Polskie Radio
Section05
Frans Timmermans

Unijna narada o Polsce. "Nie łamiemy zasad praworządności"

Unijni ministrowie do spraw europejskich omówili w Brukseli sytuację w Polsce, ale nie zapadły żadne decyzje. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański podkreślał, że Polska nie łamie zasad praworządności, natomiast wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił o szerokim poparciu, które uzyskał dla rozwiązania sporu z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szymański Komisja Europejska Unia Europejska ŚWIAT Frans Timmermans

Bruksela: dyskusja o Polsce na ministerialnym spotkaniu

Unijni ministrowie do spraw europejskich omówią dziś w Brukseli sytuację w Polsce. Z prośbą o dyskusję zwrócił się wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans w związku z prowadzoną procedurą praworządności. Nie są spodziewane żadne decyzje. Podczas tej dyskusji wiceszef Komisji ma poinformować o stanie dialogu z Polską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT UE Frans Timmermans Sąd Najwyższy Unia Europejska reforma sądownictwa

"Działania KE wobec Polski są niezgodne z unijnym prawem"

Przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce protestowała w sobot "Solidarność". Pikietujący w Warszawie związkowcy sprzeciwiają się "ingerencji Komisji w sprawę obniżenia wieku emerytalnego w Polsce". Bruksela wskazuje, że różnicowanie wieku, w jakim kobiety i mężczyźni mogą odchodzić na emeryturę jest dyskryminujące i sprzeczne z dyrektywą o równości płci w dziedzinie zatrudnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska wiek emerytalny w Polsce kobieta emerytura Frans Timmermans Solidarność

"Macron wybrał Sofię, by dzielić Europę Wschodnią"

- Prezydent Francji Emmanuel Macron był w Bułgarii w zeszłym tygodniu i próbował piętnować Polskę. Jako Bułgarzy byliśmy z tego powodu niezadowoleni, używanie tego typu języka było nie na miejscu – powiedział w audycji Konfrontacje Idei Angeł Dżambazki, bułgarski polityk i prawnik, wiceprzewodniczący partii Bułgarski Ruch Narodowy, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Francja Polska w Unii Europejskiej Bułgaria Unia Europejska Emmanuel Macron Komisja Europejska Frans Timmermans

"Zaczęło się nowe - po Brexicie - ustawianie UE"

- W Unii Europejskiej po wyborach w Niemczech nastąpi bardzo szybkie przyspieszenie procesu integracji. Polska jest poza strefa euro, ale jest też zmarginalizowana jeśli chodzi o zawieranie koalicji – mówił w audycji Świat w Powiększeniu prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Odniósł się także do relacji na linii Warszawa – Komisja Europejska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jean Claude-Juncker Frans Timmermans Angela Merkel Unia Europejska Niemcy wybory w Niemczech Komisja Europejska Francja Wielka Brytania Brexit

Michał Boni dziękuje wiceszefowi KE. "To serwilizm"

– To lizusostwo, zakompleksienie i uległość wobec państw Europy oraz brak poczucia własnej siły – tak w Gorącym Temacie Roman Mańka z Fundacji FIBRE skomentował słowa Michała Boniego, które wypowiedział on podczas dyskusji o sytuacji w Polsce w Parlamencie Europejskim. Europoseł PO podziękował Fransowi Timmermansowi za – jego zdaniem – rzetelną ocenę sytuacji w Polsce, prezentowaną przez wiceszefa Komisji Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Frans Timmermans Parlament Europejski Unia Europejska Michał Boni Platforma Obywatelska Komisja Europejska

PE: dyskusja o sytuacji w Polsce. Komentarze

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ocenił, że przekazana przez polskie władze odpowiedz na rekomendacje ws. praworządności nie rozwiewa wątpliwości KE i dalsze kroki wobec Polski będą zależały od kolegium unijnych komisarzy.Timmermans mówił o tym na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego w Brukseli, na którym odbywa się dyskusja o praworządności w Polsce. O postępowaniu UE wobec Polski w Debacie Poranka rozmawiali Rafał Ziemkiewicz (Do Rzeczy), Artur Celiński (Res Publica), Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Frans Timmermans Unia Europejska prawo Rafał Ziemkiewicz

"Gdy inne kraje podejmowały reformy, KE nie interweniowała"

- W poprzednich latach, gdy inne kraje podejmowały reformy wymiaru sprawiedliwości, Komisja Europejska nigdy nie interweniowała. Co więcej, gdy przed 9 laty polscy sędziowie zwrócili się w sprawach swego środowiska do KE, to ona oficjalnie wypowiedziałą się, że ona nie będzie ingerować w wewnętrzne sprawy kraju członkowskiego - mówił na antenie radiowej Jedynki Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Czarnecki Komisja Europejska Unia Europejska Jean-Claude Juncker Frans Timmermans reforma sądownictwa