Festiwal Millenium Docs Against Gravity. Co w sekcji Klimat na zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 11:45
21 Millenium Docs Against Gravity zbliża się wielkimi krokami. O wydarzeniu i sekcji filmowej Klimat na zmiany opowiada Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - W tej sekcji w każdym z filmów jednym z bohaterów jest przyroda, często bardzo okaleczona - mówi. - W tle są ci bardziej negatywni bohaterowie, ale jest także człowiek w relacji z naturą, który próbuje ją ratować. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiego Radia. 
21 Millenium Docs Against Gravity odbędzie się jednocześnie w kilku polskich miastach.
21 Millenium Docs Against Gravity odbędzie się jednocześnie w kilku polskich miastach.Foto: shutterstock//Mr.Music
  • Millenium Docs Against Gravity to najważniejszy przegląd kina dokumentalnego w Polsce.
  • 21. odsłona festiwalu odbędzie się pod hasłem "W relacji ze światem".  
  • MDAG Festiwal odbędzie się od 10 do 19 maja 2024 roku jednocześnie w kilku miastach Polski. 
  • Polskie Radio objęło wydarzenie patronatem medialnym. 

10 maja 2024 wystartuje 21 Millenium Docs Against Gravity. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "W relacji ze światem". Nawiązuje ono do tematów podejmowanych przez twórców w filmach, które będą prezentowane podczas festiwalu, a które ukazują widzom otaczającą nas rzeczywistość.


21 Millenium Docs Against Gravity i "Klimat na zmiany"

Wśród kilkunastu festiwalowych sekcji znalazł się także "Klimat na zmiany”. Zmiany klimatyczne to jeden z najważniejszych problemów współczesnego świata. Jedynym rozwiązaniem jest nowe, odpowiedzialne gospodarowanie zasobami naszej planety. Filmy w tej sekcji są zarówno analizami aktualnych zagrożeń, jak i wypowiedziami dającymi nadzieję na lepszą, ekologiczną przyszłość. Pokazują aktywistyczną siłę.

- Każdego roku powstaje wiele filmów poświęconych tej tematyce. Można więc powiedzieć, że mieliśmy klęskę urodzaju, jeżeli chodzi o obrazy, które zostaną zaprezentowane na festiwalu - tłumaczy Karol Piekarczyk. - Co jest istotne, to fakt, że te filmy i ta sekcja ewoluowały. Kiedyś były to produkcje stricte aktywistyczne i było wiadomo, że koniec świata jest coraz bliżej. Obecnie są to filmy, które są pięknie nakręcone i nie skupiają się jedynie na negatywnych aspektach. Starają się nam pokazać piękno świata, piękno natury i piękno tego, co możemy utracić. Często są to takie filmy, po których obejrzeniu człowiek chce wyjść i poprzebywać trochę z naturą.

 

 

Jakie filmy wybrano do sekcji "Klimat na zmiany"

Wybrane filmy są różnorodne i podchodzą do tematu zmian klimatu wieloaspektowo. Wśród dokumentów znalazły się m.in. takie, które dotykają tematów związanych z zależnością od władz.

- Mamy szczyty władzy w bardzo ciekawym filmie "Czarny śnieg". Opowiada on o Rosji i o tym, jak władza traktuje swoich obywateli. Jak oligarchowie, właściciele kopalni, które zatruwają lokalnych mieszkańców, nie zwracają na to uwagi - mówi gość audycji. - Film opowiada historię kobiety, która postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Zostaje aktywistką i dziennikarką, bo działalność osób, które czerpią zyski z paliw kopalnych w jej miejscu zamieszkania, miała bezpośredni wpływ na dobrostan jej rodziny. W filmie pokazane jest wprost, jak te szczeble władzy działają, a sprawa dochodzi do najwyższych struktur.


Posłuchaj
23:22 CZWORKA/Czarno na żółtym - Millenium Docs Against Gravity 05.05.2024.mp3 21 Millenium Docs Against Gravity. O sekcji filmowej "Klimat na zmiany" opowiada Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu (Czarno na żółtym/Czwórka)

 

Gość Czwórki zauważa, że produkcja przedstawia połączenie zmian klimatycznych z polityką i poczucie bezradności, jakie panuje w społeczeństwie. Jest jednak historią ludzi, którzy robią coś w swoim otoczeniu. - Takich filmów jest więcej. Mamy też historię o kobiecie, która ratuje kolibry. Mimo że ona jest z Los Angeles, czyli daleko stąd, mimo że ratuje najmniejsze ptaki świata, które u nas nie występują, ten film i inne z tej sekcji sprawiają, że każdy może znaleźć coś dla siebie - tłumaczy Karol Piekarczyk. - To nasze poczucie naszej relacji z naturą. Poczucie, że człowiek może cofnąć się o kilka kroków i zacząć działać poza tą wielką polityką, żeby robić coś dobrego. Jest wiele takich filmów, które będą pokazywane na naszym festiwalu.


Sekcja, która skłania do refleksji 

"Klimat na zmiany" to pojemna kategoria. Festiwalową sekcją oraz prezentowanymi filmami organizatorzy chcą nakłonić do refleksji nad otaczającym światem, ale też nad sobą.

- Bardzo bym chciał, żebyśmy, oglądając te filmy i piękno natury na dużym ekranie, po prostu się zatrzymali, w tym pędzie i nakręcaniu rozwoju, i zadali sobie pytanie, czym on tak naprawdę jest. Uznali, że cofnięcie się do korzeni nie jest formą regresu, ale także rozwoju, i to takiego lepszego - zwraca uwagę rozmówca Piotra Firana. - To się przewija w wielu filmach, nie tylko z tej sekcji. Ta chęć zbliżenia się do przyrody przewija się w wielu festiwalowych produkcjach. Np. ludzie, którzy decydują się zostawić miasto, wyjechać i żyć bliżej natury. To są bardzo różne filmy, dotykające różnych tematów, jednak łączy je natura. 


21. MDAG odbywać się będzie od 10 do 19 maja 2024 roku w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Bydgoszczy. Każde z miast oprócz projekcji filmów przygotowało mnóstwo wydarzeń towarzyszących, m.in. spotkania z twórcami, wystawy i koncerty.

***

Tytuł audycji: "Czarno na żółtym"

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: Karol Piekarczyk (dyrektor artystycznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity)

Data emisji: 05.05.2024

Godzina emisji: 12.15

aw/wmkor

Czytaj także

Millenium Docs Against Gravity zawładnie kinową publicznością

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2024 12:59
Już 10 maja w siedmiu miastach Polski startuje Docs Against Gravity, największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Polskie Radio objęło go swoim patronatem. W programie możemy spodziewać się wyłącznie filmów premierowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosia na MDAG zagra kolorami. "Nie tylko matki Polki" - muzyczna strona festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 08:56
Millenium Docs Against Gravity to święto kina dokumentalnego. Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia muzyczne. 18 maja impreza "Nie tylko matki Polki", zagrana przez Sosię, Lazy1 i Lucy Monslave, zwróci uwagę na nową festiwalową sekcję "Niezapomniane historie kobiet". 
rozwiń zwiń