Polskie Radio
Section05
aborcja

Poseł Nowej Lewicy broni zachowania Lempart: prawo do aborcji jest święte

- Kobiety będą protestowały w taki sposób, w jaki uznają za stosowne, ponieważ ich prawa są bezczelnie zabierane w ich kraju i prawo takie jak prawo do aborcji jest święte - oświadczyła poseł Małgorzata Prokop-Paczkowska z Nowej Lewicy, komentując bulwersujące zachowanie Marty Lempart przed siedzibą PiS i wobec pani tam sprzątającej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka aborcja kobieta Marta Lempart

Polacy nie chcą aborcji na życzenie. Lewicowy projekt bez wymaganego poparcia

Organizatorzy akcji "Legalna aborcja bez kompromisów" ogłosili, że pod swoim projektem obywatelskim zebrali 75 tysięcy podpisów. - To blamaż akcji i kompromitacja lewicowych środowisk, które przez ponad rok nie były w stanie zebrać wymaganych 100 tysięcy podpisów - ocenia Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Trybunał Konstytucyjny prawo społeczeństwo polityka LGBT

"Przekraczanie kompetencji UE". Europarlamentarzystki PiS krytykują rezolucję ws. aborcji w Polsce

Eurodeputowane Prawa i Sprawiedliwości krytykują rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą aborcji w Polsce. Jak podkreśliła Jadwiga Wiśniewska "aborcja jest wciąż dopuszczalna w Polsce w określonych ustawowo sytuacjach. Głosowaliśmy przeciwko rezolucji lewico-liberalnej większości z uwagi na jej zawartość ideologiczną". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski aborcja Jadwiga Wiśniewska Prawo i Sprawiedliwość Izabela Kloc Trybunał Konstytucyjny

"Sprawa wymaga wyjaśnienia". Prezydent o śmierci ciężarnej kobiety w Pszczynie

- Dyskusja publiczna opiera się na ułamkach faktów, tymczasem są odpowiednie organy w Polsce, które powinny w tej sprawie przeprowadzić odpowiednie czynności procesowe - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że w przypadku pacjentki z Pszczyny przerwanie ciąży było prawnie dopuszczalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ciąża śmierć aborcja szpital prezydent Andrzej Duda

"Świętość życia ludzkiego musi być niepodważalna". Teksas zaostrzył przepisy aborcyjne

Republikanie z Ohio zaostrzyli przepisy dotyczące aborcji. To kolejny stan za Teksasem, który broni prawa do życia w Stanach Zjednoczonych. Projekt ustawy 480. definiuje "nienarodzone dziecko" jako indywidualną istotę ludzką "od momentu zapłodnienia". Jak oceniła wspierająca uchwałę Jena Powell "świętość życia ludzkiego, narodzonego i nienarodzonego, musi być niepodważalna".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Ohio aborcja konstytucja Republikanie prawo dzieci

Protesty po śmierci pacjentki z Pszczyny. Poseł PiS: wyciąga się ludzi na ulice wmawiając, że wpłynął na to wyrok TK

- Dziś mamy żerowanie na tej śmierci z niskich pobudek, w celach stricte politycznych. Chodzi o wyprowadzenie jak największej rzeszy ludzi na ulice, żeby próbować obalić w niedemokratyczny sposób obecny rząd - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji wzięła udział również Karolina Pawliczak (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny aborcja Mirosław Skowron

Ministerstwo Zdrowia: życie i zdrowie matki są najważniejsze

Ministerstwo Zdrowia, nawiązując do śmierci 30-letniej ciężarnej pacjentki w szpitalu w Pszczynie, podkreśla, że w myśl obowiązujących przepisów w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety zakończenie ciąży jest zgodne z prawem. Resort informuje także, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa NFZ o monitorowanie w całym kraju przypadków, kiedy życie i zdrowie ciężarnych mogą być zagrożone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Ministerstwo Zdrowia strajk kobiet lekarz śmierć dziecko społeczeństwo ciąża Adam Niedzielski NFZ

Sprzeciw wobec manipulacji ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Powstał list otwarty lekarzy i naukowców

- Odmowa podjęcia prawnie dopuszczalnych czynności ratujących życie w wielu przypadkach może być kwalifikowana jako błąd medyczny prowadzący do odpowiedzialności lekarza oraz placówki medycznej – piszą sygnatariusze specjalnego listu ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Dokument opatrzono dopiskiem "Stop dezinformacji opinii publicznej".
Zobacz więcej na temat:  aborcja ciąża Za życiem prawo zdrowie dziecko POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka społeczeństwo

Śmierć 30-latki będącej w 22. tygodniu ciąży. Znamy treść oświadczenia szpitala

Wszystkie decyzje lekarskie ws. 30-letniej ciężarnej pacjentki podjęto z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa w zakresie dopuszczalności przerywania ciąży oraz standardów postępowania - oświadczył we wtorek Szpital Powiatowy w Pszczynie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ciąża śmierć aborcja prokuratura szpital Trybunał Konstytucyjny

Wsparcie po urodzeniu dziecka z niepełnosprawnością. Wdówik o szczegółach ustawy "Za życiem"

Osobne pokoje dla kobiet w ciąży z wadą, wyższa kwota niż obecne 4 tys. zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka, doradca zamiast asystenta rodziny - wymienia w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, mówiąc o zmianach w projekcie ustawy "Za życiem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja społeczeństwo Za życiem ustawa ciąża niepełnosprawni niepełnosprawność

Wielka Brytania: uniwersytety przeciw pro-life. Kolejny atak na obrońców życia

Katoliccy studenci doświadczają coraz poważniejszych prześladowań na brytyjskich uczelniach. Nominacja ks. Davida Palmera na kapelana Uniwersytetu w Nottingham została zablokowana wyłącznie dlatego, że publikował on tweety sprzeciwiające się aborcji i eutanazji. - W tych czasach prawie niemożliwe jest bycie katolikiem na uniwersytecie, jeśli otwarcie wyznaje się swoją wiarę – przyznał duchowny. To kolejny przykład działań przeciwko wartościom chrześcijańskim.
Zobacz więcej na temat:  aborcja Za życiem ŚWIAT prawo wolność słowa Wielka Brytania edukacja studia społeczeństwo

Mija rok od wyroku TK ws. aborcji. Frekwencja Strajku Kobiet w Warszawie nie dopisała

Po godz. 18.00 w Warszawie rozpoczął się rocznicowy protest w rok po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestanci zebrali się na rondzie Dmowskiego. Protest odbywa się pod hasłem "Bronimy życia". Występują utrudnienia dla ruchu. Aleje Jerozolimskie i Marszałkowska są zamknięte dla ruchu. Frekwencja jest wyjątkowo niska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie Warszawa społeczeństwo strajk kobiet strajki aborcja protest Trybunał Konstytucyjny