Explory 2023. Poznaj zwycięzców i ich wynalazki!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 08:53
Piotr Węgrzyn, zespół w składzie Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska oraz drużyna Piotrka i Pawła Gębalów to zwycięzcy konkursu Explory, którego 12. finał odbył się w Gdyni pod patronatem Czwórki. 
Znamy laureatów 12. odsłony konkursu Explory
Znamy laureatów 12. odsłony konkursu ExploryFoto: Piotr Hukało i Karol Stańczak
  • 12. odsłona konkursu Explory odbyła się pod patronatem Czwórki. 
  • Do Gdyni przyjechało 35 drużyn z całego kraju. 
  • Jury wybrało zwycięzców. To: Piotr Węgrzyn, zespół w składzie Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska oraz drużyna Piotrka i Pawła Gębalów.
  • Finał tegorocznej odsłony Explorów odbył się w dniach 18-20 października w Pomorskim Parku Technologiczno-Odkrywczym Gdynia.

Finał konkursu Explory, któremu patronuje Czwórka, odbył się już 12 raz. Do Gdyni przyjechali młodzi zdolni naukowcy, innowatorzy z całej Polski, by przed jury prezentować swoje projekty. W tym roku do konkursu stanęło 286 drużyn, 35 z nich zaprezentowało się na finale krajowym. 

Explory 2023. Poznaj zwycięzców i ich wynalazki!

Poziom projektów młodych wynalazców był bardzo wysoki. Jury nie miało łatwego wyboru - wybierali wśród najzdolniejszych. Przed galą finałową, która odbyła się w piątek 20 października, wszystkim towarzyszyły wielkie emocje. 

Nagrody powędrowały do:

  • I miejsce - Piotr Węgrzyn - PCPU - Procesor stworzony od podstaw
  • II miejsce - Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska - Skin Preventer - system wspomagania diagnostyki zmian skórnych
  • III miejsce - Piotrek Gębala, Paweł Gębala - ReflexOn - Uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki

ReflexOn - Piotrek Gębala i Paweł Gębala

- Zgarnęliśmy dwie nagrody - jedną od publiczności i trzecie miejsce w głównym konkursie. Jesteśmy bardzo zadowoleni - podkreślają Piotrek Gębala i Paweł Gębala, bracia, autorzy projektu ReflexOn - Uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki. - Spora pula trafiła na nasze konto i mamy nadzieję, że dobrze ją wykorzystamy. 

Projekt braci Gębalów służy do rehabilitacji, pomaga osobom, które ją prowadzą, może być stosowany przez osoby w terapii, osoby z niepełnosprawnościami czy do treningu refleksu, percepcji wzrokowej oraz umysłu. 

- Pod każdy nasz palec przypisany jest jeden przycisk oraz parę diód sygnalizacyjnych - wyjaśniają konstruktorzy. - W zależności od tego, jaki mamy wybrany tryb wyświetlają nam się polecenia. Musimy klikać w odpowiednie przyciski. Tryb refleks polega na jak najszybszym kliknięciu konkretnego, podświetlonego przycisku. Urządzenie tak bada nasz refleks. Kolejne tryby są nieco bardziej skomplikowane. 

ReflexOn może być też wykorzystywany do nauki języków obcych czy matematyki. 


Posłuchaj
05:21 czwórka czwórka do kwadratu 21.10.2023 explory.mp3 Zwycięzcy konkursu Explory opowiadają o swoich projektach (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 

Skin Preventer - Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński, Wiktoria Sadowska

Autorzy projektu Skin Preventer zajęli drugie miejsce w konkursie Explory. Ich projekt to Skin Preventer - system wspomagania diagnostyki zmian skórnych.

- Pracujemy nad własnym prototypem, który docelowo, w oparciu o napisane przez nas i wytrenowane sieci neuronowe, ma służyć do domowej, regularnej kontroli zmian skórnych. Pracujemy też nad innymi wersjami, dedykowanymi dla medyków - mówi Oliwia Raniszewska. 

W najbliższym czasie Skin Preventer ani inne rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją nie zastąpią lekarzy - to narzędzia wspierające. - Jeśli połączymy doświadczenie lekarza i jego specjalistyczną wiedzę z działaniem takiej sieci to ostateczna skuteczność diagnostyki może być dużo wyższa, niż gdyby te dwa człony funkcjonowały osobno - podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe. 

Skin Preventer to badania, ale też urządzenie, które możemy przyłożyć do skóry, włączyć - co uruchomi światło i kamerę, i wykonać zdjęcie. - Po około 20 sekundach powinien pojawić się wynik w postaci zielonej lub czerwonej diody - wyjaśnia współautorka projektu. - Zielona dioda oznacza zmianę zdrową, czerwona - chorobową, wymagającą konsultacji z lekarzem. To urządzenie służy do wstępnej diagnostyki skórnej, do wspomagania lekarzy, a nie zastępowania ich. 

PCPU - Piotr Węgrzyn 

- Stworzyłem własny procesor, co zajęło mi aż 4 lata. To była ogromna ilość pracy, ale opłacało się - mówi Piotr Węgrzyn, laureat pierwszego miejsca w konkursie Explory 2023. - PCPU to procesor stworzony od podstaw, ale też system operacyjny, przeportowany kompilator, który tworzy to w pełne funkcjonalne i praktyczne narzędzie. 

Procesor Piotra wyróżnia przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. - Mój procesor tworzy rozwiązanie, które umożliwia tworzenie bezpiecznych systemów i wypełnia lukę. Tego wcześniej nie było. Dzięki niemu możemy stworzyć bezpieczniejszy system mniejszym kosztem - wyjaśnia. 

Zwycięzca Explorów podkreśla, że konkurs umocnił go w przekonaniu, że warto podążać za swoim pomysłem. - Ta praca się opłaciła, a atmosfera na Explorach daje mi dużo motywacji do dalszej pracy - zdradza. - Warto nie porzucać pomysłów, nie zniechęcać się.

***

Tytuł audycji: Czwórka do kwadratu

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 21.10.2023

Godzina emisji: 16.45

pj/mo

Czytaj także

Explory 2023 - co nam daje konkurs dla młodych naukowców? Znamy zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2023 17:00
Już 12. raz odbył się finał konkursu Explory, któremu patronuje Czwórka. Do Gdyni przyjechali młodzi, zdolni ludzie z całej Polski, by prezentować swoje wynalazki. Większość z nich z pewnością znajdzie swoje zastosowanie i zostanie opatentowana. Poznaj laureatów konkursu!
rozwiń zwiń