Polskie Radio
Section05
szkoła

Elektroniczny "Ratownik wodny" wynalazkiem licealistów ze Słupska

Uczniowie Zespołu Szkół Logistycznych i Mechanicznych w Słupsku stworzyli elektroniczny system "Ratownik wodny", który ma pomóc w ratowaniu życia na kąpieliskach. Technologia za pomocą kamer rozpozna ruchy topiącej się osoby i automatycznie wyśle na pomoc boję. Prototyp
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aplikacja szkoła pomoc Trójka technologie ratownik wodny liceum wynalazek konkurs NAUKA Słupsk

Niezwyczajna Szkoła dla dzieci z niepełnosprawnościami i Hospicjum Sióstr Felicjanek

W audycji "Strefa Rodzica" dwie wyjątkowe, silne kobiety, które potrafią działać na rzecz innych. Jedna z nich pracuje dla dzieci z niepełnosprawnościami, dla których założyła szkołę, a druga powołała do życia hospicjum i pomaga w przejściu na drugą stronę. Śmiało można powiedzieć, że zrobiły coś z niczego. Miały pomysł, szczere chęci do działania i potrzebę niesienia pomocy potrzebującym.  
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła niepełnosprawność zdrowie dziecka Strefa Rodzica radio dla rodziców

Nauczycielka: ukraińskie dzieci w naszej szkole są bardzo pracowite

- W tej chwili jest u nas czternaścioro dzieci z Ukrainy: czworo w przedszkolu, pięcioro w oddziale przygotowawczym, dwoje w szóstej, a troje w ósmej klasie. Są to dzieci bardzo otwarte, przyjazne i pracowite, starają się uczyć języka polskiego - mówiła w "Czterech porach roku" Danuta Gutysz, polonistka z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Dźwierzutach na Mazurach.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Ukraina szkoła Roman Czejarek edukacja

Rusyfikacja polskich szkół w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi. Specjalne posiedzenie komisji w Sejmie

Komisja łączności z Polakami za Granicą wysłuchała informacji przedstawicieli rządu na temat Szkół Polskich w Grodnie i Wołkowysku na Białorusi. Posiedzenie zwołano w związku z tym, że 1 września na Białorusi wchodzi w życie znowelizowany kodeks edukacji. Oznacza to, że żadna ze szkół nie będzie mogła nauczać w innym języku niż państwowe: rosyjski lub białoruski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś Rosja edukacja mniejszości narodowe szkoła wojna na Ukrainie wojna 2022

Nauczanie języka polskiego a uczniowie z Ukrainy

Uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim uczą się języka polskiego zgodnie z podstawą programową. Dodatkowo dla obcokrajowców organizowane są zajęcia pozalekcyjne, podczas których wplatane są elementy nauczania języka polskiego jako języka obcego. Wśród zadań związanych z nauką języka polskiego jest wskazywanie analogii między tym językiem, a językiem ojczystym uczniów.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Ukraina szkoła

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła CKE literatura dziecięca

Likwidacja nauczania po polsku. MSZ potępia atak władz białoruskich na prawa mniejszości

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie potępia kolejny drastyczny atak władz białoruskich na podstawowe prawa mniejszości polskiej. W ten sposób resort odniósł się do decyzji o całkowitej rusyfikacji nauczania w państwowych szkołach z polskim językiem wykładowym w Grodnie i w Wołkowysku, a także w szkole w Brześciu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka MSZ Białoruś edukacja mniejszości narodowe szkoła

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania

Do najważniejszych wyzwań z punktu widzenia nauczycieli i wychowawców należy sprawna integracja dzieci z zespołem klasowym, który zastaną. Właściwe przyjęcie jest gwarancją dobrego samopoczucia w klasie i może ułatwić chociażby poradzenie sobie z barierą językową. Dobrym rozwiązaniem są także oddziały przygotowawcze. Problem pojawia się wówczas gdy ukraińskie dziecko trafia do ostatniej klasy szkoły podstawowej czy liceum i lada moment musi napisać egzamin w języku polskim, w tym egzamin z języka polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Ukraina uchodźcy szkoła

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja szkoła rozwój osobisty rozwój dziecka radio dla rodziców