Polskie Radio
Section05
komunizm

Dekomunizacja kombatantów. Zmiany dla byłych żołnierzy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada nowelizację ustawy o kombatantach, która pozbawi prawa do przewidzianych w niej świadczeń osoby nieposiadające żadnych zasług dla niepodległości Polski czy wręcz podejmujące działania przeciwko polskim obywatelom. O zapowiadanych zmianach mówił dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm PRL UPA

100. rocznica rewolucji październikowej

Choć dziś o 7 listopada niewiele się mówi, jeszcze w PRL w rocznicę wybuchu rewolucji październikowej, organizowano uroczystości i okolicznościowe imprezy. O tym, czy to, co stało się jesienią 1917 roku ma dziś znaczenie, rozmawiali w audycji "W Gruncie Rzeczy" Piotr Semka (Do Rzeczy) i Cezary Kościelniak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza).
Zobacz więcej na temat:  rewolucja październikowa 1917 Rosja ZSRR komunizm historia ZSRR Piotr Semka

"Jestem przekonany, że Jaruzelski będzie zdegradowany"

– Osoby, które czynnie działały na rzecz zniewolenia państwa polskiego przez system komunistyczny i władze sowieckie, zostaną pozbawione stopni oficerskich. Jestem przekonany, że wśród niech będzie Wojciech Jaruzelski – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Obrony Narodowej Wojciech Jaruzelski komunizm Michał Dworczyk wojsko Czesław Kiszczak

Śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Nowy dokument

W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej został odnaleziony dokument, który – według dziennikarza śledczego Piotra Litki – ma dowodzić, że sam gen. Czesław Kiszczak ręcznie sterował przebiegiem tzw. procesu toruńskiego, w którym skazani zostali sprawcy zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. W Kulisach Spraw rozmowa z Piotrem Litką.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko Czesław Kiszczak PRL proces toruński komunizm historia Polski Kulisy Spraw

Marek Jurek: zabrakło intencji osądzenia komunizmu

W Parlamencie Europejskim – tuż przed setną rocznicą rewolucji październikowej – miała miejsce konferencja „Dlaczego nie było Norymbergi komunizmu”. Gościem Konfrontacji Idei był europoseł Marek Jurek, organizator debaty. Polityk w Polskim Radiu 24 podkreślał, że „nie było warunków do przeprowadzenia takiego procesu”. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komunizm Zdzisław Krasnodębski Marek Jurek PRL II wojna światowa

IPN: Piotr Bartoszcze został zamordowany

"Na tę chwilę przyjmujemy ponad wszelką wątpliwość, że Piotr Bartoszcze nie zginął w wyniku wypadku, ale że został zamordowany. W tej chwili podejmujemy wszelkie czynności, żeby ustalić sprawców tego zdarzenia" - powiedział w czwartek szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski. Sprawę Piotra Bartoszcze relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Michał Walczyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL Solidarność Instytut Pamięci Narodowej IPN Roman Bartoszcze komunizm

Reprywatyzacja. "Ciągle ponosimy konsekwencje wojny"

Znamy projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Zakłada m.in. zadośćuczynienie w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia i zakaz zwrotów w naturze. O reprywatyzacji w Warszawie mówili w audycji Kulisy Spraw Marcin Mizielski (spadkobierca po Konstantym Młynarczyku), Monika Maleszka (walczy o fabrykę na Czerniakowie) oraz mecenas Joanna Modzelewska (prowadząca sprawy reprywatyzacyjne).
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja Warszawa dzika reprywatyzacja II wojna światowa PRL komunizm