Wybory 2023. Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 17:45
15 października 2023 to wyznaczona data wyborów parlamentarnych w Polsce. W Czwórce sprawdzamy, na jakie ułatwienia mogą liczyć tego dnia osoby z niepełnosprawnościami. 
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października
Wybory parlamentarne odbędą się 15 październikaFoto: shutterstock/Dziurek
  • 15 października 2023 roku wybierzemy posłów i senatorów. To data wyborów parlamentarnych w Polsce.
  • Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na szereg udogodnień. Mogą m.in. skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego. 
  • Wyborcy z niepełnosprawnościami mogą także liczyć na darmowy transport do  komisji wyborczej. 

15 października 2023 roku będzie w Polsce dniem wyborów parlamentarnych. Wybierzemy swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. W Czwórce przez cały tydzień w audycji "Reset" opowiadamy o wyborach, przypominamy, jak są zorganizowane. Tym razem sprawdzamy, z jakich ułatwień będą mogły skorzystać osoby z niepełnosprawnościami.

Kiedy głosowanie korespondencyjne dla osób z niepełnosprawnościami?

Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać m.in. z możliwości głosowania korespondencyjnego. Muszą jednak mieć udokumentowany stopień niepełnosprawności znaczny albo umiarkowany. - Jeśli mamy takie orzeczenie, wówczas wystawiamy wniosek i dostajemy pocztą specjalną kopertę i kartę do głosowania. Następnie odsyłamy nasz głos - mówi Michał Mazur, koordynator programu "Młodzi głosują" i Latarnika Wyborczego w Centrum Edukacji Obywatelskiej.  

Głosowanie osób z niepełnosprawnościami. Jak skorzystać z transportu?

To niejedyne ułatwienie, można także bowiem skorzystać z darmowego transportu. - Osoby niepełnosprawne, ale też osoby powyżej 60. roku życia mogą zawnioskować do 2 października o możliwość skorzystania z transportu - tłumaczy specjalista - Wtedy taki transport faktycznie podjeżdża pod dom osoby niepełnosprawnej czy starszej i dowozi osobę uprawnioną do głosowania do właściwej komisji wyborczej.

Zobacz także:

Pełnomocnictwo i pomoc w głosowaniu

Osoby z niepełnosprawnościami mogą także skorzystać z opcji głosowania przez pełnomocnika. W tym celu należy odpowiednio wcześniej wypełnić pełnomocnictwo. Wskazujemy w nim osobę, która w naszym imieniu może oddać głos.

Innym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami jest możliwość głosowania z towarzyszeniem innej osoby. - Można przyjść do komisji z osobą bliską i wspólnie z nią wejść za kotarę. Według obowiązujących zasad jest to niemożliwe dla innych osób. Jednak w tym wypadku jest to zdecydowanie zgodnie z prawem - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Co jednak jest ważne, osoba towarzysząca ma tylko technicznie wspierać głosującego. W żaden sposób nie powinna wpływać na jego decyzje wyborcze.

Jak zaznacza Mazur, w takim przypadku nie jest wymagane wcześniejsze wypełnianie wniosków. Konieczne jest jednak okazanie komisji wyborczej orzeczenia o niepełnosprawności osoby głosującej.  

Zobacz także:

Na ułatwienia mogą także liczyć osoby niewidome lub niedowidzące. - W każdej komisji powinna być tabliczka z wzorem pisma Braille'a - zaznacza Michał Mazur. - Nakładamy ją na kartę wyborczą i z pomocą tabliczki możemy zagłosować.


Posłuchaj
03:00 Czwórka/Reset- głosowanie niepełnosprawni 22.09.2023.mp3 Wybory 2023. Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami (Reset/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Reset"Czwórka do piątej

Prowadzi: Jeremi AngowskiWeronika Puszkar

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 22.09.2023, 13.10.2023

Godzina emisji: 18.44,

aw/kc

Czytaj także

Wybory 2023. Kto ma prawa wyborcze? Kogo wybieramy?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 09:07
Zbliżają się wybory parlamentarne. Ich datę wyznaczono na 15 października. Najważniejsze to iść na wybory. W Czwórce przypominamy, kto może głosować, kto kandydować i jak nasze głosy przełożą się na wybór posłów i senatorów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory 2023. Jak głosować poza miejscem swego zameldowania?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 18:40
Zbliżają się wybory parlamentarne. Ich datę wyznaczono na 15 października. Najważniejsze to iść na wybory. W Czwórce podpowiadamy, jak głosować poza miejscem swojego zameldowania. 
rozwiń zwiń