Wybory 2023. Gdzie głosować? Jak znaleźć swoją komisję?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 08:30
15 października 2023 to wyznaczona data wyborów parlamentarnych w Polsce. W Czwórce podpowiadamy jak sprawdzić, gdzie jest nasza komisja, w której oddamy głos na kandydatów na posłów i senatorów. 
Podczas wyborów komisje wyborcze ulokowane są często w szkołach czy przedszkolach niedaleko miejsca naszego zamieszkania.
Podczas wyborów komisje wyborcze ulokowane są często w szkołach czy przedszkolach niedaleko miejsca naszego zamieszkania. Foto: Shutterstock/Grand Warszawski
  • 15 października 2023 roku wybierzemy posłów i senatorów. To data wyborów parlamentarnych w Polsce. 
  • Rejestr wyborców prowadzony jest na bieżąco, cały czas. To na jego postawie tworzony jest spis wyborców. 
  • Spis wyborców to są osoby ujęte w rejestrze, plus te, które się do niego dopisały, na postawie wniosków. Nie ma w nim osób, które się z rejestru czasowo wypisały. 
  • W każdym obwodzie wyborczym jest wiele komisji wyborczych. Adres "swojej" komisji możemy sprawdzić online lub w urzędzie gminy. 
  • Na kilka dni przed wyborami obwieszczenia z dokładnymi adresami komisji znajdą się w przestrzeni publicznej - na przystankach, szkołach czy bramach budynków etc. 

15 października 2023 roku będzie w Polsce dniem wyborów parlamentarnych. Wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W Czwórce przez cały tydzień w audycji "Reset" opowiadamy o wyborach, przypominamy, jak to jest zorganizowane, kto może głosować, a kto kandydować, jak głosować poza miejscem zamieszkania, a także jak sprawdzić, gdzie mieści się nasza komisja wyborcza. 


Czym jest rejestr wyborców?

- Rejestr wyborców to baza danych, w której zapisane są osoby stale zamieszkałe lub zameldowane w danej gminie. Są tam dane osób, które mają prawo do głosowania - mówi Michał Mazur, koordynator programu Młodzi głosują i Latarnika Wyborczego w Centrum Edukacji Obywatelskiej. - Do tej pory te rejestry były prowadzone przez gminy. Teraz mamy do czynienia ze zmianą, powstał Centralny Rejestr Wyborców, który gromadzi dane w sposób centralny i ma usprawniać przepływ danych między danymi okręgami, gminami, obwodami głosowania. 

Rejestr wyborców prowadzony jest stale, aktualizowany na bieżąco. Na jego postawie, tuż przed wyborami tworzony jest spis wyborców. 

Czym jest spis wyborców?

- Spis wyborców tworzony jest na podstawie ich rejestru. Tworzy się go jednorazowo na każde wybory - wyjaśnia ekspert. - Spis wyborców to ta lista, na którą w komisji wyborczej spoglądają jej członkowie, a my się na niej podpisujemy odbierając karty do głosowania - dodaje. 

Spis wyborców obejmuje osoby ujęte w rejestrze, ale są od tego wyjątki. 

- W spisie wyborców w danej komisji nie znajdą się osoby, które się z rejestru czasowo wypisały, bo chcą głosować poza miejscem zamieszkania, a dodane są osoby, które złożyły odpowiedni wniosek i są dopisane do danego spisu wyborców - mówi rozmówca Weroniki Puszkar. 


Posłuchaj
03:20 czwórka reset 20.09.2023 wybory.mp3 Czym jest spis wyborców, rejestr wyborców i jak sprawdzić, gdzie jest nasza komisja? (Reset/Czwórka)

 

Obwodowe Komisje Wyborcze

W każdym obwodzie wyborczym jest wiele komisji wyborczych. - Idąc na wybory głosujemy w siedzibach Obwodowych Komisji Wyborczych - podpowiada Michał Mazur. - One tworzone są w taki sposób, by rozkładać tłumy osób, które potencjalnie mogłyby się zjawić w jednym miejscu. 

Gdzie jest moja komisja wyborcza?

Idąc na wybory musimy się dostać do odpowiedniej komisji wyborczej. Takie informacje, na kilka dni przed wyborami, pojawiają się w przestrzeni publicznej, często na przystankach autobusowych, na szkołach, ale możemy to też sprawdzić w sieci. 

- Możemy pójść do urzędu gminy i dowiedzieć się tego, ale na kilka dni przed wyborami te informacje w formie fizycznej - obwieszczenia z adresami komisji - znajdą się w miejscach publicznych - mówi specjalista. - Można tam odnaleźć swój adres, który jest przyporządkowany do konkretnej komisji. Dzięki temu wiemy, do której komisji i pod jakim adresem powinniśmy się udać. 

Poszukując swojej komisji możemy też zastosować trik. Michał Mazur zdradza, że możemy zacząć wypełniać online wniosek o dopisanie do spisu wyborców, mimo że wcale nie chcemy zmieniać miejsca zamieszkania. -Już w pierwszych krokach wypełniania tego wniosku online pojawi się tam adres naszej komisji. Gdy już go poznamy możemy przerwać wypełnianie wniosku - podpowiada. - To trik dzięki, któremu zyskamy potrzebna nam wiedzę.   

Na ogół "nasza" komisja wyborcza mieści się niedaleko naszego miejsca zamieszkania. - Na terenach wiejskich odległości  mogą być nieco większe, ale Państwowa Komisja Wyborcza stara się, by zagęszczenie lokali wyborczych było odpowiednie, by nie było problemów z dojazdem - ocenia rozmówca Czwórki. - W dniu wyborów, tam gdzie odległości są większe powinny kursować odpowiednie środki transportu, by ludzie mogli z nich skorzystać i dojechać do lokalu wyborczego. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 20.09.2023

Godzina emisji: 18.44

pj

Czytaj także

Wybory 2023. Kto ma prawa wyborcze? Kogo wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 09:07
Zbliżają się wybory parlamentarne. Ich datę wyznaczono na 15 października. Najważniejsze to iść na wybory. W Czwórce przypominamy, kto może głosować, kto kandydować i jak nasze głosy przełożą się na wybór posłów i senatorów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory 2023. Jak głosować poza miejscem swego zameldowania?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 18:40
Zbliżają się wybory parlamentarne. Ich datę wyznaczono na 15 października. Najważniejsze to iść na wybory. W Czwórce podpowiadamy, jak głosować poza miejscem swojego zameldowania. 
rozwiń zwiń