Polskie Radio
Section05
Kornel Morawiecki

"Ludzi Solidarności Walczącej wolna Polska witała plecami”

Kornel Morawiecki, legenda opozycji antykomunistycznej, założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej, człowiek, którego reżim Jaruzelskiego siłą wyrzucił z Polski, a wolna Polska skazała na ćwierć wieku zapomnienia. W audycji Wszystko jest historią o najnowszej publikacji „Kornel Morawiecki. Autobiografia” opowiedział jej autor Artur Adamski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca stan wojenny PRL historia Polski

Kornel Morawiecki: boję się wojny Polaków z Polakami

– Odpowiedzialność prezydenta jest ogromna, każdy dzień przetrzymywania tego stanu, to mnożenie krzywd ludzkich – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Kornel Morawiecki z Wolnych i Solidarnych. W poniedziałek prezydent zapowiedział, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawę o Sądzie Najwyższym. W ciągu dwóch miesięcy ma opracować własne projekty zawetowanych ustaw.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Sąd Najwyższy reforma sądownictwa pr24 krs POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm PiS

"Czekamy na tę reformę już od 28 lat, od Okrągłego Stołu"

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Wieczorem przemówienia wygłosili i premier Beata Szydło i prezydent Duda. W Polskim Radiu 24 komentarz Marszałka Seniora, lidera ugrupowania Wolni i Solidarni Kornela Morawieckiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Kornel Morawiecki Andrzej Duda prezydent Beata Szydło Sąd Najwyższy

Reforma sądownictwa. Jakie są intencje prezydenta?

- Uważam, że w nieśmiałej próbie wydarcia jakichś dodatkowych kompetencji czy zmian w zwartej koncepcji Prawa i Sprawiedliwości, prezydentowi chodziło przede wszystkim o własną pozycję - mówił na antenie radiowej Trójki Jacek Protasiewicz (Europejscy Demokraci). - Myślę, że pomysł pana prezydenta jest sensowny, żałuję tylko, że nie był przedstawiony wcześniej - stwierdził Kornel Morawiecki (Wolni i Solidarni). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Kornel Morawiecki Jacek Protasiewicz Sąd Najwyższy krs

"Podstępnie nas zaatakowano, złamano obietnice"

- Solidarność Walcząca była odzewem na to, że podstępnie nas zaatakowano, że złamano obietnice wolnych związków zawodowych, solidarności, że aresztowano ludzi, bito ich, a niektórych nawet zabito. To była naturalna reakcja – powiedział w audycji Pamiętaj to Solidarność twórca, pomysłodawca i inspirator Solidarności Walczącej, Kornel Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Kornel Morawiecki Solidarność Solidarność Walcząca historia Polski komunizm PRL

Odznaczenia dla działaczy Solidarności Walczącej

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom Solidarności Walczącej. Uroczystość była kulminacją obchodów 35. rocznicy utworzenia antykomunistycznej organizacji, działającej w podziemiu po tym, jak komuniści zdelegalizowali "Solidarność". W Polskim Radiu 24 relacjonował ją Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Solidarność Walcząca historia Polski komunizm prezydent Solidarność PRL Kornel Morawiecki

"Białe i czerwone róże to symbol Polski"

- Prosiłbym tych, którzy organizują kontrmanifestacje, jak również Jarosława Kaczyńskiego, którego poniosły trochę emocje, o pohamowanie. Białe i czerwone róże to symbol Polski, nie dajmy się nimi podzielić - mówił na antenie radiowej Trójki Kornel Morawiecki, marszałek senior. - Ludziom, którzy przychodzą na miesięcznice niekoniecznie trzeba przeszkadzać - stwierdził Marcin Święcicki z PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Pośpiech Kornel Morawiecki Marcin Święcicki katastrofa smoleńska Trójka