Kierunek Czechy. Jacy Czesi są na co dzień?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 13:15
Dorota Chmielewska uwielbia Czechy, jest czechofilką z samorodnej pasji, którą pielęgnuje od ponad 20 lat. Podróżuje samotnie, chłonąc atmosferę odwiedzanych miejsc wszystkimi zmysłami. Ceni sobie także czeski luz, a swoimi wrażeniami i opiniami o tym, co warto zobaczyć u naszych południowych sąsiadów, dzieli się w Czwórce.
Dorota Chmielewska jest autorką książki Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? czyli czeski luz.
Dorota Chmielewska jest autorką książki "Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? czyli czeski luz". Foto: Czwórka/Zofia Montowska
  • Dorota Chmielewska jest zafascynowana Czechami i ich wrodzonym luzem. 
  • Zaczęło się w dzieciństwie od kreskówek, gdzie rządził Krecik oraz Rumcajs. 
  • Z czasem poznawała lepiej kulturę naszych sąsiadów, a Czechy stały się celem jej licznych podróży. 
  • Swoimi wrażeniami dzieli się w Czwórce, ale także w książce "Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? czyli czeski luz". 

Dorotę Chmielewską od lat fascynują Czechy, a wszystko zaczęło się bardzo wcześnie, bo w dzieciństwie. - Jestem dzieckiem lat 90. Zaczęło się od kreskówek Krecika, Rumcajsa i Hanki, która była moją ulubioną bajką. Potem zaczęłam jeździć do Pragi, w której się zakochałam. I od tego się zaczęło - opowiada gość audycji. - Pracowałam też w kinie, kiedy akurat trwał boom na czeskie komedie. Gdy obejrzałam "Butelki zwrotne", stwierdziłam, że to jest zupełnie inny rodzaj filmu, zupełnie inna kultura - a jednak tak bliska Polsce.

Czechy na luzie

Potem pojawiła się literatura, a gościni Czwórki zaczytywała się w Hrabalu. Przyszła także muzyka, a wraz z nią twórczość Jaromira Nohavicy, którego piosenki Dorotę Chmielewską zauroczyły. Stąd był już tylko jeden krok do zagłębienia się w kulturę i codzienność Czechów, ale także poznawanie języka.

- To wszystko zaczęło się wzajemnie nakręcać, a cały czas intrygował mnie fakt, że mimo, że jesteśmy tak blisko Czech, to bardzo się różnimy od naszych sąsiadów - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Napisałam tę książkę, bo chciałam przedstawić Czechy z trochę z innej perspektywy. Z perspektywy czechofilki, która chce przekazać tę pasję nie tylko w taki poważny i naukowy sposób, jak przedstawia to np. Mariusz Szczygieł, którego twórczość bardzo sobie cenię. Tą publikacją chciałam pokazać, jak to jest, że Czesi mają ten swój luz, i skąd on się bierze.

  


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dorota (@czechofilka)


Ważny work-life balance i spotkania

Dorota Chmielewska podkreśla, że nasi południowi sąsiedzi bardzo zwracają uwagę na work-life balance. Oprócz pracy ważne jest dla nich zadbanie o prywatną przestrzeń i spotkania. - Czesi kończą pracę po ośmiu godzinach, i rzeczywiście ją kończą. Nie ma wtedy odbierania telefonów, nie ma martwienia się. Praca jest tylko pracą - zauważa gościni audycji. - To, wydaje mi się, jest główna różnica pomiędzy nami. Oni po pracy idą na piwo, i to jest dla nich ważna część ich życia. Ważne jest spotkanie oraz obserwowanie innych i świata.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dorota (@czechofilka)


Jak można przeczytać w opisie, książka "Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? czyli czeski luz" Chmielewskiej to zabawna opowieść, która przybliża codzienne życie Czechów bez ubarwiania i jednocześnie obala stereotypy. To także nieoczywista podróż po Czechach - poza turystycznymi uliczkami Pragi, pośród imponujących zamków i baśniowych "hradów", w zadziwiających atmosferą uzdrowiskach wokół jezior i gór, po "hospodach" i "pivovarach". Autobusem, pociągiem, na rowerze, pieszo. Na luzie, bez stresu, bez patrzenia na zegarek i wiecznego oglądania się za siebie - w duchu chaluparstva i trampinguZ zimnym piwem, gorącym knedlikiem i tradycyjną "trumienką" na deser.


Posłuchaj
30:39 CZWORKA/Czwórka do kwadratu Dorota Chmielewska Czechy 25.06.2024.mp3 Dorota Chmielewska, autorka książki "Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? czyli czeski luz", opowiada o swojej fascynacji krajem naszych południowych sąsiadów (Czwórka do kwadratu/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: "Czwórka do kwadratu"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Dorota Chmielewska (autorka książki "Czechy. Czemu pohoda to nie pogoda? czyli czeski luz")

Data emisji: 22.06.2024

Godzina emisji: 16.15

aw/opis. wyd. Pascal./wmkor

Czytaj także

City Break. Praga - "najlepsza aktorka wśród miast"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 09:15
Do wyjazdu do Pragi nikogo nie trzeba długo przekonywać. To miasto uwielbiają też filmowcy! Oliwia Krettek zaprasza na city break do stolicy Czech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mądra turystyka. O ważnej sztuce podróżowania i wypoczynku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 12:09
Czym jest uważna i mądra turystyka? Jak zwiedzać i podróżować, doceniając piękno, które nas otacza, jednocześnie ciesząc się każdą chwilą? O tym mówi w Czwórce Małgorzata Szumska - podróżniczka, pisarka, autorka książki pt. "Uważnik. Przewodnik świadomego podróżowania".
rozwiń zwiń