Jak pracują Polacy? Czy sięgamy po zawody naszych marzeń?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 19:41
Polacy są drugim, po Grekach, najbardziej zapracowanym narodem. W pracy spędzamy rocznie o 400 godzin więcej niż Niemcy. Każdy twierdzi, że chciałby pracować mniej, ale rzadko się to zdarza. A jakie jest najmłodsze pokolenie pracowników? Co zrobić, by podjąć pracę marzeń?
Monitoring musi mieć uzasadniony cel, a także być proporcjonalny do tego celu
Monitoring musi mieć uzasadniony cel, a także być proporcjonalny do tego celuFoto: Shutterstock.com/Rawpixel.com
miłość serce puzle shutter 1200 nito.jpg
Jak zmienia się stosunek młodych Polaków do rodziny?

Z najnowszego raportu WHO wynika, że za 745 tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie odpowiada zbyt intensywna praca. Bezpośrednim powodem śmierci są głównie udary mózgu i zawały serca. Zaczyna się zwykle niewinnie, od zmęczenia, niewyspania, bólów mięśni. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia uważają, że o przepracowaniu należy mówić, gdy obowiązki służbowe zajmują nam więcej niż 55 godzin tygodniowo. 


Posłuchaj
26:47 czwórka czat czwórki 24.05.2021 (1).mp3 Jak pracują Polacy, czy liczą na prace swych marzeń? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Niemałym wyzwaniem staje się dziś łączenie pracy i studiów. Choć wydaje się, że młodych przed przepracowaniem chroni podejście do życia. - Starsze pokolenie uważało i często wciąż uważa, że praca to najważniejsza wartość życia. Młodsze pokolenia stawiają na work-life balance - mówi Natalia Bogdan, założycielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse, doradca kariery, ekspert rynku pracy. - Dziś dla wielu młodych osób praca nie jest najwyższą wartością. Ona jest elementem ich życia, oczywiście istotnym, bo dzięki niej mogą się utrzymać, realizować pasje, jeździć po świecie, zadbać o inne obszary życia. Ale jednak dodatek - dodaje. 

Młodsi patrzą, co ta praca może dać im, a niekoniecznie, co oni mogą dać pracodawcy. Nie oceniam tego, to po prostu nowe podejście. Na pewno lepsze dla ich zdrowia Natalia Bogdan 

W swojej firmie Natalia Bogdan jest zwolenniczką różnorodności. Dziś zatrudnia osoby w wieku miedzy 20. a 70. rokiem życia. - Jako pracodawca korzystam z zalet wszystkich roczników: świeżości i kreatywności młodych, stabilizacji i lojalności starszych - wymienia. - Całe to spektrum jest w dzisiejszych firmach potrzebne - dodaje. 

Gość Czwórki zauważa też, że wciąż jesteśmy społeczeństwem "na dorobku", wciąż nie żyjemy jak nasi rówieśnicy z Zachodu. Żeby kupić mieszkanie czy samochód decydujemy się na nadgodziny, pracę na dwóch etatach. 

Specjalistka zwraca uwagę, że z młodymi pracownikami idzie zmiana.  - Młodzi zmieniają mentalność pracodawców. Pracodawcy wiedzą, że ich rynek się skończył i często to pracownicy dyktują warunki - podkreśla. - Rozumieją, że nie mogą myśleć schematami, podążać starymi, utartymi ścieżkami. Jeśli chcą mieć świeże, młode, kreatywne osoby, muszą dostosować się do ich oczekiwań - podkreśla. 


Są jednak i u nas szczęściarze, którzy wykonują prace marzeń. Do nich należy też Monika Ścibor, podróżniczka zawodowa, pilotka, przewodniczka. - Mam takie przeświadczenie, że mam najlepszą pracę na świecie. Wiele osób mi zazdrości, sama też sobie czasem zazdroszczę - mówi. - Tak jest, nawet w tak ciężkich dla turystyki czasach. 

W ramach swojej pracy Monika Ścibor m.in. ogląda filmy i czyta książki, pracuje właściwie cały czas. - Przygotowuję się do wyjazdów z grupami, które organizuję. W ich trakcie też mam pewien zakres obowiązków, potem rozliczenie. Moja praca nie kończy się na pożegnaniu na lotnisku - opowiada. 

Posłuchaj także:

Historia obecnej pracy Moniki Ścibor zaczęła się, gdy gość audycji miała zaledwie 13 lat. - Podczas wyjazdu z rodzicami zobaczyłam pracę pilota i wiedziałam, że chcę się tym zajmować. Robiłam wszystko, by poszerzać zainteresowania, oczywiście ze wsparciem rodziców. Chciałam pracować z ludźmi i podróżować - opowiada. Moje pierwsze doświadczenia w turystyce nie były fajne i łatwe. Po nich poszłam do pracy biurowej na etat, na 10 lat. W końcu zebrałam się na odwagę i rzuciłam wszystko. Dziś mam poczucie, że jest to moje miejsce - dodaje. 


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Natalia Bogdan (założycielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse, doradca kariery, ekspert rynku pracy), Monika Ścibor (zawodowa podróżniczka, pilotka, przewodniczka)

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 15.08

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Jakub Jamrozek praca
Czytaj także

Jak wygląda praca kontrolera ruchu lotniczego?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 07:17
To jeden z 10 najbardziej stresujących zawodów na świecie. W Polsce wykonuje go jedynie około 600 osób. - To tak, jakby załoga samolotu jechała autem i miała zasłonięte wszystkie szyby. My jesteśmy oczami kierowcy, czyli w tym przypadku pilotów - mówili Wiktor Stołowski i Wojciech Żurawski z zarządu ZZKRL, czyli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje w pracy. Jak poruszać się po "polu minowym"?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 11:50
Dziś oczekiwania wobec pracowników bywają wyśrubowane. Mamy być przyjaźni, ale z dystansem, profesjonalni, ale nie sztywni. Czy można to jakoś pogodzić?
rozwiń zwiń