Polskie Radio
Section05
komunizm

Morderstwo księdza Popiełuszki: "Wciąż nie znamy prawdy"

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i zamordowany przez SB. Miał 37 lat. Został beatyfikowany w 2010 roku, jako męczennik za wiarę. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny. O okolicznościach śmierci ks. Popiełuszki mówił w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński, autor trzech książek o zabójstwie kapelana „Solidarności”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko Solidarność proces toruński historia Polski komunizm Wojciech Sumliński zabójstwo

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – ikona naszych czasów

Życie i męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki wciąż budzą emocje. Kto właściwie wydał rozkaz o jego porwaniu i zamordowaniu? Skąd wątpliwości związane z datą jego śmierci? Ile osób było zamieszanych w jego uprowadzenie? Gośćmi audycji O sobie samych  byli dr Milena Kindziuk, autorka książek o Jerzym Popiełuszce i ks. prof. Józef Naumowicz, członek trybunału kanonizacyjnego ks. Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja beatyfikacja PRL Jerzy Popiełuszko komunizm zabójstwo

"Komuniści przez wiele lat próbowali ukryć pamięć o zbrodni"

Wicepremier Piotr Gliński i ukraiński minister kultury Jewhen Nyszczuk oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni, spoczywającym w podkijowskiej Bykowni. Pochowano tam pomordowanych w tzw. „operacji polskiej NKWD” z lat 1937-1938 oraz ludzi z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. W nekropolii spoczywają też ukraińskie ofiary komunizmu. Wizytę wicepremiera na Ukrainie relacjonował w PR24 Witold Banach (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński stalinizm NKWD Ukraina komunizm historia Polski Zbrodnia Katyńska bykownia

„Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu?”

Europoseł Marek Jurek zorganizował w Europarlamencie konferencję „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu?”, której celem było m.in. uczczenie ofiar komunizmu i bohaterów walki z tym ustrojem. Paneliści debatowali nad przyczynami braku rozliczeń z komunizmem. O konferencji Marka Jurka mówił w audycji W Gruncie Rzeczy Jarema Piekutowski z „Nowej Konfederacji” i filozof Paweł Rojek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Marek Jurek Europarlament Unia Europejska komunizm

"Jeśli lęk władał ludźmi, to rządzący mogli żyć bezpiecznie"

Powstanie „Solidarności” spowodowało zmiany w polskiej szkole. - Groźne były te treści, które były zakłamane w podręcznikach, a nie te, które pominięto. Można wmówić ludziom, że mordowanych ludzi w Katyniu w ogóle nie było, lecz to zabójstwo na prawdzie i honorze – powiedział w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” nauczyciel historii Krzysztof Jabłonka.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność lata 80 PRL szkoła edukacja komunizm historia PRL historia Polski Zbrodnia Katyńska

"Chińczycy wydają 220 mld. dolarów na zbrojenia rocznie"

Rozpoczynający się w środę w Pekinie XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) ma dodatkowo wzmocnić władzę prezydenta Xi Jinpinga. Prezydent zapowiada walkę z korupcją, ruchami separatystycznymi, rozwój armii oraz gospodarki. O tym, co to oznacza dla świata i czy mamy do czynienia z nadejściem okresu chińskiej dominacji mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny komunizm Xi Jinping Światowa Szachownica - archiwalne

Kto zabił księdza Popiełuszkę? "Tropy wiodą do kontrwywiadu"

– Obecne śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej prowadzone jest już 15 lat. Nie znam przypadku, by tak długo trwające postępowanie przyniosło rezultaty, doprowadziło do ustalenia faktycznej wersji zdarzeń i wskazania winnych– mówił w Kulisach Spraw dr Leszek Pietrzak. Historyk w Polskim Radiu 24 odniósł się do dochodzenia ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko IPN Kulisy Spraw historia Polski komunizm