Polskie Radio
Section05
aborcja

Kiepski prognostyk dla Bidena i jego partii. Exit poll o wyborczych motywach Amerykanów

Inflacja była najważniejszym czynnikiem motywującym wyborców we wtorkowych wyborach do Kongresu USA, zaś na drugim miejscu była aborcja - wynika z sondażu exit poll Edison Research dla CNN i innych mediów. Aż 75 proc. źle ocenia też sytuację w kraju, mniej niż połowa pozytywnie ocenia pracę prezydenta Joe Bidena.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory w USA Ameryka inflacja aborcja Republikanie demokraci

Fundacja Pro-Prawo do Życia walczy o przeprowadzenie kampanii. Stołeczny ratusz odwołał się po przegranej w sądzie

Fundacja Pro-Prawo do Życia walczy o możliwość przeprowadzenia kampanii informacyjnej na temat tak zwanej edukacji seksualnej oraz konsekwencji homoseksualnego stylu życia. Zaplanowała ją na przyszły tydzień przy warszawskim ratuszu. Jak przekazał Mariusz Dzierżawski z Fundacji Pro-Prawo do Życia, ratusz odwołał się po czwartkowej przegranej w sądzie. Sąd uchylił zakaz wydany przez prezydenta Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Warszawa aborcja mazowieckie

Kongres Kobiet nagrodził Donalda Tuska. Działaczka partii Razem: więcej dla kobiet zrobiła Beata Szydło

Kongres Kobiet przyznał w niedzielę nagrodę szefowi PO Donaldowi Tuskowi. W uzasadnieniu decyzji podkreślono m.in., że Tusk jako premier wprowadził refundację in vitro, opowiada się też za legalizacją związków partnerskich. Decyzja spotkała się z szeroką krytyką dziennikarzy i polityków. Działaczka partii Razem Anna Sikora stwierdziła na Twitterze, że "więcej dla kobiet zrobiła Beata Szydło".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Donald Tusk kobieta kongres kobiet aborcja związki partnerskie

Heartbeat Act trafia do Europy. Na Węgrzech matka przed aborcją będzie musiała posłuchać bicia serca dziecka

Na Węgrzech zmieniają się przepisy regulujące dostępność aborcji. Te obowiązujące pozwalają na przerwanie ciąży do 12. tygodnia jej trwania ze względów medycznych lub jeśli kobieta jest w trudnej sytuacji osobistej. Wcześniej kobiety muszą poddać się konsultacjom medycznym. Nowy wymóg, który wejdzie w życie w czwartek 15 września to zapoznanie się z biciem serca własnego dziecka.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem ŚWIAT USA Europa Węgry

TYLKO U NAS Lewicowe obietnice zaszkodzą PO? Prof. Chwedoruk: żeby wygrać wybory, trzeba być blisko centrum

Liderzy Platformy Obywatelskiej - Donald Tusk i Rafał Trzaskowski - prześcigają się w propozycjach skierowanych do radykalnej Lewicy. Tymczasem zdaniem prof. Rafała Chwedoruka kolejne zapowiedzi podyktowane chęcią pozyskania nowego elektoratu mogą zniechęcić część dotychczasowych wyborców PO. - Polityk, który chce wygrać wybory, musi trzymać się blisko centrum - mówi politolog w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski Donald Tusk Radosław Fogiel koalicja obywatelska Platforma Obywatelska aborcja

Tusk chce legalnej aborcji. Małecki: chce obciąć prawe skrzydło w PO

- Słowa Donalda Tuska były obliczone po to, żeby obciąć w swojej partii skrzydło prawicowe. Zauważył, że nie ma co szukać nowych wyborców po prawej stronie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" była także Daria Gosek-Popiołek z partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk aborcja wybory w Polsce Platforma Obywatelska lewica POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Różnimy się w zbyt wielu kwestiach". Stefan Krajewski o koalicji wyborczej PO-PSL

- Jest wiele kwestii - nie tylko aborcja - na które mamy zupełnie inne spojrzenie niż PO, a przy ewentualnej koalicji wyborczej trzeba postawić takie warunki brzegowe, żeby te kwestie, które nas różnią, nie były przedmiotem późniejszych rozstrzygnięć - powiedział w Polskim Radiu 24 Stefan Krajewski (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki POLSKA polityka aborcja Donald Tusk PSL

Proaborcyjna rezolucja ONZ zatwierdzona. Szczerski dementuje poparcie Polski dla dokumentu

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdziło nową rezolucję, która otwiera furtkę dla promocji aborcji. Dokument pod nazwą "Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej" ma na celu stworzenie dostępu do "bezpiecznej aborcji", do czego pilnie wezwano państwa. Jak przekazał stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, nie poparła tekstu rezolucji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka USA Za życiem ŚWIAT Unia Europejska Europa Afryka Nigeria POLSKA Krzysztof Szczerski

Tusk zapowiada projekt liberalizacji aborcji. Jasna odpowiedź premiera Morawieckiego

- Wiele postulatów, które stara się realizować PO, jest po prostu lewackich - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o propozycję szefa PO Donalda Tuska, że jeśli Platforma wygra wybory, złoży projekt dopuszczający aborcję do 12. tygodnia ciąży. - Oczywiście, że bym tego nie poparł - zastrzegł szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier aborcja Donald Tusk Platforma Obywatelska

Poseł PiS: odkąd Donald Tusk wrócił do polskiej polityki, hejt jest bardziej widoczny

- Donald Tusk wytycza drogę swoim zwolennikom, jest liderem tego hejtu i wytycza niechlubną drogę. Proszę zobaczyć, jak obraz polskiej rodziny jest przeinaczany i próbuje się w tę rodzinę uderzać - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak (PiS). Gościem audycji był także Jarosław Rzepa (PSL), który podkreślił, że "postulat aborcyjny oddala PO od Koalicji Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  aborcja Donald Tusk POLSKA polityka Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska PiS PSL