Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Pustka w domach i w sercach - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Podobno jest tak, że dziecięce groby są najbardziej zaniedbane. Są tacy osieroceni rodzice, którzy na groby swoich utraconych dzieci chodzą codziennie, ale są i tacy, którzy po pogrzebie nie byli ani razu. Nie są w stanie przekroczyć furtki cmentarza i stanąć nad tym dziecięcym grobem. Bohaterka reportażu "Pustka" rozumie to jak nikt.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska Trójka rodzice śmierć dziecko pr poleca

Tradycja Dziadów wśród Słowian. To nasz odpowiednik Halloween?

Tradycją, która pozostała nam po tym pradawnym święcie, jest palenie zniczy. Inną pozostałością po nim jest kultywowany przez Romów zwyczaj zanoszenia na groby jedzenia i picia. Tymi sposobami właśnie w czasie Dziadów zaskarbiano sobie przychylność dusz z "tamtego świata". O to, jak wyglądał ten obrządek kiedyś oraz gdzie i w jaki sposób kultywowany jest do dzisiaj, pytamy eksperta od wierzeń i ezoteryki, Michała Ławniczaka. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Jędrzej Rosiewicz Halloween folklor zwyczaje

Sosnowiec - miasto do odkrycia

Sosnowiec to miasto, o którym nie wiadomo zbyt wiele. Większość kojarzy je z zabawnych obrazków z internetu albo niewybrednych żartów. Anna Malinowska – dziennikarka, a na dodatek rodowita katowiczanka – postanowiła jednak złamać stereotypy i pokazać, że to zdominowane przez bloki miasto ma swoje legendy, mity, gawędy, sensacje kryminalne, a nawet światowej sławy gwiazdy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Sosnowiec Górny Śląsk reportaż miasto Jakub Kukla

Polskie sieroty wywiezione do Nowej Zelandii. Audioserial Instytutu Pileckiego i Polskiego Radia

Osiemdziesiąt lat temu do Nowej Zelandii przypłynął statek z 733 polskimi dziećmi na pokładzie. Były to sieroty - ofiary sowieckich wywózek. W założeniu miały zostać w tym kraju do końca wojny. W praktyce większość z nich została tam już na zawsze.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wywózka historia Polski Nowa Zelandia II wojna światowa dzieci Instytut Pileckiego Polskie Radio Jan Kanty Zienko Martyna Wojtkowska

Pełna uliczek i tajemniczych ogrodów. Spacer artystyczną Saską Kępą

Grzegorz Fitelberg, Witold Lutosławski i Agnieszka Osiecka, a także mniej znani - Eugeniusz Mossakowski czy Elna Gistedt. Co łączyło tych artystów? Wszyscy mieszkali na Saskiej Kępie... Zapraszamy na artystyczny spacer, którego przewodnikiem jest Jarosław Wojciechowski, varsavianista i kolekcjoner przedmiotów związanych z kulturowym dziedzictwem Polski.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa muzyka klasyczna Dwójka Saska Kępa Monika Zając Spacer po Warszawie Agnieszka Osiecka Grzegorz Fitelberg Witold Lutosławski

Skrócony tydzień pracy. Czy gospodarka jest na to gotowa?

- Pomysł Lewicy na czterodniowy tydzień pracy, ma wiele minusów: od większej liczby godzin pracy i mniejsze zarobki, po pogłębienie się problemu braku rąk do pracy - mówili goście Polskiego Radia 24: Marta Szymańska, ekspertka rynku pracy i liderka specjalizacji w Manpower i Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, w audycji "Saldo".
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 bezrobocie pracodawcy rynek pracy czas pracy