Polskie Radio
Section05
aborcja

PR24 Trzecia Droga przedstawi projekt ustawy ws. aborcji. "Trzeba zadbać o bezpieczeństwo Polek"

- Mojemu sercu najbliższe jest referendum ws. aborcji. Od ręki, tu i teraz, powinniśmy też zająć się antykoncepcją i edukacją seksualną. 15 października, przy rekordowej frekwencji, doszło do zmiany władzy w Polsce. Chcemy zmiany w Polsce, żeby żyło się lepiej, naprawić to, co zostało popsute przez ostatnie osiem lat - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Polski 2050 Kamil Wnuk. 
Zobacz więcej na temat:  aborcja Trzecia Droga POLSKA polityka Polska 2050 PSL

PR24 Konieczny o aborcji: nie chcemy lekceważenia praw kobiet

- Ostatnie lata w Polsce upływały pod znakiem lekceważenia praw kobiet i ich problemów. Nie chcemy, żeby pierwsze miesiące obecnego rządu również upłynęły w takim nastroju. To jest niewskazane. Pewne sprawy są trudne, ale powinno się je rozstrzygać na początku kadencji - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wojciech Konieczny Ministerstwo Zdrowia aborcja społeczeństwo

"Deklaracje padły wprost i konkretnie". Prezydent o ustaleniach po Radzie Gabinetowej

Uzyskałem deklaracje i będę ich teraz pilnował - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowach w ramach Rady Gabinetowej, dotyczących strategicznych projektów zainicjowanych przez poprzedni rząd. Opisując przebieg spotkania, ocenił w wywiadzie dla Interii, że w większości przypadków były jasne deklaracje o chęci kontynuacji i woli realizacji tych inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda centralny port komunikacyjny Prokuratura Krajowa aborcja

Zniesienie klauzuli sumienia? Szefowa MZ zapowiada pakiet dla kobiet. Wskazała termin

Najpóźniej 1 czerwca będzie gotowy pakiet zdrowotny dla kobiet "Bezpieczna, świadoma ja" - zapewniła ministra zdrowia Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej. W Programie 3 Polskiego Radia powiedziała, że w jego ramach będzie zapewniony między innymi dostęp do terminacji ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia kobiety, czyli zniesienie tak zwanej klauzuli sumienia w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja in vitro zdrowie Izabela Leszczyna Ministerstwo Zdrowia

Trzecia Droga na finiszu projektu ws. aborcji. Politycy mówią o referendum

- Jesteśmy na finalnym etapie przygotowań wspólnego projektu Trzeciej Drogi ws. aborcji; dzieli nas kilka dni od ukończenia prac - poinformował PAP przewodniczący klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk. "Pracujemy też nad uchwałą dot. przeprowadzenia referendum w tej sprawie" - dodał szef klubu Polska 2050-TD Mirosław Suchoń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe

Jak walczyć z bezpłodnością? Wypowiedzieli się lekarze. Debata w Episkopacie Polski

Aborcja, antykoncepcja, wczesna inicjacja seksualna prowadzą często do nieodwracalnych skutków dla zdrowia kobiet. Eksperci z dziedziny medycyny, ginekologii oraz socjolodzy podczas debaty zorganizowanej w Episkopacie Polski "W trosce o ochronę zdrowia prokreacyjnego kobiet" rozmawiali w poniedziałek, jak przeciwdziałać narastającej niepłodności czy kryzysowi demograficznemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Episkopat Polski kobieta zdrowie dziecko aborcja

Stosowanie tabletek "dzień po". KEP: z punktu widzenia etycznego niemoralne

Wobec zapowiedzi rządu o udostępnieniu preparatów tzw. antykoncepcji doraźnej kobietom od 15. roku życia bez recepty (a młodszym na receptę), Zespół Ekspertów KEP do spraw Bioetycznych opublikował stanowisko wyrażające poważne zastrzeżenia wobec takiego kroku. Dotyczą one zarówno kwestii ściśle medycznych, jak i etycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Episkopat Polski polityka aborcja

Rząd chce liberalizować prawo aborcyjne. Abp Gądecki wzywa do "opowiedzenia się za życiem"

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki wystosował "Oświadczenie w kwestii aborcji". Wezwał w nim ludzi dobrej woli, by opowiedzieli się za życiem. Zaapelował także do parlamentarzystów i prezydenta Andrzeja Dudy, by "dali świadectwo troski o życie bezbronne, bo nienarodzone".
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA chrześcijaństwo wiara aborcja Kościół katolicki Episkopat Polski antykoncepcja ustawa rodzina kobieta społeczeństwo

Projekty ustaw dot. aborcji i pigułki "dzień po". Rzecznik KEP: niosą ze sobą śmierć

- Projekty ustaw dotyczące aborcji do 12. tygodnia i pigułki "dzień po" są porażające. Pod pozorem eufemistycznie brzmiących haseł niosą ze sobą śmierć, ponieważ życie człowieka zaczyna się w chwili poczęcia - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Episkopat Polski Kościół katolicki wiara chrześcijaństwo aborcja społeczeństwo ustawa dzieci rodzina kobieta antykoncepcja