Biometria - technologia przyszłości. Maszyny, które będą nas rozpoznawać

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 18:44
- Biometria to nie tylko skanowanie tęczówki, odcisków palców. Pozwala m.in. na wykrycie, że podróżny zmienił swoje dane osobowe, a chce ponownie wjechać na teren danego kraju - tłumaczył Konrad Piotrowski, który na co dzień pracuje przy procesie wdrażania kart i technologii biometrycznych.
Na czym polega skanowanie oka i czy to bezpieczne dla zdrowia?
Na czym polega skanowanie oka i czy to bezpieczne dla zdrowia?Foto: Shutterstock.com/ra2 studio
  • Dokumenty biometryczne zawierają specjalny mikroprocesor. Czym jest biometria i czy to rzeczywiście nowoczesna technologia? 
  • Poliwęglan w paszporcie - jak działa to zabezpieczenie przed kradzieżą danych?
  • Skanowanie siatkówki oka - czy to bezpieczne dla naszego zdrowia? Jakie certyfikaty muszą mieć urządzenia, które rozpoznają nas na lotnisku?

- Paszporty biometryczne to bardzo szerokie pojęcie, które stosuje się dziś do dokumentów paszportowych, posiadających mikroprocesor - w okładce bądź sztywnej stronie. Zawiera on te same dane, które zostały wygrawerowane na stronie graficznej, a także dodatkowe, czyli m.in. dane biometryczne - wyliczał Konrad Piotrowski, który na co dzień pracuje przy procesie wdrażania kart i technologii biometrycznych.

Co zawiera mikroprocesor w twoim paszporcie?

Żeby odczytać dokument biometryczny, potrzebujemy specjalnych czytników. - Najpierw odczyta on warstwę graficzną, na tej podstawie ustanowi kryptogram bądź szyfr komunikacji z dokumentem i dopiero na tej podstawie odczytujemy dane z mikroprocesora - objaśniał Konrad Piotrowski. - Pierwsze, podstawowe dane zapisane w tym mikroprocesorze to nasze zdjęcie oraz informacje demograficzne. 

Pierwsze dane wprowadzono do mikroprocesorów w paszportach już kilkanaście lat temu. - W 2006 roku nastąpił skok technologiczny - wprowadzono warstwę. Potem w 2008 roku dodano odcisk palca do paszportu, Dekadę później zamieniono stronę elastyczną na poliwęglanową. To materiał, który przenosi zabezpieczenia w strukturze dokumentu i pozwala na zapis graficzny za pomocą lasera.

Biometria przyszłości - skanowanie oka albo twarzy

- Żyjemy w cyfrowym świecie, potrzebujemy więc komunikować naszą tożsamość do maszyn i systemów cyfrowych. Biometria na to pozwala - tłumaczył Konrad Piotrowski. Jak zaznaczał, paszporty elektroniczne pozwalają na przyspieszenie i ułatwienie podróży. - Przez wszelkie bramki przechodzimy pod nadzorem komputerów, a nie oficerów straży granicznej. W przyszłości będziemy w stanie rejestrować całą podróż przed wylotem, dzięki czemu po przybyciu na lotnisko będziemy mogli zrealizować kolejne kroki dzięki wizerunkowi. System będzie wiedział, że to my, wydrukuje nam naklejki na bagaż, a podczas boardingu wskaże miejsce w samolocie. 

Posłuchaj
16:28 biomPR4_AAC 2023_07_25-17-11-27.mp3 Czym jest biometria i czy to bezpieczna technologia? Rozmowa z Konradem Piotrowskim (Reset/Czwórka) 

Jak dodał, skanowanie oka bądź twarzy przez wielu postrzegane może być jako pomysł bardzo kontrowersyjny i kolejny krok na drodze do wdrożenia systemu powszechnej inwigilacji. 

Czy biometria jest bezpieczna dla naszego zdrowia? 

- Urządzenia dopuszczane do obrotu przechodzą określone badania: nie mogą zagrażać ludzkiemu życiu ani zdrowiu i podlegają rygorystycznym normom - wyliczał gość Czwórki. - Urządzenia, które pobierają zdjęcia, to zazwyczaj urządzenia optyczne, które robią to bez naświetlania - zaznaczał. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Konrad Piotrowski (ekspert od biometrii)

Data emisji: 25.07.2023

Godzina emisji: 17.15

kd

Czytaj także

Z klapką i bez Wi-Fi. Telefony do rozmawiania, a nie scrollowania

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 20:00
Na te urządzenia nie da się ściągnąć aplikacji i korzystać z portali społecznościowych, mimo to wracają do łask. Najbardziej pożądane modele to te produkowane w latach 2005-2010, które służyły tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. 
rozwiń zwiń