "Unia ma więcej do przegrania niż Polska"

- Uważam, że porozumienie z Komisją Europejską nastąpi. Nie jest pytaniem czy, tylko kiedy. Jeśli Unia będzie ewoluować w tym kierunku co obecnie, to państwom narodowym, które dbają o suwerenność, trudno będzie się porozumieć z UE. Szczególnie, gdy będzie ona zakładnikiem Niemiec i Francji. Pozostałe kraje albo się podporządkują, albo staną się tarczą strzelnicza. Tak dzieje się w przypadku Polski – mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Polityka PR24 ŚWIAT Róża Thun Komisja Europejska