Praca czy pasja? A może da się to połączyć?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 14:30
Średnio 90 tysięcy godzin każdy z nas spędza w pracy w swoim życiu. To bardzo dużo, dlatego tak istotnym jest, żeby praca dawała nam satysfakcję. Czasem warto połączyć pracę z pasją, czasem wystarczy, by obok pracy na pasję mieć czas. 
Praca może być pasją, ale nawet jeśli nią nie jest to może przynosić satysfakcję
Praca może być pasją, ale nawet jeśli nią nie jest to może przynosić satysfakcję Foto: Shutterstock/ViDI Studio

1 maja, to w kalendarzu Święto Pracy. Nasze życie zawodowe pochłania mnóstwo godzin. I choć coraz częściej słyszymy o zmianach w prawie pracy, pojawiają się propozycje, a nawet testy, wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy, to wciąż jest to bardzo dużo czasu, który przeznaczamy na obowiązki zawodowe. Dlatego tak istotnym jest by praca przynosiła nam satysfakcję, żebyśmy z chęcią podejmowali kolejne zawodowe wyzwania, byśmy nie chodzili do pracy "za karę". 

Ewa Witek dziś jest coachem wspierającym w zmianie zawodowej, choć jeszcze niedawno było pracowniczką korporacji. - Pracowałam w korporacji, ale w pewnym momencie przyszedł czas zmiany. Wiedziałam, już wtedy, że nie do końca praca w korporacji i w ogóle w organizacji mi pasuje - przyznaje gość Oliwii Krettek. - Pracowałam tam 11 lat i większości był to jednak czas, gdy czułam satysfakcję z pracy - dodaje. 

W przypadku Czwórkowego gościa moment zmiany przyszedł "po dzieciach". - To był czas, w którym mogłam lepiej poznać siebie, zobaczyć co teraz, czego na ten moment chcę - przyznaje. 

Czy jest przepis na satysfakcję z pracy?

Wielu szuka rozwiązania zagadki satysfakcji z pracy, przepisu na nią. - Niestety takiej recepty nie ma, ale jest kilka istotnych komponentów, które są kluczem do tej satysfakcji - mówi Ewa Witek. - Hasłem-wskazówką może być: poznaj siebie lepiej. Warto odpowiedzieć sobie na pytania: czego potrzebuję, co lubię, jakim jestem człowiekiem, w jakiej organizacji lubię pracować, czy lubię pracować z ludźmi, czy raczej nie. To jest ważne, byśmy o sobie to wiedzieli - dodaje. 


Posłuchaj
11:35 czwórka majówka z czwórką 01.05.2023 ewa 11.31.mp3 Co zrobić, by z pracy czerpać satysfakcję? Czy warto łączyć pracę z pasją? (Majówka z Czwórka/Czwórka)

 

Współcześnie wiele decyzji podejmujemy "w ciemno". Wybór studiów bywa wyborem przypadkowym. Podobnie z pierwszą pracą. - Dobrze jest na każdym etapie swojego życia sprawdzać czy jestem w dobrym miejscu. Warto zadawać sobie to pytanie nawet w trakcie studiów - czy to dobra droga, czy ten zawód przyniesie mi satysfakcję - mówi ekspertka. - Studia w razie potrzeby możemy zmienić. 

Jesteśmy bardzo różni, dlatego nie stworzymy uniwersalnej recepty na satysfakcję z pracy. Dla jednych istotna w pracy będzie misja, ale innych konieczny będzie kontakt z ludźmi. 

- Praca powinna dawać nam satysfakcję, a w życiu powinniśmy czuć szczęście - mówi Ewa Witek. - Jednak jesteśmy ludźmi, którzy mają emocje i będziemy doświadczać też złości, smutku, radości, wstydu. To będzie się przewijało w życiu każdego z nas. Satysfakcja nie będzie nam w pracy towarzyszyć cały czas. 

Pasja czy praca. A może praca i pasja?

Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie, żeby wykonywać pracę, która nie będzie ich pasją, ale i tacy, którzy za żadne skarby nie chcą z pasji uczynić swojej pracy, bo mają obawy, że pasję utracą. 

- Ja jako dziecko interesowałam się pracą, byłam jej ciekawa, interesowałam się tym - zdradza gość Czwórki. - Dziś moją pasją jest taniec, to taki komponent, który włączam też do mojej pracy. Może być on elementem rozwoju osobistego, który sprawia, że możemy poczuć emocje, ciało, może pomagać nam w procesie zmiany pracy - wyjaśnia. 

Jeżeli szukamy pracy, która będzie naszą pasją, albo chcemy realizować pasję w pracy to oferty z serwisów z ogłoszeniami o pracę nie muszą nas ograniczać. - Powinniśmy być w pasji, ciągle to robić. Wtedy poznajemy ludzi, zaczynamy współpracować w różnych miejscach, pewne drogi zaczynają się otwierać - mówi ekspertka. - Jeśli przestajemy to robić, to zatrzymujemy się. 

Nie jest łatwo odnaleźć odpowiedź na pytanie czy w naszym przypadku połączenie pracy z pasją będzie kluczem do sukcesu. Ewa Witek powraca do koncepcji poznania siebie, bo tylko to może nam dać odpowiedź na to pytanie. - Praca, która nie jest naszą pasją też może nam dać satysfakcję - ocenia. - Po pracy możemy mieć czas na pasję. 

Nikt nie da nam gwarancji trafnego wyboru, jednak mogą w nim pomóc testy psychologiczne, z których zaczerpniemy wskazówki. - Nie trzymajmy się ich wyników raz na zawsze. Człowiek się zmienia, zmianie się także to, czego potrzebujemy by w pracy czuć się dobrze - podsumowuje. 


***

Tytuł audycji: Majówka z Czwórką

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Ewa Witek (coach wspierający w zmianie zawodowej)

Data emisji: 01.05.2023

Godzina emisji: 12.20

pj/ans

Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód deficytowy. Gdzie szukać pracy w 2023 roku?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 18:50
Kierowcy ciężarówek i TIR-ów, pielęgniarki i położne oraz psycholodzy i psychoterapeuci – to najbardziej deficytowe grupy zawodowe w Polsce. Rośnie zapotrzebowanie na nauczycieli, a specjaliści branży IT są poszukiwani zwłaszcza w dużych miastach wojewódzkich. 
rozwiń zwiń