Polskie Radio
Section05
aborcja

Konferencja Episkopatu USA będzie naciskać na Joe Bidena? Chodzi o przyjmowanie komunii świętej

W czerwcu odbędzie się krajowe spotkanie amerykańskich biskupów katolickich, podczas którego podejmą decyzję, czy wysłać ostrzejsze niż kiedykolwiek przesłanie do prezydenta Joe Bidena i innych katolickich polityków: Jeśli upieracie się przy publicznym popieraniu praw do aborcji. Nie przyjmujcie komunii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Joe Biden Kościół katolicyzm aborcja aktualności katolickie społeczeństwo polityka

"Cenimy życie najbardziej niewinnych". Stany Idaho i Arizona przeciwko aborcji

Władze stanów Idaho i Arizona wprowadziły ograniczenia na zabiegi aborcji. Gubernator Idaho Brad Little podpisał prawo zakazujące sztucznego poronienia w przypadku dzieci, u których wyczuwalne jest bicie serca - to jest w 5-6 tygodniu. "Stan Idaho ceni życie najbardziej niewinnych - naszych dzieci. Setki z nich ginie w wyniku aborcji, to niewiarygodna tragedia" - napisał gubernator w oświadczeniu.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Ameryka Idaho Arizona aborcja ŚWIAT

Kolejny atak na furgonetkę pro-life? Policja bada sprawę pożaru przed Szpitalem Bielańskim

Policja bada sprawę pożaru, w którym spłonęła furgonetka antyaborcyjna zaparkowana przed Szpitalem Bielańskim w Warszawie. Jak powiedziała aspirant sztabowy Małgorzata Wersocka z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji, informację o tym, że pojazd płonie, policja dostała dziś w nocy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja mazowieckie regiony szpital Warszawa pożar policja polska

"Polityka pozbawiona aspektu duchowego pada ofiarą nieumiarkowania". Znana filozof o roli chrześcijaństwa

- Właściwym obiektem współczesnej niechęci nie jest chrześcijaństwo jako takie, a raczej jego wymiar instytucjonalno-polityczny - mówi prof. Chantal Delsol, wybitna filozof, pisarka i profesor filozofii politycznej, członkini Akademii Francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół filozofia społeczeństwo polityka chrześcijaństwo modernizm katolicyzm aborcja Europa HISTORIA ŚWIAT

"Powinniśmy wycofywać zastosowanie komórek od abortowanych płodów". Prof. Kochański o produkcji szczepionek

- Najwyższy czas, żebyśmy się ocknęli i zauważyli, że trzeba zmienić postępowanie. Wymaga to jednak czasu, bo nowe linie komórkowe wymagają testów. Tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy wycofywać zastosowanie komórek od abortowanych płodów. Najważniejsze, że problem został wreszcie zauważony i jest dyskutowany - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Kochański, z Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych, który tłumaczył stanowisko Episkopatu Polski ws. szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson. 
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka koronawirus aborcja Episkopat Polski pandemia POLSKA

Minister Zdrowia o sprawie prof. Maksymowicza: sugerowałbym powstrzymanie emocji i czekanie na wyjaśnienie

- Sytuacja w sprawie prof. Wojciecha Maksymowicza wygląda tak, że wpłynęła do nas skarga nieanonimowa, która zawiera bardzo poważne zarzuty, i standardowym trybem będziemy ją wyjaśniać, tak jak wyjaśniamy setki innych skarg - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo zdrowie człowiek i medycyna eksperyment aborcja polityka Adam Niedzielski medycyna

Eksperymenty z wykorzystaniem ludzkich płodów? Rzecznik MZ: odpowiedź uniwersytetu nie rozwiewa wątpliwości

- Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła odpowiedź Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w sprawie eksperymentów medycznych realizowanych na uczelni z wykorzystaniem ludzkich płodów. W żaden sposób nie rozwiewa ona istniejących wątpliwości - poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Zapowiedział, że w najbliższych dniach, po konsultacjach z ekspertami, zapadną decyzje co do dalszych losów tej sprawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo zdrowie człowiek i medycyna eksperyment aborcja

NASZ WYWIAD Michał Wójcik: mam nadzieję, że wszystkie ugrupowania poprą projekt dotyczący hospicjów perinatalnych

Projekt ustawy regulującej funkcjonowanie hospicjów perinatalnych autorstwa Solidarnej Polski został przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek skierowany do I czytania. Zdecydowano, że odbędzie się ono na posiedzeniu sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej. - Skierowanie do I czytania znaczy, że jest szybko procedowany. Bardzo się cieszę, to jest ważny projekt - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wójcik, jeden ze współautorów projektu. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Wójcik aborcja Trybunał Konstytucyjny Solidarna Polska hospicjum dzieci polityka

Ponad milion złotych na pomoc kobietom w ciąży. Akcji patronuje o. Adam Szustak

Trwa akcja "Pod sercem" krakowskiej Fundacja "Malak" o. Adama Szustaka OP. Inicjatywa, której celem jest pomoc kobietom w ciąży, znajdującym się w trudnej sytuacji lub z różnych powodów niebędącym w stanie poradzić sobie z wiadomością o dziecku bądź jego chorobie, wzbudziła wielkie zainteresowanie.
Zobacz więcej na temat:  ciąża wiara Kościół aborcja POLSKA aktualności katolickie społeczeństwo Kościół katolicki

Przewodniczący KEP: niezbywalne prawo do życia zostaje podporządkowane woli silniejszego

- Jeśli niezbywalne prawo do życia staje się przedmiotem dyskusji lub zostaje wręcz zanegowane na mocy głosowania parlamentu lub z woli części społeczeństwa, prawo przestaje być prawem - powiedział przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA Stanisław Gądecki Episkopat Polski Kościół katolicki wiara Kościół Episkopat Polski aborcja POLSKA aktualności katolickie

Bp Miziński w Dzień Świętości Życia: szukajmy sposobów chronienia każdego człowieka

Pandemia uświadamia nam wartość ludzkiego życia. Szukajmy zatem sposobów, aby chronić każde życie, także dzieci nienarodzonych – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. W przypadającą w Kościele katolickim 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół Episkopat Polski aborcja POLSKA aktualności katolickie społeczeństwo