Polskie Radio
Section05
książki

Łukasz Orbitowski o "Stuleciu Jakowa": wielka historia z małej perspektywy

- Jakow to człowiek, który robił złe rzeczy, ale zachował w sobie sumienie, może dlatego tak bardzo lubimy tę postać. Autor bardzo chciał, żeby ta książka była w Polsce czytana, żeby dotarła do ludzi, by pomóc trochę lepiej poznać wspólnotę losu naszego i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem mówił w PR24 o książkowych nowościach.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Ukraina historia Europy Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

Nowy "Radiobook": "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza. Autor, którego znamy jako twórcę prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc", rozpoczynał swą karierę pisząc nowele. 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Henryk Sienkiewicz W POLSKIM RADIU KULTURA

Nowy "Radiobook": "Janko Muzykant" Henryka Sienkiewicza

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook" ponownie sięgamy po prozę żyjącego w II połowie XIX i na początku XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, Henryka Sienkiewicza. Autor, którego znamy jako twórcę prozy historycznej "ku pokrzepieniu serc", rozpoczynał swą karierę, pisząc nowele. 
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki literatura Henryk Sienkiewicz W POLSKIM RADIU KULTURA

Moda na polską prowincję i małe miasteczka

- Kiedy myślałem o temacie prowincji, czy w ogóle odsłaniania zapomnianych rejonów Polski, bardzo mocno mi się narzucił temat porcelany. Mieliśmy w życiu społecznym pewien etap, kiedy spychaliśmy część naszej kultury, bo kojarzył nam się z fajansem – czymś przaśnym, co należy ukryć. W tym wypadku chodziło o stare PRL-owskie talerzyki, którymi były kiedyś wypełnione domy. W ostatnich latach mamy do czynienia z powrotem w te zapomniane rejony - mówił w Dwójce Bartosz Brzyski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Szułdrzyński książki

Maria Konopnicka na imieninach Kochanowskiego

Imieniny Jana Kochanowskiego, znane jako najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie, od 2012 roku organizowane są przez Bibliotekę Narodową w Ogrodzie Krasińskich. Twórcy tego wydarzenia jak zwykle zapraszają na mecz, slam poetycki, tańce, a w tym roku przede wszystkim na spotkanie z literaturą Marii Konopnickiej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Biblioteka Narodowa Jan Kochanowski czytelnictwo książki literatura Maria Konopnicka

Reportaż o "...dorosłym, który został dzieckiem" [POSŁUCHAJ]

Aleja Gwiazd Literatury przed Miejską Biblioteką Publiczną w Mińsku Mazowieckim wzbogaciła się o kolejną gwiazdę. W sobotę 21 maja odsłonił ją Grzegorz Kasdepke, niezwykle lubiany autor książek dla dzieci. Czy chciał być pisarzem? Czy lubił czytać książki? Czego życzy dzieciom i czy lubi być "przerabiany" w szkole? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki pisarz KULTURA Trójka

Sekrety filozofii dla najmłodszych. Tomasz Stawiszyński gościem Trójki

Co mógł mieć na myśli William Szekspir, pisząc, że "są na świecie rzeczy, o których nie śniło się filozofom"? Czym jest mądrość? Co jest w życiu najważniejsze? Odpowiedzi na te trudne, filozoficzne pytania Katarzyna Stoparczyk i mała Krystyna szukały z pomocą Tomasza Stawiszyńskiego – filozofa i autora książki "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk dzieci dzieciństwo filozofia KSIĄŻKA książki