"Chorzy z dwoma tornistrami". Małgorzata Imielska o filmie "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2024 14:50
- Osoby w kryzysie psychicznym noszą dwa tornistry. Jeden to choroba, drugi to lęk przed tym że ktoś to odkryje - mówi Małgorzata Imielska, reżyserka dokumentu "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć". Film bierze udział w Konkursie Polskim na 21. odsłonie festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Film Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć w reż. Małgorzaty Imielskiej można obejrzeć na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Film "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" w reż. Małgorzaty Imielskiej można obejrzeć na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Foto: mat. prasowe/MDAG
  • W najnowszym filmie Małgorzata Imielska zajmuje się tematem chorób psychicznych i stanem polskiej psychiatrii. 
  • Bohaterką dokumentu "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" jest Małgosia, która choruje na schizofrenię. 
  • Jej historia jest opowieścią o miłości, sile woli i bezwarunkowym wsparciu.
  • Film jest prezentowany na festiwali Millennium Docs Against Gravity. 

Opowieści o ludziach, którzy nie mogą przebić się ze swoją prawdą

Małgorzata Imielska w swoich filmach opowiada "o ludziach, którzy sami nie mogą przebić się ze swoją prawdą". Jeden z jej dokumentów pt. "Miłość i puste słowa" przedstawiał historię małżeństwa z 40-letnim stażem, w którym mąż towarzyszy żonie, którą dotknęła choroba Alzheimera. W kinowym debiucie "Wszystko dla matki" reżyserka poruszyła temat ośrodków adopcyjnych i dzieci porzuconych przez rodziców. W najnowszym filmie zajmuje się chorobami psychicznymi i stanem polskiej psychiatrii.

- Już od wielu lat chciałam zrobić film dokumentalny o ludziach, którzy mierzą się z kryzysami psychicznymi. Pierwszy raz zajęłam się tym tematem w 2004 roku za sprawą niezwykłej kobiety - prof. Joanny Meder. To ona wprowadziła mnie w ten świat - opowiada reżyserka. - Nie udało mi się wtedy zrobić filmu dokumentalnego, ale zrobiłam spektakl telewizyjny z Mają Ostaszewską i Anną Dymną ("Chcę ci tylko powiedzieć..."). Ten temat był ze mną przez kolejne 20 lat. Ciągle szukałam odpowiedzi na pytanie, co implikuje nasze emocje. Zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy coraz głośniej mówiło się kryzysie zdrowia psychicznego.

Choroba psychiczna to stygmat. Brakuje pomocy i wsparcia 

- Długo szukałam osoby, która zgodzi się pokazać siebie. Byłam w wielu miejscach, odwiedziłam dziesiątki szpitali i dziesiątki instytucji, które zajmują się opieką nad ludźmi w kryzysie psychicznym. Nikt nie wierzył, że znajdę kogoś, kto zechce "przyznać się", że jest chory. Nie w świecie, w którym choroba psychiczna jest stygmą - wspomina. - Moja przyjaciółka, psychiatra dziecięcy dr. Maja Kamińska mówi, że chory nosi dwa tornistry. Jeden do choroba, a drugi to lęk przed tym że ktoś to odkryje. Podobny ciężar "dźwigają" rodzice, którzy wiedzą, że tu chodzi o życie ich dziecka, a nie mają żadnego wsparcia z zewnątrz.    

Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć (Just Hear Me Out) - trailer | 21. Millennium Docs Against Gravity

Małgosia, która stała się Otylią

"Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" to dokumentalna opowieść o 19-letniej już dziś  Małgosi, która mierzy się z pełnoobjawową, lekooporną schizofrenią. Od 13. roku życia spędziła wiele czasu w ośrodkach psychiatrycznych. Ma za sobą stany psychotyczne i epizody depresji.

- Moją bohaterkę poznałam, kiedy opuszczała Centrum Zagórze, hostel w Otwocku koło Warszawy. Wtedy mówiła o sobie "Małgosia", dziś jest Małgosią Otylią, bo bardzo ważne było dla niej osiągnięcie zmiany. Studiuje i mieszka samodzielnie w Warszawie, a jej historia jest tak naprawdę opowieścią o miłości, sile woli i bezwarunkowym wsparciu - mówi reżyserka. - Małgosia Otylia wierzy, że może pomóc ludziom, którzy doświadczają kryzysu psychicznego. Wie, bo sama tego doświadczyła. 

Posłuchaj
19:07 01AD2034.mp3 "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć" - rozmowa z reżyserką filmu Małgorzatą Imielską (Czarno na żółtym/Czwórka)

"Małgosia jest bohaterką. Nie tylko w moim filmie"

- To, że Małgosia zdecydowała się pokazać twarz, że przedstawiła swoich znajomych i przyjaciół, sprawia, że widzowie są w stanie wczuć się w sytuację osoby żyjącej z chorobą na co dzień. - Sprawia, że mamy możliwość poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co wyzwala kolejny atak? A także uświadomić sobie, co my, bliscy takich osób, możemy zrobić, by im pomóc - podkreśla Małgorzata Imielska. - Mimo wielu kampanii społecznych i coraz szerszego dostępu do wiedzy na ten temat, choroby psychiczne w Polsce nadal są przyczyną społecznego wykluczenia.

Sprawdź też:

Film „Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć” bierze udział w Konkursie Polskim na Millennium Docs Against Gravity. Patronem medialnym festiwalu filmów dokumentalnych jest Polskie Radio. 3

***

Tytuł audycji: Czarno na żółtym

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Małgorzata Imielska, (reżyserka, twórczyni filmu "Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć")

Data emisji: 12.05.2024

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

"Dorastanie to wielka samotność". Hubert Miłkowski o filmie "Braty"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 14:20
Hubert Miłkowski ma na swoim koncie role w "Hiacyncie" oraz w serialach "Kruk" i "W głębi lasu". Teraz wciela się w postać głównego bohatera w filmie "Braty". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie jesteś sama". Dokument o Aborcyjnym Dream Teamie na MDAG

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2024 16:40
Mają przeciwko sobie wszystkich - opinię publiczną, lekarzy, polityków. Mimo to działają, bo wiedzą, że ich pomoc jest potrzebna kobietom. "Nie jesteś sama" opowiada o aktywistkach z Aborcyjnego Dream Teamu. Film w reżyserii Karoliny Lucyny Domagalskiej można oglądać na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. 
rozwiń zwiń